Najobľúbenejším je šperk, ktorý vyrobili spoločne s dcérkou

Najobľúbenejším je šperk, ktorý vyrobili spoločne s dcérkou

Dnes Vám v rubrike netradičná vášeň predstavujeme Adrianu Štefaňákovú, mladú mamičku, ktorej zdá sa, jej ratolesť až tak veľa vrások na tvári nerobí. Popri materskej dovolenke sa totiž pustila do remesla. Ručne vyrába bižutériu a doplnky.

Vieme o vás, že hneď po Hotelovej akadémii ste  vpadli do života mamičky. Ako ste  sa potom k tomuto tvojmu remeslu vlastne dostali?

Celá táto moja vášeň začala pred asi tromi rokmi úplnou náhodou. Keďže sme s Maťom (manželom- pozn. redaktora) chystali akurát svadbu, rozhodla som sa, že si doplnky vyrobím sama. Nakúpila som si materiál a vyskúšala to. Podarilo sa.“
 
Mamička, tesne po maturite, svadba predo dvermi. Čo viedlo človeka v takomto kolotoči života si ešte naložiť na plecia? Inšpiroval  vás niekto?

Mala som silnú potrebu sa realizovať. Dať fyzickú podobu svojim nápadom svojimi rukami. Nikdy svoje šperky nerobím s jasnou predstavou o ich konečnej podobe. Múza prichádza počas výroby.

Mali ste  možnosť sa od niekoho učiť? Odkukať finty či nápady?
Nie u nikoho som sa neučila. Bol to pokus a celkom sa mi páči. Baví ma to, úplne som sa do toho „zažrala“.

Čo na tomto koníčku/práci považujete  za najzaujímavejšie?
Samozrejme, tvorba, sebarealizácia. Ale omnoho viac styk s ľuďmi pri priamom predaji. Každá vecná kritika, pozitívna i negatívna ma posúva v mojej tvorbe ďalej.

Mamička na materskej, to je práca na plný úväzok. Nemáte problém to skĺbiť s povinnosťami okolo svojej dcéry?
Ale áno, mám. Šperky preto môžem vyrábať väčšinou iba večer, keď malá už spinká.

Robíš aj na zákazky alebo len svoje veci ktoré potom predávaš? Na zákazku myslím, že prídem za tebou a poviem také
a také náušnice chcem a toľko ti za ne dám.
 
Vyrábam aj na zákazku. Zaujímavé na tom je, že sa z myšlienky niekoho iného stáva hotový šperk a špekuluje sa,  kým to nie je presne podľa predstáv zákazníka. Pri niektorých zákazkách mám voľnú ruku. Napríklad viem, že mám použiť pierka a je už na mne ako celá náušnica bude vyzerať. No najčastejšie predávam výrobky na rôznych Hand-made akciách, trhoch či festivaloch a v neposlednom rade aj cez e-shop.

Ktorý svoj šperk si vážite  najviac?
Šperk, ktorý som vyrobila so svojou dcérou. Keďže sa fantázii medze nekladú a deti jej majú dosť, páčilo sa mi ako sa pohrávala s drevenými korálikmi. Tie sme následne pretvorili na ručne maľované náušnice.

Na ktorú „robotu“ spomínate najradšej  a pri ktorom výrobku ste naopak boli rada, že vás vaša dcéra nepočuje?

Momentálne som sa zamerala na  výrobu náhrdelníkov z fosforu, ktoré svietia v tme. Na tie doslova už len v dobrom  spomínam, lebo väčšia časť má už svoje majiteľky. Ponadávala som si pri náušniciach v tvare srdca. Urobila som si asi šesťcentimetrové  srdce, ktoré som následne vypletala zvnútra korálikmi dvoch druhov. Prvú som urobila rýchlo, ale pri druhej som musela rátať presný počet korálikov a dbať na to, aby boli urobené zrkadlovo. Tak som ju prerábala asi  trikrát .Avšak tieto náušnice patria medzi najpopulárnejšie.

Diskusia k článku