Šatky na krku, vo vlasoch, na zápästí aj okolo pása

Šatky na krku, vo vlasoch, na zápästí aj okolo pása

Začalo sa to úplne nevinne? Zaľúbili ste sa aj vy na prvý pohľad a teraz to neviete skončiť? Reč nie je o romantickej láske, ale o zberateľských vášňach. Aj tie sa totiž väčšinou začínajú úplne nevinne. Pamätáte si, keď ste ako deti zbierali céčka, mince, plechovky od cocacoly či listové papiere? Poniektorí si z obyčajných zdanlivých „hlúpostí“ rokmi vybudovali naozajstnú závideniahodnú zbierku. Ak nemá veľkú finančnú hodnotu, tá zberateľská sa jej určite uprieť nedá.

Vonku je nepríjemne, sychravo. Keďže ste mali pre istotu celé ráno zatiahnuté žalúzie, zistíte to až tesne pred odchodom do práce. Čo teraz? Napochytre hľadáte nejakú šatku, aby vám ponad okraj bundy neťahalo až do výstrihu. Máte ich dve, jedna práve schne, pretože ste predvčerom boli v podniku, kde sa fajčí a odsávanie, zdá sa, nefunguje. Tú druhú ste niekde zašantročili, nie je na žiadnom z obvyklých miest. Pobiehate po byte, prehadzujete veci z miesta na miesto, popritom nadávate na svoju roztržitosť aj tú dlhotrvajúcu depresiu vonku. A v neposlednom rade na zapotrošenú šatku. Tak čo, našli ste sa v tomto príbehu?

Katarína Bulnová takúto situáciu zaručene nezažíva. Rôznych šatiek a šálov má totiž dosť. A čo presne si treba pod touto neurčitou číslovkou v tomto prípade vybaviť? Číslo 360, prosím pekne. „Zbieram ich, odkedy som v pätnástich rokoch dostala prvú, ručne maľovanú šatku od tety, ktorá bola na dovolenke v Tunise. Veľmi sa mi páčila, bolo na nej namaľované krásne, priehľadné more, okraje boli lemované palmami. Na začiatku som ju nosila skoro ku všetkému. Teraz sa mi zdá už trochu gýčová, darovala som ju päťročnej sesternici, ktorá s ňou chodí po dome, má ju obviazanú okolo pása ako takú zavinovaciu sukňu. V každom prípade tá šatka odštartovala moju vášeň pre tieto doplnky.“

Priznajme si, aj keď je to možno trochu prízemné, každá žena si občas, po ťažkom dni či týždni, potrebuje urobiť radosť nákupmi. Mnohé z nás nakupujú v takýchto chvíľach topánky, ďalšie sa idú urvať za kabelkami. Kataríne nič nenaženie chmúrnu náladu tak efektívne, ako nová šatka. „Mám ich veľa, navyše rôznych druhov. V mojej skrini sa nájdu desiatky jednofarebných šatiek, mám šatky kvetované, čipkované, rôzne šatky so strapcami, folklórne, cigánske, také, ktoré vyzerajú ako z brokátu.“ Jej zbierku tvoria šatky minimalistické aj tie obrovských rozmerov, pod ktorými by sa snáď dalo aj dobre vyspať počas chladných nocí. Samozrejme, že nejde len o klasické šatky, v Kataríninej skrini sa kopia aj šály najrôznejších dĺžok, farieb a vzorov. „Priateľ do mňa neustále hustí, načo ich potrebujem toľko. Úplne najhoršie je, keď prídem domov opäť s ďalšou. Väčšinou vždy, keď si nejakú novú kúpim, snažím sa ju vybrať z tašky tak, aby si to nevšimol. Na začiatku to aj celkom vychádzalo, teraz však už nepomôže ani to. Väčšina mužov nevie rozoznať azúrovú modrú od tej oceľovej. On je ale nejaký iný, aj keď nevidí, ako ju vyberám z tašky, hneď nejakú novú medzi starými spozná, keď ju mám pohodenú na posteli alebo zavesenú na sušiaku. Nechápem, ako je možné, že to aj pri tom množstve vie rozoznať, ale každú novú šatku spoľahlivo identifikuje. Ako stopársky pes,“ smeje sa Katarína.

A akú majú tieto doplnky výhodu oproti tým ostatným? „Keď máte šatku, môžete ju využiť viacerými spôsobmi. Môžete si ju dať tradične na krk a vyzerá to super. Niektoré sa zas perfektne hodia do vlasov namiesto čelenky alebo sponiek. Tie menšie si niekedy dokonca omotávam okolo zápästia a hneď mám originálny látkový náramok. Šály zas niekedy používam namiesto opaskov.“ Žiaden iný doplnok sa podľa nej nedá použiť tak mnohorakými spôsobmi. Navyše na látku nemôžete mať alergiu, veď by ste museli chodiť po svete nahá. Namiesto toho na rôzne prívesky, náhrdelníky či náramky alergiu dostať môžete. Šatka sa vám nezapletá do vlasov, nemusíte sa báť, že ju niekde stratíte. „Milujem tieto doplnky. Dajú sa nosiť zladené s oblečením, výborne vyzerá, keď sa nahodíte do jednofarebného oblečenia a k tomu si zoberiete šatku, ktorá ostro kontrastuje. Má to šmrnc, nepôsobí to však vulgárne.“ Napadne vám, či ráno nemá problém s tým, ktorú si dá na seba? Nemá, veď ich má toľko, že sa jej ku všetkému zaručene hodí viacero z nich. A tak si ráno vyberá podľa nálady.

„Šatky nosím na jar, v lete, v jeseni aj v zime. Najobľúbenejšie mám však len dve. Jedna je taká cigánska, má zelenú farbu, po jej okrajoch sú namaľované obrovské červené a žlté kvety. Páčia sa mi jej sýte, veselé farby, motív, aj prevedenie. Tá druhá je ručne maľovaná šatka z Japonska, je červenej farby, v strede je nakreslený znak jin jang, jej okraje sú ornamentované štyrmi elementmi – ohňom, zemou, vodou a vzduchom, to všetko v znakoch katakany. Je to precízna, krásna práca, navyše vo mne tento až umelecký artefakt akosi podvedome vzbudzuje harmóniu vždy, keď ju mám na sebe,“
prezrádza Katarína, ktorej na krku aj dnes skvostná práca nejakého japonského umelca.

Diskusia k článku