Pamätajte: Žime život podľa seba, nie podľa toho, čo od nás očakáva okolie

Pamätajte: Žime život podľa seba, nie podľa toho, čo od nás očakáva okolie

Štyridsaťročná žena povedala múdru vetu: „Uvedomila som si, že som doteraz len existovala a nežila svoj život. Jediné, čo ľutujem je to, že som na to neprišla skôr. No nič, ešte stále mám dosť času...“ Ako ste na tom vy? Možno vás nasledujúce riadky budú inšpirovať.

Vyskúšajte päť jazykov lásky


Chcete, aby sa zlepšila vaša komunikácia s partnerom, priateľkami, prípadne s niektorým členom vašej rodiny? Podľa Garyho Chapmana, manželského poradcu a autora série kníh Päť jazykov lásky, myšlienka piatich jazykov lásky ľuďom pomáha vyjadriť lásku rôznymi spôsobmi a tiež sami prídu na to, ako im lásku vyjadrujú ostatní.

Piatimi jazykmi lásky sú:
1 Slová uistenia ako pochvala (o výzore, o vlastnosti človeka, o jeho úspechu v práci, k jeho skrytému talentu alebo nadaniu a pod.) láskavé slová (s radosťou to pre teba urobím), povzbudenie (slová ako verím ti, zvládneš to), uistenie, že svojho partnera máte radi (milujem ťa, záleží mi na tebe). 
2 Pozornosť ako trávenie voľného času (pri športe, na výlete, na prechádzke, v kaviarni a pod.), pozorné počúvanie toho druhého, ak má nejaký problém, čím mu dokazujete, že vám na ňom záleží. 
3 Fyzický kontakt ako objatie, dotyky, držanie sa za ruky, bozky, stisk ramena, jemný stisk ruky, masáž, milovanie.
4 Skutky služby ako vynesenie odpadkov, pokosenie trávnika, uvarenie jedla, upratanie bytu a podobne.
5 Dávanie darčekov ako kytica alebo nejaká iná drobnosť podľa vkusu vášho partnera. Len tak.Neplatí, že musíte mať iba jeden jazyk lásky. Chapman uvádza, že ľudia zvyknú mať dominantné aj dva jazyky lásky. Napríklad slová uistenia s pozornosťou, alebo dávanie darčekov so skutkami služby. Svoj jazyk lásky zistíte podľa toho, čo z vyššie uvedenej charakteristiky poskytujete ostatným a vám sa to nedostáva a cítite pri tom nepríjemné pocity ako smútok, ľútosť a prázdnotu. Odpovedzte si na otázky: Čo na vás najviac pôsobí? Po čom túžite? Čo vám partner dáva alebo nedáva a vás to hlboko zraní? Čo ste najviac vyžadovali po svojom partnerovi? Akým spôsobom prejavujete lásku svojmu partnerovi? Jazyk lásky svojho blízkeho okolia zistíte pozorovaním a kladením otázok. Napríklad máš rád, keď sa ťa niekto dotýka, rád dávaš a prijímaš dary. Vyskúšajte a pocíťte, aké to je, keď vám váš partner dáva to, čo vám prináša radosť.   
 

Čo pred smrťou najviac ľutujeme?

Odpoveď na túto otázku poskytla austrálska spisovateľka, speváčka, skladateľka a učiteľka komponovania Bronnie Ware. Po vyše desiatich rokoch práce v bankovom sektore, ktorá ju prestala napĺňať, sa rozhodla pracovať ako opatrovateľka starajúca sa o potreby zomierajúcich.

Počas rozhovorov, ktoré s nimi viedla, prišla na päť vecí, ktoré pred smrťou najviac ľutujeme:
  • Škoda, že som nemal odvahu žiť svoj vlastný život a nie život, ktorý odo mňa očakávali ostatní.
  • Nemal som pracovať tak veľa.
  • Škoda, že som nemal odvahu vyjadriť svoje pocity.
  • Škoda, že som nezostal v kontakte s mojimi priateľmi.
  • Škoda, že som si nedovolil byť šťastnejší.

Život je ten najväčší dar, aký sme len mohli dostať. Žime ho najlepšie, ako sa len dá. Žime ho podľa seba, nie podľa toho, čo od nás očakáva okolie. Venujme sa vo voľnom čase tomu, čo nám prináša radosť. Nehanbime sa povedať našim najbližším, čo k nim cítime a dajme im najavo, že sú pre nás dôležití a že nám na nich záleží. Neuzatvárajme sa pred okolitým svetom, vytvárajme si nové priateľstvá a obnovme tie zo školských alebo z pracovných čias. Dovoľme si byť vďační za každý nový deň, aj keď môžeme prežívať neľahké obdobie, po každej búrke vždy vyjde slnko. Žime tak, aby sme si na sklonku života mohli povedať, že to stálo za to a že som rád, že som prežil krásny život.

Denisa Kokošková
Ilustračné foto: www

Diskusia k článku