Hra Dáma vo fialovom ožíva spomienky: Szinyei Merse lámal štetce

Hra Dáma vo fialovom ožíva spomienky: Szinyei Merse lámal štetce

„Bol to výborný nápad. Všade v zahraničí si vážia svoju históriu, vyhľadávajú osobnosti, ktoré ich zviditeľnili vo svete. My to nevieme využiť a pritom máme neuveriteľne zaujímavé príbehy. Keď som si prečítala článok o tom, že Vlado Šmihula napísal hru o maliarovi z Jarovníc, bola som veľmi hrdá. Konečne sa niekto na to podujal,“ hovorí Adrienna Peierbergerová, Prešovčanka, ktorá už štyridsať rokov žije vo švajčiarskom Zürichu. S Prešovom je stále denne spojená aj prostredníctvom Prešovského večerníka.

 Hra Vlada Šmihulu Dáma vo fialovom o svetoznámom maliarovi Pavlovi Szinyei Merse  jej pripomenula  starú mamu.  „Pamätám si, že stará mama nám rozprávala príhodu ako sa na pár minút stretla s pánom maliarom. Bola v Jarovniciach na návšteve, zobrali ju aj do jeho domu. Platilo prísne pravidlo, že keď maľoval v záhrade, nikto tam nesmel vojsť. Keď si to niekto dovolil, tak sa nazlostil, že lámal štetce. Stará mama sa tam nejako prepašovala. Keď ju zbadal, pozrel sa na ňu a opýtal sa: A ty si kto? Predstavte si, že štetec nepolámal. Stará mama bola na to veľmi pyšná a túto historku nám neraz rozprávala,“  prezrádza Adrienna Peierbergerová  na svoju starú mamu.

„Som veľmi rád, že moja hra Dáma vo fialovom oživila spomienky. Sám som prekvapený, koľko ľudí si spomenulo na rodinu Szinyei Merse, Probsterovcov, Ghillányovcov. Po premiére mi mnohí rozpovedali rôzne historky. Uvedomil som si, že šľachta mala v tomto regióne svoje významné postavenie a je malým dobrodružstvom objavovať a spoznávať ich príbehy,“ hovorí Vlado Šmihula, autor a súčasne aj režisér predstavenia Dáma vo fialovom.

Vo štvrtok 26. mája o 19. hodine v sále PKO Čierny orol Divadelné štúdio na Hlavnej pri PKO uvedie ďalšiu reprízu hry Dámy vo fialovom. Komédia so živou muzikou a spevom odokrýva oponu života slávneho maliara, šarišského rodáka, Pavla Szinyei Merse, ktorý žil v časoch vlády habsburgského monarchu Františka Jozefa. Maliar išiel svojou vlastnou cestou, nepodriaďoval sa dobovým konvenciám. Napriek tomu, že zažil veľa nepochopenia, sklamania i rodinných tragédií, nezatrpkol, zostal človekom s láskavým a otvoreným srdcom. Miloval život vo všetkej jeho kráse a to dokázal vyjadriť aj vo svojich obrazoch.

 

 

 

 

Diskusia k článku