Ži svoju vášeň...

Ži svoju vášeň...

Vraví sa, že kto bol na polostrove Peloponéz a nenavštívil Olympiu, ako keby tam ani nebol. Tohto hesla sme sa chytili aj my s rodinou a navštívili toto miesto.

 Samozrejme, že sme návštevu Olympie prepojili s príjemným pobytom pri mori na brehoch Iónskeho mora, kde sa nachádzajú jedny z najkrajších a z najčistejších pláží nielen v Stredomorí, ale na našej planéte. 

Olympia sa nachádza v kraji Elis, kde sa v dávnej minulosti odohrávali športové zápolenia antických Grékov. Tí nemohli ani tušiť, ako sa ich myšlienka olympiád rozvinie v súčasnosti, pričom o zimných hrách ani nechyrovali. V Olympii boli usporiadané prvé Olympijské hry a dnes fascinuje ľudí zachovalými ruinami zapísanými do svetového dedičstva UNESCO. Prechádzať  sa medzi zrúcaninami  chrámu boha Zeusa, v ktorom bola jeho socha vysoká 12 metrov uznaná ako jedna zo siedmich divov antického sveta, vidieť miesto zapálenia ohňa, alebo si len tak zabehnúť na olympijskom štadióne, to nezažije každý.  Ak si budete chcieť oddýchnuť od rozpálených kameňov, môžete sa prejsť v menej známej časti Olympie, pomedzi vinice a olivovníky, či navštíviť miestne kaviarne, kde sa dá vo veľmi krásnom  prostredí príjemne posedieť.

Staroveké olympijské hry sa tu podľa tradície uskutočňovali od roku 776 pred n. l. Mohli sa ich zúčastňovať iba Gréci, až neskôr si toto právo vydobyli Rimania. Počas hier museli prestať rinčať zbrane všetkých Grékov a ich mestských štátov a nesmeli sa viesť žiadne konflikty. 

V antickej Olympii  v apríli slávnostne zapálili oheň pre augustové olympijské hry v Riu de Janeiro podľa antickej tradície spojením slnečných lúčov jedenástich kňažných. Vrchná kňažná v podaní herečky Kateriny Lehuovej potom pred zrakmi prezidenta Medzinárodného olympijského výboru Thomasa Bacha a ďalších čestných hostí odovzdala pochodeň prvému členovi štafety. Po niekoľkodňovej ceste po Grécku prevzali pochodeň brazílski organizátori a v máji odštartovala púť po celej zemeguli. Počas troch mesiacov zavíta pochodeň do viac než 300 miest po celej planéte, pričom do štafety sa zapojí približne 12-tisíc bežcov. Tí s ňou prejdú celkovo 20-tisíc km, ďalších 16-tisíc precestuje lietadlom. Posledný člen štafety zapáli 5. augusta oheň na štadióne Maracana počas slávnostného otvorenia prvých OH v Južnej Amerike. Na legendárnom štadióne vydrží plameň iba jeden deň, po úvodnom ceremoniáli ho ráno opäť presunú. „Z Maracany ho prepravia do centra Ria. Ale kam presne, to zostáva tajomstvom," uviedol hovorca organizačného výboru olympijských hier. Oheň je jedným zo symbolov olympijských hier. Podľa tradície večne horel na oltári v gréckej Olympii. Prvá púť olympijského ohňa sa uskutočnila v roku 1936, na ceste do Berlína preťala štafeta sedem krajín vrátane vtedajšieho Československa.

Diskusia k článku