Zberateľ Pavol Pella má doma vlastné Tesla múzeum

Zberateľ Pavol Pella má doma vlastné Tesla múzeum

Pýtate sa, čo má spoločné tridsaťročný Prešovčan Pavol Pella so „starými“ Tesla výrobkami? Pri prehliadke jeho bytu však na to veľmi skoro prídete. Jeho vášeň v „retro“ štýle je cítiť všade. Zosilňovače od známej československej značky, repráky či rádia. To všetko má takmer v neporušenom stave. Jednotlivé kúsky sú funkčné, niektoré našiel na burzách iné u známych v pivniciach. Celú zbierku ukázal práve vám, čitateľom nášho Prešovského večerníka.

Hneď pri vstupe do obývačky určite každého návštevníka prekvapí vaša úžasná zbierka. Ako ste sa k tomu dostali?
A prečo práve Tesla?

Elektronika ma stále zaujímala, ale väčšinou len tie stroje „high end“, čo znamená, že tie, ktoré neboli určené pre bežného užívateľa. Všetko, čo mám doma, sú prístroje, ktoré majú vyšší štandard a aj vyšší štandard vyhotovenia. Sú pre fajnšmekrov. Mňa zaujala tá naša československá Tesla.
 
 
 
Vy si ich aj sám opravujete?
 
Áno, opravujem, ale samozrejme, podľa mojich možností, keďže na to nemám školu. Čo si viem opraviť sám, tak si to opravím. To znamená nejakú povrchovú úpravu alebo trebárs poistky. Podarilo sa mi opraviť aj niektoré zložitejšie veci, ako je magnetofón, ale to je pokus a omyl, ale radšej ak mám niečo pokaziť, tak sa do toho nepúšťam.
 
Priblížte našim čitateľom, prečo je vaša zbierka taká unikátna.
 
Musím sa priznať, že tejto zbierke Tesla sa venujem asi trinásť rokov. Niektoré kúsky bolo zohnať priam až nemožné. Napríklad, veľmi sa teším, že mám doma Tesla PA System, čo je profesionálny systém na ozvučenie napríklad kina alebo štadiónov. Taktiež veľmi vzácny prijímač Tesla Lambda, je to historický kus. Potom je tam KZ 25, čo je elektrónkový zosilňovač. Taktiež je to historický kúsok. Potom tu máme MAM 21, čo je veľmi veľká rarita, ktorú má veľmi málo zberateľov. Je to kontrolný prístroj, ktorý sa nachádza pri vysielači, s oscilátorom na kontrolu signálu. Vyhotovenie je ruské, o tomto nie sú ani nijaké dokumenty, ani záznamy, že čosi také bolo v Tesle vyrábané. Potom sú tu walkmany KM 340, ktoré som zhodou náhod zohnal teraz na burze a sú dokonca funkčné. Vlastne všetko, čo mám v zbierke, je funkčné. 
 


 
Stretávate sa s názormi, že sú to pre niekoho len staré rachotiny? 
 
Poviem vám tak, že niekto takúto zbierku berie naozaj ako kopu starého železa, ale ten kopec železa stojí aj kopec peňazí. Napríklad prístroj KZ 25 som kúpil úplne zhrdzavený a zatiaľ som urobil len vizuálnu rekonštrukciu a následne budem robiť elektrickú, keďže takéto prístroje pripájať do elektrickej siete nie je veľmi bezpečné. Za tú KZ 25 som zaplatil 80 eur, v totálne zhrdzavenom stave a navyše, nebola ani záruka na funkčnosť. O trhovej hodnote sa ani hovoriť nedá, keďže tá cena pôjde už len hore po mojej rekonštrukcii a aj čo sa týka zberateľskej hodnoty, tak aj medzi zberateľmi sú tieto kúsky neskutočne cenené.
 
Neviem si ani predstaviť, kde by som sa vybrala na „nákupy“, ak by som mala záujem o niečo také.
 
Keď chcem niečo kúpiť, tak to kupujem cez internetový bazár. Tatko som začínal a takto som nakúpil aj gro mojej zbierky. Začalo to lampovým zosilovačom Tesla mono 50, alebo aj jeho predchodca, na ktoreých hral Pavol Hamel a Prúdy. Tieto exponáty sú vo výbornom stave, preto som ich zobral domov. 
 
 
 
A čo v budúcnosti? Nebude vám byt už primalý, rozmýšľali ste aj nad predajom?
 
Nie. Už som premýšľal nad tým, že v budúcnosti, keď už by som bol starý a nemal by kto pokračovať v tejto zbierke, tak by som ju venoval múzeu s tým, že by sa urobila stála expozícia. Alebo minimálne, aby bolo uvedené moje meno, že ja som to zozbieral. S umiestnením teraz už nebudem mať problém. Presťahoval som sa do nového bytu, kde bude celá izba po menších úpravách venovaná tejto mojej zbierke. 
 
Ako dlho vám trvajú opravy prístrojov? 
 
Najdlhšie som skladal asi systém P. A. Tesla, a to jeden celý rok. Najväčším úskalím bolo zohnať digitálny spektrálny analyzér signálu. Najťažšie je vždy zohnať komponenty. Nie je to o tom, že mám peniaze a hneď si nejaký ten komponent, ktorý mi chýba, kúpim. Ide o to, že niektoré komponenty sa nedajú zohnať. A ja sa snažím tieto historické veci dať do funkčnej a aj estetickej podoby, aby neboli poškrabané a podobne. 
Ktorý exponát je pre vás najvzácnejší? 
 
Z elektrónkových zosilňovačov tu mám ešte KZ 8, ale aj KZ 25, čo je tiež vzácny kus. Tento patrí medzi pre mňa najvzácnejšie a aj najstaršie z mojej zbierky. Taktiež P. A. aparatúra Tesla a A 2400. Kebyže si musím vybrať jeden, ktorý mám najradšej, tak to bude tá A 2400, Tesla Music 130, čo je najvýkonnejší elektrónkový zosilňovač. Moju zbierku som tak povediac ukončil. Mám skoro všetko, čo sa dalo zohnať a čo som chcel mať.

Diskusia k článku