Tričká s iróniou

Tričká s iróniou

V rubrike netradičná vášeň vám dnes predstavujeme šikovný párik mladých Prešovčanov. Ich vášňou sa popri práci stala tvorivá činnosť. Produkty sú všetko ručne vyrábané originály, či už sú to tričká, kabelky alebo šperky. V prípade, že vás zaujali a radi by ste sa zoznámili s ich tvorbou na cestách internetom, odbočte na www.uhazart.com a www.madeinhome.cz.

Kto je Peťo Juhás a čo robí?

Som  hrdým Prešovčanom, ktorého ale už v detstve očarila Praha a preto tam  trávim väčšinu svojho času. A čo robím? Momentálne ma živí počítačová grafika, no viac ako grafikom sa cítim byť "mysliteľom". Neskutočne ma baví tvoriť, premýšľať a vymýšľať a keďže nič z toho vôbec nebolí, robím to vždy a všade. Ale myslím, že kto je Peter Juhás musia povedať iní, tí čo ma poznajú!
Prečo si sa rozhodol stať sa grafikom? Vždy si mal blízko ku kreatívnej práci?

Nerozhodoval som sa, akosi to prišlo samo. Ako som už spomínal, mám pozitívny vzťah k akejkoľvek tvorivej činnosti a preto spomedzi všetkých tých kreatívnych možností schopných človeka uživiť, to nakoniec vyhrala tá výtvarná, v modernej podobe, počítačová grafika. Ono to bol taký prirodzený vývoj, pretože keď máte nápad v hlave, väčšinou sa ten pýta na papier, v mojom prípade na monitor.
 
Kedy prišiel nápad zrealizovať Uhazart.com?

Nápad zrealizovať uhazart.com prišiel vo chvíli, kedy šuplíky na odkladanie nápadov začali praskať v spojoch. Bolo toho už veľa (komiksy, tričká, kresby...) a virtuálny priestor bol ideálnym skladiskom. 
Tvoje (nielen) tričká často reflektujú cítenie spoločnosti, sú vtipné a zároveň duchaplné. Kde berieš inšpiráciu?

Inšpirácia prichádza s prebudením sa, keď rozlepím oči. Ten svet, ak si to viete zariadiť, je skutočne nádherné miesto, kde je inšpiratívne úplne všetko. A keďže milujem iróniu, potom to dopadá tak, ako to dopadá. Každý nápad, ktorý uverejním, či už na tričku alebo v  inej forme, je stopercentne mojím autorským dielom a preto sa teším, keď to niekto označí za duchaplné.
 Viem, že kreatívnej tvorbe sa venuje aj tvoja partnerka, Janka Inášová. Predstav nám stránku madeinhome.cz.

Áno, vrana k vrane sadá a ku mne sadla Jana. Od začiatku roka vyrába kabelky, šperky a doplnky pre náš malý e-shop a musím priznať, že tvorí prekrásne kúsky. Ona je navyše odo mňa aj obchodníčka a preto si pod svoje krídla vzala aj predaj mojich tričiek a ja sa nestačím čudovať ako jej to ide.
Inšpirovala ju tvoja tvorba alebo ste obe stránky rozbiehali nezávisle?

Neviem, či som ju nejako inšpiroval, no keď koncom roka 2012 z mnohých dôvodov ukončila pracovný pomer, povedali sme si, že prácou pre druhých to len málokto niekam v psychickom aj fyzickom zdraví dotiahne a tak sa odvtedy spoliehame len na seba a svoju poctivú prácu. 
Ako dlho trvá výroba jednej kabelky?

To záleží od strihu, materiálu aj chuti do práce. Jedna kabelka môže trvať pár hodín a zase iná zaberie aj celý deň. Nedá sa to presne určiť. A keďže sa snažíme, aby boli všetky vecičky v e-shope jedinečné a čo možno najkvalitnejšie, zaberá nám to, samozrejme, mnoho času.
 
Pomáhate si navzájom či pracujete každý na svojom?

Tým, že trávime veľa spoločného času, tak si vo všetkom, samozrejme, pomáhame, pripomienkujeme si aj kritizujeme, no v podstate to každý z nás tvorí na vlastnom piesočku.

Diskusia k článku