Valaška od baču

Valaška od baču

Tento týždeň vám prinášame naozaj zaujímavú zberateľskú vášeň. Marián Tajcovský má doma 25 pravých slovenských valašiek. Väčšina z nich nie je kupovaná, ale darovaná či robená na objednávku.

Valašku v minulosti používali najmä pastieri ako nástroj na obranu. Kovové valašky nosievali bačovia, pre ktorých boli spolu s klobúkom a opaskom znakom hodnosti. Na zdobenie valašiek vplývala zbojnícka tradícia. Spočiatku sa vo výzdobe objavovali jednoduché geometrické tvary. Neskôr sa k nim pridali rastlinné motívy a výjavy zo života. Valaška je dokonca zaradená do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
 
V ponuke na internete či u domácich majstrov sú dekoratívne, vybíjané valašky z mosadze ako i ručne kúte železné valašky. „Svoju prvú valašku som si urobil sám ešte ako chlapec. Samozrejme, pomáhal mi otec aj dedo. Poriadne mi ju nabrúsili a ja som s ňou chodil všade,“ spomína si sympatický päťdesiatnik z Prešova. „Nevyrastal som priamo v Prešove. Tu sme sa prisťahovali, až keď som išiel na strednú školu. Bol to pre mňa šok. Predstavte si, že sa chlapec vychovaný „na slame“ sa ocitne v bytovke. Muselo mi aspoň niečo z mojich koníčkov ostať. Ani neviem ako začal som zbierať valašky. Pracoval som na poľnohospodárskom družstve. Zoznámil som sa s bačom, ktorý mi päť valašiek urobil dokonca sám,“ priznáva Marián Tajcovský.
 
„Prvý historický doklad o valaške je v cenníku remeselníckych výrobkov pre Zvolenskú stolicu z roku 1692. Sekerky valašky kovali zo železa dedinskí kováči alebo odlievali zámočníci v okolí banských miest. Poriská a výzdobu robili pastieri,“ oboznámil nás s históriou jeho obľúbených valašiek zberateľ.
 
„Dekoratívnou súčasťou valašky bolo kovové chránidlo ostria, ktoré sa začalo používať po vydaní bezpečnostných nariadení koncom 17. storočia a v 18. storočí. Valašky obité plechom s voľnými, pohybujúcimi sa uškami, v ktorých boli upevnené mosadzné kolieska udierajúce o porisko, zhotovovali gorali na severnej Orave a Spiši. Slúžili ovčiarom na to, aby sa podľa ich zvuku mohol orientovať kŕdeľ oviec,“ dodáva.
 
Valašky má vystavené v svojej „pracovni“. „Deti sú už z domu preč, tak som jednu detskú izbu pretvoril na svoju pracovňu. Mám v nej okrem valašiek aj parohy. Je tam aj rozkladací gauč pre návštevy. Mnoho ľudí sa pod parohami však spať bojí,“ smeje sa Marián Tajcovský. 

Diskusia k článku