A. Ernst: „Dal som žalobu na  súd a aj trestné oznámenie na primátora za zneužitie právomocí.“

A. Ernst: „Dal som žalobu na súd a aj trestné oznámenie na primátora za zneužitie právomocí.“

Patová situácia v meste bez hlavného kontrolóra pokračuje. Kým jemu dvere „zavreli“ už skôr, teraz prišiel rad aj na zamestnankyne jeho úradu. Päť pracovníčok bude namiesto nariadených kontrol čerpať dovolenku, potom im ďalšiu prácu priradí prednostka mestského úradu. V hre sú pritom milióny eur bez kontroly!

Sadol si na svoje miesto
 
V stredu pokračovalo prerušené zasadnutie mestského parlamentu. Prišiel aj Alexander Ernst, ktorému podľa primátora Pavla Hagyariho údajne zanikla funkcia hlavného kontrolóra. Sadol si na svoje niekdajšie miesto. „Ja stále nevidím dôvod, aby som nevykonával funkciu hlavného kontrolóra. To, že mestský úrad mi  vytvoril prekážky vo výkone práce, je fakt,“ povedal nám na stredajšom  zastupiteľstve Alexander Ernst. „Rokovanie mestského zastupiteľstva je verejné, hoci za predsedníckym stolom by verejnosť sedieť nemala,“ okomentoval situáciu Maroš Hanzo, riaditeľ Sekcie vnútornej správy a verejných činností. Alexander Ernst tiež pre Prešovský večerník potvrdil, že nešlo o žiadnu provokáciu z jeho strany. „Považoval som to za svoju povinnosť prísť. Nebudem vylamovať dvere do kancelárie, kde mi zakázali vstúpiť. Prišiel som na zasadnutie, kde môžem sledovať, čo sa v meste deje dovtedy, kým v spore nerozhodne súd.“
 
Pracovníčky preradia
 
Na útvare hlavného kontrolóra pracovalo pod vedením Alexandra Ernsta päť pracovníkov. Momentálne, keďže mesto hlavného  kontrolóra oficiálne nemá a so zrušením jeho pracovného miesta boli zrušené aj nariadené kontroly, zaujímalo nás, aký je osud týchto piatich zamestnancov teraz. „Pracovníčky momentálne spadajú pod nás, pod mesto. Rozhodli sme sa, že budú čerpať povinnú dovolenku, niektoré majú nevyčerpanú dovolenku po tridsať dní z minulého roka - takže im môžeme nariadiť podľa zákona túto dovolenku čerpať. Druhej polovici zamestnancov priradíme prácu na oddeleniach, kde nám chýbajú niektoré vnútorné audity, kontroly a spätná väzba,“ prezradila ďalší osud pracovníkov prednostka mestského úradu Katarína Kireta.
 
„Najsmutnejšie je na tom je to, že mestský úrad a primátor uvažuje nad tým, ako zrušiť útvar hlavného kontrolóra a ako preradiť zamestnankyne a nevykonávať kontrolu. To znamená, že to je presne to, na čo som upozornil už na začiatku – je to účelové konanie pána primátora. Pripomínam, že sa to všetko deje vo volebnom roku. Sú znemožnené kontroly,“ uviedol na margo rozpustenia útvaru hlavného kontrolóra Alexander Ernst.  „Moje pracovníčky mali potvrdenie na kontroly, ktoré sa mali v tomto mesiaci robiť na materských školách aj v technických službách.“
 
Podal žalobu, pôjde sa na súd
 
Oznámenie primátora o zrušení jeho pracovného pomeru považuje Alexander Ernest za nulitné. „Podnikol som právne kroky. Dal som žalobu na súd a aj trestné oznámenie na primátora za zneužitie právomocí,“ konštatoval Alexander Ernst. Kým však padne verdikt, mesto nemôže ostať bez hlavného kontrolóra. Poslanci pred dvoma týždňami zaviazali radnicu, aby navrhla riešenie situácie. Materiál vraj už uzrel svetlo sveta, ale prednesený bude až na budúcom mestskom zastupiteľstve. „Materiál je pripravený. Je pripravený aj materiál, aj  návrh novej voľby. Nie je totiž možná alternatíva namiesto hlavného kontrolóra. Nikto ho nemôže zastupovať, ani komisia,“ konštatoval Maroš Hanzo a dodal, že jediným terajším východiskom je nová voľba. 

Diskusia k článku

O (NE)KULTÚRE A ZBABELOSTI PRIMÁTORA PREŠOVA A JEHO DRUŽINY
autor: peters | dátum: 09.03.2014 15:47:33
Oceňujem Prešovský večerník za to, že poskytol pravdivé informácie o pokračovaní zasadnutia zastupiteľstva. Pravdou je ale taktiež, že zasadnutia na ktorom mienil primátor v bode rôzne, prostredníctvom "spriaznených" poslancov presadiť voľbu nového hlavného kontrolóra sa p. samokontrolenko Hagyari nezúčastnil. Po tom, ako zaregistroval v rokovacej miestnosti zastupiteľstva silnejúce aktivity občianskej iniciacítívy, pripravenosť elektronických médií a odhodlanie Ing. Ersta zabojovať verejne tvárou v tvár poslancom proti nezákonnému konaniu primátora a jeho družiny, poveril vedením zastupiteľstva svojho zástupcu. Bodu rôzne, v ktorom členovia občianskej iniciatívy mienili požiadať o vystúpenia, sa ako čert kríža snažili vyhnúť najmä poslanci zastupiteľstva, ktorí plánovali o novej voľbe hlavného kontrolóra v rozpore so zákonom hlasovať. Ako sa mu vyhli? Útekom z rokovacej miestnosti. Znefunkčnili tak rozhodovanie zastupiteľstva, ktoré bolo následne prerušené. Klobúk dole občianskej odvahe Ing. Ernsta aj členov občianskej iniciatívy, ktorí vedomí si pravdy sa nezľakli moci primátora, jeho zástupcu a ani poslancov. Aj tento príklad osvedčil, že aj v komunálnej politike platí, že na nepresadenie zla je dôležité aby dobro sa krivde neprizeralo, ale aktívne vystúpilo. A to už nekomentujem, počas celého zasadnutia zastupiteľstva prebiehajúcu, snahu primátora (pravdepodobne z WC) sms-kami a hovormi prostredníctvom svojich verných online zastupiteľstvo riadiť a dokonca snahu primátora, dať Ing. Ernsta od predsedníckeho stola vyviesť. Naozaj, úroveň prešovského primátora, nevhodná komentára!!!