Srbský Jánošík a jeho didgeridoo

Srbský Jánošík a jeho didgeridoo

Takto by sme predstavili Mariána Gombára, ktorý pochádza zo slovenskej dediny v Srbsku. Na východné Slovensko sa prisťahoval ešte ako žiačik základnej školy a dnes je tu doma. Miluje slovenské remeslá a kultúru a napriek tomu, že je vyučený kuchár pracuje dnes s drevom. Jeho láska k tomuto materiálu je okorenená tým, že už jeho predkovia boli verní tokárstvu, rezbárstvu a globálne práci s týmto darom prírody. Sám hovorí, že to bolo asi „volanie krvi“ a popri tom ako nám rozprával svoj príbeh žiarili mu oči...V znamení hesla: „Ak ho miluješ, nie je čo riešiť!“

Štyri roky ste sa učili za kuchára, ale dnes robíte niečo úplne iné...
 
·         Áno. Dlhé štyri roky a jeden maturitný papier, ale akosi ma to neoslovilo. Naopak ma zaujala práca s drevom. Bude to asi po predkoch (smiech). Dedo a pradedo boli originál tokári, sústružili kolovrátky a iné veci, čo boli potrebné pre život v tej dobe a aj dedo z maminej strany sa venoval drevu. Možno ide o akési „volanie krvi“, lebo ma to najviac baví aj najviac priťahuje. Rád si predstavujem, že práve toto remeslo bude mne a mojej rodine obživou.
 
Ako sa vyvíjal váš vzťah k drevu?
 
·         Už na základnej škole som vyrobil svoje vôbec prvé výrobky z dreva. Napríklad bejzbalové palice a také „gangsterské“ výrobky (smiech)... Vážne som sa tomu začal venovať asi v druhom ročníku na strednej škole. Tam som urobil svoje prvé didgeridoo (čítaj didžeridu) a vtedy ma to vtiahlo.
 
Didgeridoo?

Kompletný článok si môžete prečítať v platenej sekcii Online Večerníka. 

Diskusia k článku