Učarovali jej fialky

Učarovali jej fialky

Stanka Kerestešová vyštudovala strednú umeleckú školu. Najviac ju bavil dizajn, pri ňom teda ostala. Keďže najradšej má slobodu a všetko živé, rozhodla sa pre záhradné dizajnérstvo. Tí, ktorí svoju prácu milujú, si ju často donášajú aj domov – je totiž už akousi neoddeliteľnou časťou ich osobnosti. Tak je to aj so Stankou, ktorá tvrdí, že práve láska k prírode ju v podstate motivovala aj k štúdiu a terajšiemu povolaniu. „Milujem rôzne rastliny, kvietky a trávy. Najviac mi však už v detstve učarovali fialky. Tieto nežné kvietky sú vlastne mojou vášňou,“ hovorí usmievavá milovníčka fialových rastliniek.

„Doma ich mám v črepníkoch asi osemdesiat. Našťastie bývame v dome a tak si svoju vášeň môžem dovoliť, predsa len, tie kvetináče zaberajú dosť veľa priestoru, v byte by som sa asi takto realizovať nemohla.“ Všetko sa to spustilo ešte počas hodín pracovného vyučovania na prvom stupni základnej školy, keď pani učiteľka na začiatku roka učila deti sadiť kvety. Každý zasadil semienko, o ktorom nevedel nič. Až po tom, ako rastlinka vyrástla, Stanka zistila, že pred niekoľkými týždňami zasadila nádhernú fialku. A láska na celý život bola na svete...

Aká by to však bola záhradná dizajnérka, keby sama nemala ukážkovú záhradu. Okrem izbových fialiek, ktoré krášlia u Kerestešových snáď každú okenicu, schodisko a dokonca aj kozub, pestuje teda Stanka fialky aj vonku. „Mám nimi takmer prešpikovanú celú skalku. Sú to síce viac-menej sezónne kvety, kvitnú väčšinou len raz ročne. Preto je potrebné si veľmi dobre premyslieť, s ktorými ďalšími rastlinami ich skombinujem. Keďže sú fialky jednými z tých menších rastlín, je vhodné doplniť celú skalku rastlinami s podobným vzrastom – vyššie by postupne fialky prerástli, ich korene by zašli hlbšie do zeme ako korene fialiek. Tie by sa potom nedostali k žiadnym živinám a časom by zvädli a uhynuli,“ dáva jedným dychom typy Stanka.

A ako sa s jej vášňou pasujú rodinní príslušníci? „Keď vidia, ako sa teperím domov s ďalším črepníkom v náručí, už prevracajú oči, a to ani nemusí byť vidieť, o aký druh kvetu ide. Automaticky totiž vedia, že tam bude fialka. V podstate s tým však nemajú žiaden problém. A veď ani nemajú mať aký – o všetky kvetiny v dome sa starám ja. Im len vôňou a vzhľadom skrášľujú okolie,“ dodáva so smiechom. 

Diskusia k článku