Každá minca má svoj osud

Každá minca má svoj osud

Zaľúbili ste sa aj vy na prvý pohľad a teraz to neviete skončiť? Reč nie je o romantickej láske, ale o zberateľských vášňach. Aj tie sa totiž väčšinou začínajú úplne nevinne.

Čo by ste povedali na to, že by ste si peniaze neukladali do peňaženky, ale do zbierky. Mnoho ľudí zbiera euromince, ktoré sú momentálne v obehu, niektorí sa zameriavajú len na pamätné. Záľubou Miroslava Kožľaja je však zbieranie historických mincí. Okrem toho, že je to jeho záľuba jeho zbierka má aj značnú hodnotu.
 
„Zbierku zlatých a strieborných mincí som zdedil po svojom otcovi,“ vysvetlil nám na začiatok Prešovčan. Bolo vidieť, že má k nej aj  značný citový vzťah. „Znamená pre mňa viac ako investíciu. Je pre mňa niečím, čo mi ho navždy pripomenie. Vždy keď mám príležitosť sa snažím túto zbierku aj rozširovať,“ dodal.
 
Zbierať historické mince je dnes celkom módne. Ich hodnota závisí od toho, aká stará je minca, koľko ich je aktuálne na trhu k dispozícii, aká je jej zachovaná hodnota, i to, z akého je materiálu. Mirov otec zbieral nemecké, rakúske a ruské mince. „Prvú mincu, ktorú som do zbierky pridal ja bola nemecká marka v nominálnej hodnote 10 mariek z 19. storočia.“
 
Dostať sa k takýmto minciam nie je ľahké. Mnoho zberateľov takéto kúsky predať nechce.
Ak sa rozhodujete historické mince zbierať, odporúča sa ich kupovať v špecializovaných obchodoch. Jednou z možností, kde takéto mince kúpite je aj banka. Taktiež na internete sú rôzne stránky, kde si zberatelia svoje kúsky môžu napríklad meniť. Keďže nejde o lacný špás, treba byť v tomto prípade veľmi opatrný.
 
„Zbieranie historických mincí mi robí radosť a navyše, ako investícia sa mi vracia späť. Každá minca má svoj osud. A je len na mojej fantázii čo si pod tým osudom predstavím. Teším sa z každej ďalšej mince v zbierke,“ povedal pre Prešovský večerník vášnivý zberateľ. 

Diskusia k článku