Vodný svet fotoobjektívom Viktora Zamborského je plný nádherných farieb

Vodný svet fotoobjektívom Viktora Zamborského je plný nádherných farieb

Nášho fotoreportéra Viktora Zamborského asi netreba predstavovať. Jeho fotografie sú známe ešte z čias, kedy o digitálnom fotoaparáte nikto nechyroval. Pred pár rokmi sa však Viktor zaľúbil ešte raz. Jeho novou láskou sa stalo potápanie. Vodný svet ako inak, musí zvečniť fotoaparátom.

Vodný svet je tak bohatý, že jeho čaro už upútalo mnohých. „Keď som pred jedenástimi rokmi na dovolenke videl v mori asi päťdesiat barakúd, ľutoval  som, že nemám pri sebe fotoaparát pod vodu. Bol by to krásny záber. O niečo neskôr sa moje priania začali tak nejako prirodzene plniť. Pustil som sa najprv do dovolenkového potápania s inštruktorom. Nakoniec  ma to však pohltilo tak, že som si urobil rôzne kurzy, aby som sa mohol potápať sám. So skupinou prešovských potápačov som už navštívil niekoľko krajín. Videl som to, čo bežný turista nemá šancu,“ prezradil o svojom novom koníčku Viktor Zamborský. 
 

 
Za posledné štyri roky sa z Viktora stal už potápač ako sa patrí. Ponára sa pravidelne, aspoň raz do mesiaca. Či už je to v našich slovenských či poľských jazerách alebo v teplejších krajinách. Na konte má už tisícky fotografií z vodného sveta. To sa mu stalo aj dobrou živnou pôdou pre jeho najnovšiu výstavu v kaviarni Senátor, ktorá má naozaj výstižný názvov Vodný svet. „Vybrať z toho množstva fotografií len pár tých najlepších nebolo vôbec jednoduché. Zachytil som napríklad vianočné stromčeky, morské koníky, ale aj žralokov“, vysvetľuje Viktor. Vystavované fotky sú z destinácií Egypt, Chorvátsko a najnovšie z Thajska. 
 
 

 
Ak by si niekto myslel, že fotenie pod vodou je jednoduché, veľmi sa mýli. „Človek musí najprv zvládnuť samotné potápanie a až potom sa môže pod vodou venovať aj foteniu. Potápanie mám veľmi rád aj práve preto, lebo tu musíte dodržiavať striktné pravidlá, ak si človek nechce ublížiť“, dodáva uznávaný fotograf. 
 
 
Na fotenie pod vodou potrebujete špeciálne puzdro, no aj tak sa však môže stať, že fotoaparát jednoducho utopíte. „Ja som už takto prišiel o tri fotoaparáty. Niekedy stačí len malá škára a je po ňom. Pod vodou je veľmi ťažké fotiť aj preto, lebo v hĺbke sa strácajú určité farby. Ostáva len zelená a modrá.“ 

Diskusia k článku