Prečo si kúpiť  rodinný dom?

Prečo si kúpiť rodinný dom?

V minulých číslach sme sa venovali kúpe starších a nových bytov. Dnes budeme s Ing. Blankou Feč Vargovou, konateľkou developerskej spoločnosti a obchodníčkou s nehnuteľnosťami, hovoriť o výhodách kúpy rodinného domu. V čom teda spočívajú krásy bývania v rodinnom dome?

 Kúpa rodinného domu je významnou investíciou v živote každého človeka. Ale nielen to. Je to vážne rozhodnutie, ktoré bude ovplyvňovať náš spôsob podmienky bývania, radosti i starosti na veľmi dlhý čas. Spravidla je kúpa rodinného domu, alebo jeho výstavba, financovaná aspoň z časti hypotekárnym úverom. Už z jeho dĺžky splácania (20 – 30 rokov) je jasné, že je to rozhodnutie na celý život. Preto by toto rozhodnutie malo byť uvážené po všetkých stránkach. 

Často svojim klientom, možno nepochopiteľne, hovorím, že nie je dobré kupovať dom za každú cenu. Cieľom kúpy nehnuteľnosti nie je stať sa jej otrokom. A to ako z hľadiska starostlivosti, tak aj z hľadiska financií. Naproti tomu, bývanie v rodinnom dome so sebou prináša množstvo krásy a výhod. Môžete zažívať východ slnka na terase svojho nového rodinného domu. Rodinný dom je synonymom súkromia. V ňom sa prestávate prispôsobovať susedom a začínate si užívať komfort vlastných priorít. Na priľahlom pozemku, ktorý k domu patrí, sú parkovacie miesta pre vás vždy voľné. Žiadna nervozita pri príchode domov, že zase nemáte kde odložiť svoje auto.Za najväčšiu devízu života v rodinnom dome pokladám terasu a záhradu. Sú to tie miesta, v ktorých človek naberá síl, relaxuje a vychutnáva život. Je neporovnateľné prísť domov do tmavého kúta a absolútne iné vrátiť sa domov, kde vás čaká mäkké kreslo na terase, hojdačka na záhrade. Odpradávna je známe, v dnešnej dobe to platí ešte viac, že stres sa vytráca v prírode. Už len každodenné polievanie a kosenie trávnika, sadenie a zalievanie kvetov, kríkov, vás dokáže dostať do úplne inej dimenzie žitia. Posedenia s priateľmi, grilovania na záhrade, spev vtákov, západ slnka ale aj teplé letné večery, to je to, prečo sa skutočne oplatí investovať do rodinného domu. Osobitnou kapitolou, na ktorú by som chcela upriamiť pozornosť, je život v rodinnom dome s malými deťmi. Ako pre mamičky, tak pre deti. Je neporovnateľné tráviť materskú dovolenku v rodinnom dome a v byte. Z vlastnej skúsenosti tvrdím, že v dome to má matka s malým dieťaťom o polovicu ľahšie. Stačí dieťatko vložiť do kočiara, prikryť sieťkou a dieťatko môže spať na záhrade, kde na neho mamička vidí. Oproti bytu, kde je nutné všetko so sebou vziať a ísť do ulíc. 
 
Dieťatko v rodinnom dome má k dispozíciu záhradu, kde môže bezpečne behať, skákať, hrať sa v piesku. Znova je mamička odbremenená tým, že nemusí absolvovať celú prípravu s dieťaťom a so sebou sama. Nehovoriac o tom, že ak je dom dispozične dobre riešený, vidí na svoje dieťa po celý čas jeho hry a ona zatiaľ môže plniť iné povinnosti. Pri väčších deťoch je to znova výhoda uzavretej záhrady, kde bezpečnosť voči vonkajšiemu okoliu je zaručená. Súčasťou života v rodinnom dome je i možnosť vyrastať deťom so psíkom, mačkou a inými zvieratkami. 
 
Tu už len dodám, že veľmi odporúčam mladým rodinám kupovať domy, čo najbližšie k občianskej vybavenosti a službám. Aby sa zas život v rodinnom dome nezmenil na „taxíkovanie“ rodičov s deťmi. Dnešný prešovský trh s rodinnými domami už poskytuje možnosti spojenia života v rodinnom dome a kompletnými službami. Dostupné sú už aj štvrte sídlisk, kde je možné kúpiť si rodinný dom, a tak teda spojiť všetky výhody sídliska s výhodami života v rodinnom dome. Dávajte však POZOR na dokončenosť ciest, ich rozmery, ich stav. Zároveň veľký pozor na urbanizmus danej lokality. Aby sa nestalo to, že vedľa bungalovu sused postaví trojposchodový dom a vy tým stratíte celé súkromie. Pozor na širšie vzťahy, aby ste nezistili, že blízko vás vystavajú napríklad obchvat. Sledujte susedov, chov hospodárskych zvierat, mechanizmy na dvoroch, alebo aj malé firmy v susedstve. A znova zopakujem, čím bližšie ku komfortu mesta, nákupným možnostiam, zdravotníckym zariadeniam, službám a ich rozmanitosti. 
 
Pri premýšľaní klientov často hovorievam, že najväčšou hodnotou v živote človeka je čas. Čas je aktívum, ktoré je nenahraditeľné. A preto vôbec nie je jedno ako s časom v svojom živote naložia. Nie je jedno kde, s kým a ako svoj život prežijú. Pretože čas a život tak rýchlo plynú. A je možné, že na starosť sa otočia a zistia, že práve v produktívnom veku bolo treba urobiť rozhodnutie, ktorého sa možno báli, a tak svoj život prežili bez krásy bývania, po ktorej túžili. Bývanie v rodinnom dome, pri dobrom výbere, dokáže totiž „rozsvietiť“ každý deň. Je to miesto, v ktorom láska, bezpečie, pohodlie a súkromie vytvorí nový život.  
 

Diskusia k článku