Prešovskí aktivisti naďalej zbierajú podpisy pod petíciu

Prešovskí aktivisti naďalej zbierajú podpisy pod petíciu

Občianski aktivisti pokračujú. Zbierajú podpisy pod petíciu, ktorou žiadajú primátora mesta, aby umožnil riadne zvolenému kontrolórovi mesta Prešov vykonávať kontrolu hospodárenia a nakladania s financiami a majetkom mesta. Podporilo ich už viac ako tristo ľudí. Okrem toho však žiadajú o kontrolu hospodárenia v meste aj NKÚ. Prešovskí aktivisti tiež tvrdia, že v našom meste nie je všetko s kostolným poriadkom a zaváňa to intrigami a neférovou hrou.

Text k foto: Zľava Michal Kozák, Dušan Dajča a Emil Osavčuk

Zlé časy
 
Na včerajšom stretnutí s novinármi aktivisti, Dušan Dajča, Emil Osavčuk a Michal Kozák, verejne vyhlásili za čo sú odhodlaní bojovať. Upozornili na to, že podľa nich ukončenie pracovného pomeru s hlavným kontrolórom na prešovskej radnici Alexandrom Ernstom nie je správne. „V každom demokratickom štáte platí prezumpcia neviny. Naše vedenie mesta sa však rozhodlo nemať kontrolóra,“ tvrdí predseda petičného výboru Dušan Dajča.
 
Ako „starí“ Prešovčania si dovoľujú tvrdiť, že tak zlé časy tu už dlho neboli. Práve preto sa sformovala aj ich občianska iniciatíva. „Dostali sme od Národnej diaľničnej spoločnosti za pozemky našich predkov viac ako osem miliónov eur. Práve v tomto čase mesto nemá hlavného kontrolóra. Asi niekto chcel, aby sa nekontrolovalo kam peniaze pôjdu,“ dodal na margo celého problému jeden z aktivistov Emil Osavčuk.
 
Prešovčan upozornil tiež na fakt, že primátor na ostatnom mestskom zastupiteľstve stiahol z rokovania správy o kontrolách vykonaných Alexandrom Erstom. Tie sú vraj neplatné, keďže jeho funkcia zanikla ešte v minulom roku.
 
Petíciu podpísal aj kandidát na prezidenta
 
Aktéri petície začali podnikať kroky minulý týždeň vo štvrtok. Od vtedy sa im pod petíciou podpísalo viac ako tristo občanov. Sú medzi nimi aj poslanci mestského zastupiteľstva a taktiež aj prezidentský kandidát Milan Knažko. „Podpisy budeme zbierať aj naďalej. Ešte sme len začali. Chcem aj informovať občanov, ktorí o probléme nevedia. Je pravdou, že mnoho ľudí sa nezaujíma o to, čo sa v meste deje. Keď im však situáciu vysvetlíme prikláňajú sa na našu stranu,“ uviedol predseda petičného výboru. Podpísané petičné hárky plánujú odniesť na radnicu.
 
„Tvrdenie, že hlavný kontrolór si neplnil povinnosti sa nezakladajú na pravde. Chodím na verejné mestské zastupiteľstvá už roky. Od začiatku sledujem nášho primátora. Vidím ako jedná, rozhoduje, volí slová, zneužíva svoje postavenie,“ vyjadril svoj názor Emil Osavčuk.
 
Tretí z aktivistov upozornil na to, že zosadenie hlavného kontrolóra z jeho funkcie bolo len čerešničkou na torte. „Ak človek pri kontrole na niečo prišiel, musí byť odstránený. Nad tým sa treba zamyslieť,“ konštatoval a pripomenul problémy v meste ako kolabujúcu dopravu, hluk na sídliskách, ktoré spôsobuje kamiónová doprava či zničené cesty.
 
Mesto anonymov
 
Pripomíname, že celá kauza sa začala 31. januára, kedy radnica obdržala list od  anonymného odosielateľa, ktorý upozornil na fakt, že Alexander Ernst sa nevzdal funkcie v radách škôl. Podľa vyjadrenia a dôkazov Alexandra Ernsta tak však urobil, a to viackrát. „Ak by sme sa každým anonymom v meste zaoberali a riešili ho tak rýchlo ako tento, ale aj spravodlivo, boli by sme šťastné mesto,“ uzavrel Dušan Dajča. Dopĺňame, že hlavný kontrolór už vo februári na úrade vo svojej kancelárii nepôsobil. Nedostal sa tam, pretože zámky na jeho dverách už boli vymenené.
 
O kauze Hlavný kontrolór
 
Alexander Ernst obdržal na začiatku februára oznámenie primátora o zániku funkcie a skončení pracovného pomeru hlavného kontrolóra mesta Prešov. Správa prišla bez akéhokoľvek upozornenia. Primátor sa odvoláva na zákon o nezlučiteľnosti funkcií. Rozhodnutie padlo 31. januára na základe podnetu od anonymného občana. Funkcia hlavného kontrolóra mesta Prešov zanikla 1. augusta 2013. Dôvodom zániku má byť to, že po nástupe do funkcie 1. júla ostal pracovať ako člen rady školy pri materskej škôlke na Jurkovičovej ulici a Bratislavskej. Alexander Ernst už na zastupiteľstve 24. júna, keď sa volil hlavný kontrolór do zápisnice uviedol, v ktorých orgánoch už pracovať nemôže. Prestal okrem iného pôsobiť aj ako člen predstavenstva technických služieb, predseda  komisie sociálnej a bytovej a ako člen komisie pre výstavbu, územný plán a rozvoj. Pred poslancov bol už aj predložený návrh o novej voľbe hlavného kontrolóra. Ten zatiaľ neprešiel. Radnica tvrdí, že povinnosťou kandidáta bolo vzdať sa takejto funkcie, a teda doručiť písomné vzdanie sa primátorovi.

Diskusia k článku

podpora
autor: ucitel z PO | dátum: 16.03.2014 20:20:21
V mene zodpovednych obcanov mesta Presov chcem vyjadrit podporu Alexandrovi Ernstovi a clenom mestskeho zastupitelstva, ktori celia praktikam uradu a osobe primatora Hagyariho. Zaroven vas prosim o zotrvanie v odhodlanom postoji poukazat na tieto praktiky a agitovat medzi Presovcanmi, lebo tato kauza je hodna zverejnenia a obcianskeho protestu na najsirsej urovni.
PRIMÁTOROVI - HLAVNÉMU DEMOKRATOVI MESTA - JE TO TAKMER JEDNO,
autor: peters | dátum: 05.03.2014 14:30:20
on totiž mieni kandidovať na primátora. Tento, ním a jeho niktorými partajnými partnermi, vyvolaný umelý spor bude s najväčšou pravdepodobnosťou významným sposôbom odpútavať pozornosť od jeho osemročného šafárenia s majetkom a kreditom mesta. Jeho možnému a pravdepodobnému argumentu "... voľba hlavného kontrolóra patrí do kompetencie zastupiteľstva, preto to nieje môj problém ..." bude len ťažko možné oponovať. Podobne asi budú reagovať pri najbližších všetkých možných voľbách aj stranícky bosovia, ... je to problém zastupiteľstva. Ostáva dodať, že je to skutočne najmä problém konkrétnych osôb, ktorým sme my dali dôveru ako členom mestského zastupiteľstva. Čo bude mesto, po rozhodnutí súdu o nezákonnosti postupu primátora a poslancov, s dvoma hlavnými kontrolórmi, robiť? Okrem toho, že sa vykoná rozhodnutie súdu asi nič. Nik z vinníkov sa Alexandrovi Ernstovi neospravedlní a schovaní za kolektívne rozhodnutie sa mu mnohí aj do očí pozrú. Na Slovensku je to tak. A prečo si takú nehoráznosť môžu dovoliť? Z jednoduchého dôvodu. Preto, že mnohí obyvatelia obcí a miest, najmä pod tlakom ich aktuálnej zlej sociálnej a ekonomickej situácie, nepociťujú, že hlavný kontrolór zastupuje svojím kontrolným statusom práve ich. Už dávno si zvykli na to, že väčšina nimi volených zástupcov sa na druhý deň po voľbách spolu s lokálnymi straníckymi grémiami a šéfmi stávajú spoločníkmi eseročky zvanej napr. Mesto Prešov. Ešteže máme v meste ľudí ako sú napríklad Kozákovci, Dajčovci, Osavčukovci a ďalší. Takýto občania predstavujú lakmusové papieriky uplatňovania demokracie aj v čase pandémie občianskej slepoty a ľahostajnosti. Ako je vidno - zareagovali - a je na nás ostatných občanoch nášho mesta, či šancu prejaviť svoj názor využijeme. Inak, bez verejne prejaveného nesúhlasu so zneužívaním nášho mandátu, môžu tzv. primátori a tzv. poslanci aj naďalej postupovať korupčnícky, nehospodárne, nekultúrne, nehumánne, asociálne a dokonca až likvidačne, dnes voči majetku mesta a konkrétnej osobe vo funkcii hlavného kontrolóra a zajtra, voči nášmu majetku a komukoľvek z nás. Naozaj je nám to jedno? Mne to jedno nie je!!!