Zberateľskú mániu spustil darček k desiatym narodeninám

Zberateľskú mániu spustil darček k desiatym narodeninám

Začalo sa to úplne nevinne? Zaľúbili ste sa aj vy na prvý pohľad a teraz to neviete skončiť? Reč nie je o romantickej láske, ale o zberateľských vášňach. Aj tie sa totiž väčšinou začínajú úplne nevinne. Pamätáte si, keď ste ako deti zbierali céčka, mince, plechovky od cocacoly či listové papiere? Poniektorí si z obyčajných zdanlivých „hlúpostí“ rokmi vybudovali naozajstnú závideniahodnú zbierku. Ak nemá veľkú finančnú hodnotu, tá zberateľská sa jej určite uprieť nedá.

 
Tak, ako je to skoro so všetkým, aj niektoré doplnky zažijú náhly boom, keď ich musí mať skoro každý a následný prepad, keď sa už všetci len smejeme tým neprebudeným. Ako príklad uvediem staré známe ľadvinky či najnovšie hipster-okuliare s veľkými, kostenými rámami (ktoré sa nosia aj vtedy, keď človek dioptrie nepotrebuje). Potom sú však vo svete módy niektoré kusy, ktoré pretrvávajú stáročia a v každom šatníku majú svoje miesto. Tak je to aj s brošňami, ktoré boli módnym hitom už v starovekom Egypte.

Vtedy mali výhradne úžitkovú funkciu, spájali sa nimi totiž plášte a tógy. Neskôr sa stali predovšetkým ženským doplnkom odevu, vyjadrovali majetkovú či stavovskú príslušnosť. Dnes plnia najmä estetickú funkciu, napríklad na striedmom saku pánskeho strihu pôsobia veľmi prirodzene a žensky. To si nemyslím len ja, ale aj Ivana Bujnovská, ktorá je výborným príkladom zanieteného fanúšika tohto módneho doplnku.
„Veľa žien si myslí, že s brošňou budú vyzerať „prečačane“, navyše si neveria, nevedia, k čomu sa hodia a k čomu nie, preto ich radšej ani nenosia. To považujem za módnu stagnáciu, brošňa dokáže výborne oživiť celý outfit, navyše perfektne pritiahne pozornosť a záujem okolia,“ hovorí milovníčka brošní, ktorá ich má doma niečo cez 50. „Mám ich niekoľko druhov, také tie klasické, ktoré pôsobia ako z viktoriánskej doby, potom nejaké kvetiny, zvieratá, absurdnosti, rôzne tvary z kamienkov....“ vymenúva zberateľka.

 
K tejto svojej napoly mánii sa dostala úplne prosto – od svojej babičky, ktorá bývala v Čechách a preto sa vídali len veľmi zriedkavo, dostala pri príležitosti jej 10-tich narodenín historickú brošňu. „Práve táto prvá, zdedená brošňa pochádza z neskorých viktoriánskych čias, prípadne zo začiatku secesie. Viem si predstaviť, ako si moja pra-pra-prastará mama hrdo vykračovala po chodníku vedľa švárneho junáka s tou prenádhernou brošňou na sebe. Ona spustila moju mániu s brošňami.“ Ivana túto historickú ozdobu nenosí, má ju vystavenú ako spomienku na svoju starú mamu. Na bežné, denné nosenie do mesta si zaobstarala niekoľko s podobnými motívmi v obchodoch s bižutériou.

„Môj šatník sa skladá z jednoduchých kúskov, ktoré väčšinou nie sú ani nejakých divokých farieb. Je preto ľahké doplniť si ktorýkoľvek outfit niektorou z brošní. Pôsobí to stále jednoducho, no pritom veľmi premyslene a štýlovo.“ 

Diskusia k článku