Vdychuje život starým krojom. Pozrite, akú nádheru vytvorila!

Vdychuje život starým krojom. Pozrite, akú nádheru vytvorila!

(šaja) - Mária Majkrzáková (73) z Prešova miluje ľudovú tvorbu a folklór. A k folklóru nepochybne patria aj kroje. A práve tým vdychuje nový život. Staršie, zničené kroje dokáže upraviť tak, že sú na nerozoznanie od nových. Okrem toho sa čiperná dôchodkyňa venuje aj mnohým ručným prácam.

Pozná všetky kotolne v meste


Tento krásny kroj opravila, čo bolo potrebné,
došila. Teraz je ako nový. 

Pani Mária ukončila len základnú školu, lebo otčim jej nedovolil študovať. „Mojím snom bolo stať sa hrnčiarkou, alebo zdravotnou sestrou. Nakoniec som skončila ako natieračka dverí. Denne som musela aj šesťsto dverí natrieť a to som mala len pätnásť rokov. Neskôr som bola divadelná bufetárka v historickej budove,“ spomína na ťažké chvíle mladosti žena, ktorá pracovala až do dôchodku ako kurička v bytovom podniku. „Poznám všetky kotolne v Prešove,“ smeje sa. „Staré kroje mi podarovala jedna známa z rodiny, kroje majú viac ako sto rokov. Tá známa to mala doma a už to chcela vyhodiť, tak som jej povedal, že nie. Kroje sú veľmi pekné, ale boli aj dosť zničené, dosť som sa narobila, výšivky a ani ornamenty na viacerých krojoch nedržali,“ priznáva Prešovčanka. Kroje, ktoré dostala, boli značne poškodené a jej bolo ľúto ich vyhodiť. Niečo šila ručne, niečo na šijacom stroji. „Niektoré lajblíky boli veľmi zničené, som rada, že sa mi ich podarilo opraviť,“ hovorí sympatická dôchodkyňa, ktorá hľadala vhodné látky a doplnky, aby kroj vyzeral tak, ako bol šitý pôvodne.

Jej šikovné ruky zdobia aj tieto tácky na chlebíčky či slané pečivo. 


A ako vedela pani Mária presne dopasovať látky a farby k jednotlivým krojom? „Mám to v sebe, od detstva mám rada ľudovú tvorbu aj folklór, sama spievam v speváckej folklórnej skupine Rozkvet v Prešove už sedemnásť rokov.“ Prekrásna zbierka krojov skončí zrejme v Šarišskej galérii. Medzi slovenskými sú aj dva bavorské kroje. „Kroj sa skladá z košele, spodnice, lajblíka a zástery. Vydaté ženy majú na hlave čepce a čižmy, alebo poltopánky s prackou,“ vysvetľuje Mária Majkrzáková, ktorá nemala problém opraviť ani mužský kroj. Pani Mária okrem opravovania krojov zdobí aj sklo servítkovou technikou. Takto vytvorí tácky prekrásne na chlebíčky či na slané pečivo. Sklo vyčistí, zo servítky vystrihne vzor, priloží na sklo a prilepí lepidlom pomocou štetca. Na záver odstráni zvyšky lepu a na tácku nanesie akrilovú farbu. 

Foto: šaja

Diskusia k článku