Letný dovolenkový bedeker - Dnes: CHORVÁTSKO

Letný dovolenkový bedeker - Dnes: CHORVÁTSKO

(šaja) – Horúce letné dni priam volajú na dovolenku. Viacerí z vás ju už majú zaplatenú a možno práve teraz „lovia“ užitočné informácie o ceste a živote v dovolenkovej krajine. Večerník vám prináša oddnes zaujímavosti a dobré rady z rôznych dovolenkových destinácií. A začíname, ako inak, v Chorvátsku.

Chorvátsko – alias bývalá Juhoslávia bola obľúbeným  miestom Slovákov aj Čechov aj za bývalého režimu. Krána Jadranu očarila každého, kto tu zavítal. Na pobreží najkrajšieho a najčistejšieho mora v Európe na vás čakajú nezabudnuteľné zážitky. A na čo teda netreba zabudnúť pred tým, než vyrazíte? 

Väčšina Slovákov sa chystá k „slovenskému moru“  po vlastnej osi a autom. Natankujte doma a potom už v Chorvátsku, lebo benzín je tam lacnejší ako v ostatných krajinách západnej a strednej Európy. Niektoré čerpacie stanice vo väčších mestách a na hlavných cestách sú otvorené 24 hodín denne a ostatné sú v prevádzke od 6. do 20. hodiny. V júli a v auguste chorvátske rozhlasové stanice pravidelne informujú o stave na cestách, a to v chorvátskom, nemeckom a anglickom jazyku. Najrýchlejšie sa do Chorvátska dostanete cez Rakúsko a Slovinsko alebo môžete ísť aj cez Maďarsko, ktorá je najlacnejšia. Využívať diaľnice bez zaplatenia sa neoplatí, pretože pokuta vám zníži dovolenkový rozpočet o 120 eur v Rakúsku, približne 50 eur v Maďarsku. Na jazdenie autom po Chorvátsku je nutná medzinárodná zelená karta poistenia. Na diaľniciach sa platia poplatky. Závisia od vzdialenosti. Napríklad za diaľnicu A1 (Záhreb – Split – Ravča) zaplatíte pri ceste do Zadaru 117 chorvátskych kún (15,50 eur). Platiť sa dá kunami, eurami aj platobnými kartami. 
Na diaľniciach je najvyššia dovolená rýchlosť 130 km/h, mimo obce 90 km/h a v obci 50 km/h.


 
Do Chorvátska môžu Slováci cestovať s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom na 90 dní bez víz. Deti musia mať svoj vlastný cestovný doklad, už dávno ich nie je možné zapísať do pasu rodičov. Pri ceste s domácim miláčikom si treba zabezpečiť cestovný pas zvieraťa. Okrem zážitkov a opáleného tela sú najvyhľadávanejším suvenírom ručne vyrobené predmety, napríklad pletené či háčkované obrusy, oblečenie, čipky. Na pobreží možno kúpiť zaujímavé veci z dreva a keramiky, šperky zo striebra či z mušlí. Dobre sa nakupuje v malých butikoch i na tržniciach. Obchody bývajú v týždni otvorené už od ôsmej do 19. hodiny a v sobotu od 8. do 14. hodiny. Predajne na turistických korzách otvárajú vtedy, keď majú zákazníkov. 
 
Vstupom Chorvátska do EÚ sa zrušilo clo, ako aj všetky colné predpisy, ktoré platili medzi Chorvátskom a členskými štátmi EÚ. Colníci vás už nebudú kontrolovať. Colné kontroly v prípade podozrenia z pašovania zostávajú. Colníci sa môžu zamerať napríklad na ohrozené druhy rastlín a živočíchov v rámci medzinárodného dohovoru CITES. Obmedzenia sa však týkajú alkoholu a tabakových výrobkov. 
 
Zážitky od dovolenkárky Andrey

Spolu so sestrou sme boli v Chorvátsku, na Istrii pred tromi rokmi. Cestovali sme autobusom cez Maďarsko. Vybrali sme si krásne historické mesto Pula. Bývali sme v apartmánovom dome, ktorý stál uprostred borovicového lesíka. Nádhera! Ten svieži morský vzduch, nádherná pláž a tí milí chorvátski čašníci! Jediné, čo sa nám nepáčilo, bola kamenistá pláž. 
Ak prekáža aj vám, vyberte sa napríklad na ostrov Rab, tam si užijete pieskovú. 
Známe historické mesto Pula je zároveň moderná metropola Istrije, ktorú preslávil nádherný rímsky amfiteáter postavený v 1. storočí n. l. Mesto je poskladané z množstva malých i väčších kamenných uličiek, v ktorých si našli svoje jedinečné miesto chrámy a historické pamiatky. Delegáti majú pre vás pripravenú pestrú ponuku fakultatívnych výletov, môžete sa vybrať do Národného parku Brijuni alebo navštíviť jedno z najkrajších miest sveta Benátky. Len 12 kilometrov od Puly sa nachádza jedno z najobľúbenejších letovísk na Istriji, Medulin. Medulinskú riviéru charakterizuje najviac rozmanitosť jej pláží. Dovolenkári si tu môžu vybrať slnenie na piesočnatej pláži, kamenných platniach alebo kamienkovej pláži s pozvoľným vstupom do mora. Za zmienku stojí aj výlet loďou, kde sme v cene mali aj výborné jedlo a chorvátske víno. Chlapci z lode boli milí a srdeční a kapitán nám dokonca dovolil chvíľu kormidlovať. Z dovolenky sme si priniesli maličkosti ako keramiky, obrázky či osušky. Osušky sme si ale kúpili preto, lebo v noci nám ich niekto ukradol z balkóna. 


Foto: V. Zamborský, www

Diskusia k článku