Menej poslancov? Prešovčania sú za, ich „zástupcovia“ proti

Menej poslancov? Prešovčania sú za, ich „zástupcovia“ proti

Prešovským poslancom sa nepáči návrh, aby v mestskom parlamente bolo o šesť poslaneckých stoličiek, menej než je teraz. Ich voliči si však myslia opak. Odkazujú: sú to zbytočné náklady, aj tak sa nič nezmení!

 Poslanci mestského zastupiteľstva v Prešove mali v pondelok na rokovaní hovoriť aj o znížení ich počtu z 31 na 25. Stopku dali už členovia mestskej rady, prijali totiž uznesenie, že na rokovanie zastupiteľstva má ísť bod s nezmeneným počtom, teda 31.

Do Národnej rady SR ide návrh skupiny poslancov, podľa ktorého počet poslancov pre obce s 50001 až 100 000 obyvateľmi má byť v rozmedzí 19 až 25 poslancov. Aktuálny počet obyvateľov v Prešove je podľa návrhu predloženého mesta 88 860.

Určite menej poslancov by znamenalo pre mestskú kasu viac ušetrených peňazí. Spolu 23 poslancov však podporilo názor mestskej rady a počet poslancov v Prešove sa meniť nebude. Chceli sme vedieť názor Prešovčanov. Ich odpovede sú možno aj malým vysvedčením poslancov za to, ako zastupujú svojich voličov.

Terézia Tkáčová:

- Myslím si, že úplne by stačilo dvadsaťpäť poslancov. Negatívum tohto rozhodnutia vidím vo finančných prostriedkoch. Napokon je úplne jedno, či ich je tam dvadsaťpäť, alebo tridsaťjeden, lebo aj tak si zahlasujú len tak, ako to vyhovuje im.

 

Jozef Kolen:

Som určite za menší počet poslancov. Sú to zbytočné náklady a aj tak sa nič nezmení. Ich platy by vedel Prešov investovať lepšie, len sa stačí pozrieť navôkol – cesty, chodníky...

 

Dominika Romaňáková:

- Myslím si, že ich stačí dvadsaťpäť, zbytočne plytvajú cudzími peniazmi.

 

Juraj Malcovský (na snímke):

- Ak by ich bolo menej, tak by išlo z rozpočtu mesta Prešov podstatne menej peňazí. Všetky kompetencie a otázky, ktoré sú spojené s funkciou poslanca mestského zastupiteľstva by zvládli bez problémov aj v nižšom počte a ušetrili by teda verejné financie na podstatnejšie veci.

 

Mária Klembárová:

- Stačilo by ich aj menej, istotne nie viac. Myslím si, že na nich ide veľa peňazí z verejných peňazí. V súčasnosti žijem aj v Nemecku, ale politika je evidentne všade rovnaká.

Diskusia k článku