Alexander Ernst: Budem sa domáhať svojich práv. Niekto tu nechce kontrolu

Alexander Ernst: Budem sa domáhať svojich práv. Niekto tu nechce kontrolu

Vyhodil v piatok primátor kontrolóra z jeho kancelárie? Má mesto naozaj analýzu zákona od nezávislého právnika? Je alebo nie je Alexander Ernst ešte hlavným kontrolórom mesta?

Koľko právnikov, toľko názorov
 
Radnica tvrdí, že funkcia hlavného kontrolóra zanikla ex lege a teda k 1. augustu 2013 zanikol aj jeho pracovný pomer s mestom. Dôvodom je nezlučiteľnosť funkcií. Alexander Ernst bol v roku 2011 menovaný primátorom mesta za člena Rady školy pri Materskej škole na Bratislavskej a na Jurkovičovej ulici. Tejto funkcie sa mal po zvolení do funkcie hlavného kontrolóra aj vzdať. O tom, že tak urobil, má aj dôkazy. Radnica tvrdí, že zákon hovorí inak a jeho kroky sú nepostačujúce. Právna analýza Martina Puchallu a Dušana Slávika však dáva za pravdu Alexandrovi Ernstovi. Mestský právnik hovorí opak. Pripomíname, že mesto ešte v stredu tvrdilo, že si dalo vypracovať nezávislú právnickú analýzu. Ako sme však zistili, tú vypracoval právnik mesta Prešov. 
 
Do práce prišiel 
 
Radnica začala v celom prípade konať vraj na anonymný podnet občana, ktorý prišiel 30. januára. Hneď na druhý deň bol hlavný kontrolór odhlásený zo sociálnej aj zdravotnej poisťovne. „Dnes sa ide riešiť, čo nikdy nemalo byť, čo nie je a nebol problém. Niekto nechce kontrolóra. Je potrebné vykonať kontrolu, ktorú ste si vy ako poslanci želali. Mojou úlohou je kontrolovať zákonnosť, účinnosť a nakladanie s prostriedkami tohto mesta. Verím, pán primátor, aby začali konať súdy, že nechcete, aby sa tu navodil bezprávny a samozvaný stav. Myslíte si, že ja sa nebudem domáhať svojich práv?“ povedal vo štvrtok v mestskom parlamente Alexander Ernst. Po štvrtkovom zastupiteľstve sa Alexander Ernst rozhodol napriek okolnostiam ráno prísť do práce. Z kancelárie bol však slušne „vyhodený“ ako nežiadúca osoba. Faktom teda ostáva, že mesto je oficiálne bez hlavného kontrolóra. Tomu radnica zrušila pracovný pomer, odhlásila ho zo sociálnej aj zdravotnej poisťovne. Pravdepodobne bude mať celý prípad dohru na súde. „Pýtam sa verejne, čo chcete zakrývať pán primátor? Čo chystáte na Prešovčanov? Chystáte niečo, čo by kontrola nemala vidieť? Kto zaplatí za škody, ktoré vzniknú mestu? Opäť Prešovčania?,“ uviedol v piatok po „vyhodení“ z práce vo svojom vyhlásení Alexander Ernst. 
 
Mestské zastupiteľstvo malo vo štvrtok odobriť vyhlásenie novej voľby hlavného kontrolóra. Nestalo sa tak. Namiesto toho zaviazali poslanci radnicu, aby vypracovala písomnú informáciu na postup do doby, kým nerozhodne súd alebo poslanci neschvália voľbu nového hlavného kontrolóra. Na jeho stranu sa postavila aj väčšina poslancov, najmä pravicoví. Paradoxom je, že Alexander Ernst je členom strany Smer – SD.  
 
Platí zákon naozaj pre každého?
 
Primátor Hagyari sa stále odvoláva na zákon. Ten je vraj prísny. Dohodu vylúčil.  Svetlo do prípadu priniesol okresný prokurátor Michal Glevaňák. „Mám len jednu otázku. Na základe akého právneho predpisu bolo vydané oznámenie o zániku funkciu hlavného kontrolóra? Bol volený poslancami, vzdal sa mandátu a stal sa zamestnancom úradu.“
 
A ako vnímajú poslanci celú kauzu? 
 
Vasiľ Janko:
-   Hlavný kontrolór sa jasne vzdal, jasne to prehlásil ešte na zastupiteľstve v júni. Táto záležitosť je skôr komická ako tragická, pri tých prešľapoch, ktoré robí náš pán primátor, je to len malina. Vidíme, ako konal pri upozorneniach prokurátora. 
 
Andrea Turčanová:
- Behá mi mráz po chrbte z toho, čo sa tu deje. Nielen z analýz primátora, ktoré si prispôsobuješ sám sebe. Alexander Ernst je členom Smeru, nie vždy korešpondoval so svojimi šéfmi. Mám pocit, že je to vopred vykonštruovaná fraška, ktorú by sme neriešili, keby nemal primátor podporu krajského predsedu Smeru a ich poslancov. 
 
Radovan Gondžúr: 
- Bol zvolený riadne a v ten istý deň do zápisnice vyhlásil, že sa vzdáva mandátov a upozornil, že nemôže vykonávať členstvo v rade materských škôl. Prejav vôle bol zrozumiteľný, určitý a vážny. Primátor v októbri dva týždne po doručení odvolal Ernsta. Čo sa dialo medzitým? Vnímam medzi kľučkami viac hry ako právo. 
 
Richard Drutarovský: 
- Hlavný kontrolór je predlženou rukou zastupiteľstva, aj nás poslancov. Celú hru považujem za účelovú. Dnes viedla k tomu, že sa nemôžeme dostať k materiálom, kde sú zistenia hlavného kontrolóra, ktorý odhalil pochybenia. Tie boli totiž z rokovania stiahnuté. Je takmer isté, že ak primátor neuzná, že pochybil, nebudeme mať hlavného kontrolóra, ktorého bude akceptovať úrad. Ak zastupiteľstvo schváli vyhlásenie voľby, uplynie niekoľko mesiacov a toto je podstatou tohto celého, aby nemal kto kontrolovať mesto.
 
Rudolf Dupkala:
- Prečítal som si dôvodovú správu, stiahol som aj výklad zákona. Niekto tu s čistým svedomím rozpútal intrigy a my máme byť sudcami v probléme Hagyari verzus Ernst. Sme zatiahnutí do hry. Súd rozhodne. Kedy? Čo počas doby kým rozhodne? To v Prešove bude kto koho kontrolovať? Toto prichádza v čase, keď do mesta prichádza osem miliónov eur. 
 
Peter Krajňák: 
- Na celoslovenskej kauza Čentéš, na prešovskej kauza Ernst. Podľa zákona o obecnom zriadení – nezlučiteľná funkcia. Rada školy je však o štátnej správe v školstve orgánom štátnej správy.  Nepliecť si orgán právnickej osoby s orgánom samosprávy. Čo si robil, pán primátor? Všetci máme list o delegovaní do rady školy. Ak pán Ernst prehlásil, ty si pochybil. Mal si ho odvolať a delegovať iného. A že on v októbri zistil, že si nekonal, tak ja sa čudujem, čo ste to vytiahli. V momente, keď sa mala začať kontrola v technických služieb o nakladaní s odpadmi. V kauze, ktorá súvisí s TSMP a.s., opäť vstupuješ a vytváraš múr. 
 

Diskusia k článku