Strapčekové tanečnice vyvolali ošiaľ

Strapčekové tanečnice vyvolali ošiaľ

(šaja) – Jej náušnice nosia moderátorky v televízii a aj speváčka Barbora Švidraňová, ktorá ich má už niekoľko. Siaha po nich čoraz viacej známych osobností, ale aj žien, ktoré sa chcú páčiť. A s tanečnicami v uchu sa veru aj páčia. Vyrába ich Prešovčanka, šperkárka Dominika Gulden.

Dominika o sebe hovorí, že je svojskou osobnosťou. „Snažím sa o jedinečnosť  a originalitu s veľkou dávkou srdečnosti a lásky, ktorú prenášam do mojich výtvorov. Možno to je ten dôvod, prečo sa na mňa ženy obracajú s požiadavkou o výrobu náušníc pre ne samotné alebo pre niekoho, o kom vedia, že mu moja práca urobí radosť.“  

Dominika s výrobou šperkov začala ešte na strednej škole. „Stále som niečo tvorila, bavilo ma to. Boli to naozaj veľmi jednoduché náušnice vyrobené z korálok a drôtika. Stále som však niečo vymýšľala. Preto som moju tvorbu obohatila o výrobu náramkov, náhrdelníkov, brošní, prsteňov, ale aj vlasových doplnkov. Dosť často som sa nechala uniesť aj samotnou výzdobou vo forme vencov, kytíc a iných svadobných dekorácií.“ 

S dcérkou danielkou.

Mladá žena kedysi  vyrábala náhrdelníky, brošne, ale aj spony do vlasov či náramky. Momentálne sa najviac venuje náušniciam - tanečniciam. „Raz sa mi ozvala jedna zákazníčka, že potrebuje náušnice, ale iné, niečo zaujímavé, zvláštne. Nechala mi voľnú ruku. Povedala, že ide na svadbu, že bude mať oblečenú voľnú šifónovú sukňu a priliehavý top.  Rozmýšľala som a napadlo mi, že by bolo dobré urobiť ju vo forme náušničiek.  Moje tanečnice sú v základe strapcové náušnice, no dodala som im osobnosť a chcela som ich odlíšiť od ostatných strapcových náušníc. Mojím zámerom bolo vytvoriť osobu oblečenú v sukni, následne dostali názov tanečnice.Takto teda vznikla suknička zo strapcov, ktoré tvoria základ náušníc. Keďže to bola pekná sukňa, dala som im názov tanečnice. Medzi ľuďmi sa to veľmi chytilo a teraz mám objednávky aj na mesiac dopredu,“ hovorí nadšená Dominika. Náušničky tvorí z farebných bavlniek  či hodvábnych nití v troch základných veľkostiach. Tie najväčšie siahajú ženám až  po kľúčnu kosť. Pre tie menej odvážne ale vyrobí aj menšie. Ženy si jej ozdoby do uší obľúbili  a iste oceňujú aj to, že  sa dajú v prípade potreby ručne vyprať a nezničia sa. 
 

V železiarstve je ako doma 

Mnohí si myslia, že Dominika má pri sebe pomocníčku, ktorá jej pri výrobe pomáha. „Nie je to pravda, všetko si robím sama, od nákupu až po odoslanie na pošte. Často ma vidieť v obchodíkoch s kreatívnymi potrebami, galantériách či železiarstve. Ako som spomínala, dávam dôraz na detaily, takže sa snažím výrobok aj pekne zabaliť a až tak ho posielam,“ prezrádza šperkárka. 
 
                                         Tieto náušnice si získali srdcia žien.


Tvorí, kým spí dcérka


Dominika  najskôr tvorila v malom a jej zákazníčkam sa to veľmi páčilo. „Všetci, ale najmä sestra, mi hovorili, že nemôžem len tvoriť, ale že svoje diela musím aj ukázať. A tak som začala dávať tvorbu na sociálne siete. Priznám sa, bola to veľká pomoc, čo sa týka reklamy, naozaj mi to pomohlo,“ hovorí skromná mladá žena, ktorá je mamičkou poldruharočnej Danielky. „Jedny náušnice som pred časom robila aj šesť sedem hodín, teraz to spravím aj za štyri. Počas dňa mám  pri dcérke dostatok času na tvorenie, lebo ona je veľmi dobrá a počas dňa veľa spinká,“ pochvaľuje si dcérku mamička. 
 
Dominika pri výrobe šperkov kladie veľký dôraz na precíznosť. „Kladiem dôraz na detaily. To je asi ten hlavný prvok odlišnosti. Snažím sa o precíznosť, farebné zladenie nielen samotných farieb, ale aj materiálov. Každý pár náušníc je iný, nikdy nevyrobím dva úplne identické. To isté platí aj pri výrobe mojich milovaných deer-kov, čo sú náhrdelníky.  Vždy sa od seba odlišujú, no zároveň stále symbolizujú môj štýl a moju prácu. Čo sa týka náhrdelníkov, tak to  bola láska na prvý pohľad. Vedela som, že ten výrez v tvare sobej hlavy, lebo originál je vlastne sob,  je to, čo musím mať a následne sa s ním “hrať“. Po čase som mu dala aj názov deerko,  je náhrdelník, ktorého základ tvorí práve výrez v tvare sobej hlavy,“ uzatvára Dominika Gulden. 
 
Foto: D.G. 

Diskusia k článku