Moderátorova babka prišla o rebrík. Je z neho socha sv. Cyrila a Metóda

Moderátorova babka prišla o rebrík. Je z neho socha sv. Cyrila a Metóda

Napriek tomu, že je stále v teréne a redaktorská práca mu nedá niekedy ani spávať, vždy si nájde čas na svoju záľubu. Martin Jedinák sa môže pochváliť ďalším vydareným kúskom. Tentoraz vyrobil sochu dvoch vierozvestov sv. Cyrila a Metóda.

Martina Jedináka nepoznáte len z televízie. Je tiež známym domácim kutilom. Na konte má výrobu malého pohyblivého betlehemu či sochu Krista. Tá je vysoká dva metre plus má polmetrový podstavec. Skulptúra vítajúceho Ježiša Krista bola vyrobená z netradičných materiálov - z pletiva a montážnej peny. „Spomínam si, že zručnosť a výtvarný talent som v sebe objavil už na Základnej škole v Kračúnovciach. Asi v tom ročníku som dokonca vyhral okresnú výtvarnú súťaž na tému JRD očami pionierov,“ zaspomínal si na svoje začiatky.
 
Tentoraz sa pustil taktiež do tvorby sôch s náboženskou tematikou. „Keďže som minulý rok vyrobil sochu Krista, po debate s pánom farárom vznikla myšlienka postaviť súsošie sv. Cyrila a Metóda, ktoré by v obci pripomínalo okrúhle výročie príchodu týchto patrónov Európy na naše územie pred 1150 rokmi,“ povedal pre Prešovský večerník Martin Jedinák a tým aj prezradil, čo je jeho novým prírastkom v umeleckej zbierke.  
 
Výročie príchodu sv. Cyrila a Metóda na Veľkú Moravu bude v Kračúnovciach jeho obyvateľom pripomínať súsošie týchto vierozvestov. Betónové sochy v životnej veľkosti už boli inštalované pri farskom kostole v strede obce. S podstavcom má súsošie výšku viac než tri metre a váhu asi jednu tonu. Nápadne pripomína známe súsošie zo Žiliny, ktoré stojí pred tamojšou katedrálou. „Na rozdiel od sochy Krista, ktorá stojí v oplotenej záhradke, som musel zvoliť inú technológiu, aby bolo súsošie oveľa pevnejšie. Rozhodol som sa postavy odliať z betónu. Musel som najprv vyrobiť maketu sôch z polystyrénu a montážnej peny,“ vysvetlil zvolenú taktiku vytvárania sochy jej autor. Martin postavy celú zimu vyrezával doma v panelákovom byte, v tých istých priestoroch tvoril aj sochu Krista. Ako sám priznal "radosť" z jeho záľuby má najmä jeho manželka. Vysvetlenie taktiež žiadali aj návštevy v byte Jedinákovcov.  
 
Na výrobu potreboval Martin naozaj veľké množstvo plastelíny. Tú použil najmä na tvarovanie hláv súsošia. „V jednom obchode na Sekčove som preto vykúpil všetku plastelínu čo tam mali. Ako predloha mi slúžila fotografia známeho súsošia zo Žiliny. Maketu som potom preniesol k babke na dvor do Kračúnoviec a vyrobil z nej veľký sadrový odliatok. Ten som potom postupne odlieval betónom. Použil som na to vode nepriepustný betón najvyššej pevnosti,“ prezrádza techniku Martin. Odliatok musel vystužiť železom. Tak do sochy zalial všetky železné predmety, ktoré na dvore našiel. „Rozpílil som dokonca aj babkin rebrík, chudera teraz sa nemá ako dostať na pôjd,“ smeje sa zanietený majster.
 
Po odstránení sadry potom stačilo súsošie už len prebrúsiť a nafarbiť a vymurovať podstavec. Previesť sochu však nebolo vôbec jednoduché. No hravo si s ňou napokon poradil žeriav a chlapi z Giraltoviec.
 
A na čo sa môžeme tešiť nabudúce? „V pláne mám už aj ďalšie výtvory. Vyrobil som už viacero sôch, ale aj pre deti domček na stračej nôžke či udiareň v tvare veterného mlyna. Čo pripravím ako ďalšie, si zatiaľ nechám pre seba,“ dodal na záver šikovný moderátor.

Diskusia k článku