Už znova rastú: Pozrite na tú krásu!

Už znova rastú: Pozrite na tú krásu!

(šaja) – Jozef Varga (67) zo Záborského je vášnivý pestovateľ. V záhradke si oddýchne a rád v nej relaxuje. Tento rok sa mu podarilo vypestovať zemiak v tvare srdca.

„Keď som ho zbadal, potešil som sa, predsa len, niečo také v zemi nenájdete každý deň,“ hovorí s úsmevom na tvári a dodáva: „Bratranec mi prenajal na Šváboch záhradku, on nemá čas a mňa to baví. Pestujem zeleninu, hlavne mrkvu, petržlen, kareláby, paradajky, papriky a aj zemiaky. Petržlen mi ale tento rok mi nevyšiel, ale aj tak som s úrodou spokojný. Nič som nekupoval a ešte som aj dcére a synovi porozdával. Nech jedia vnúčatá zdravú zeleninu, nie takú postriekanú z obchodu,“ dodal so smiechom.
Pán Jozef si pochvaľuje si aj tohtoročnú úrodu zemiakov. Zemiaky ničím nepostrekuje. „Tento rok sa na nich zas hostili mandelínky, tak som si vzal rukavice a zbieral ich.“ 
Záhradkár aj veľmi rád varí. „Mám rád halušky, teda trepanky s bryndzou alebo s tvarohom. Okrem toho si pozriem aj súťaže o varení, ale tak, ako tam varia, sa mi nezdá úplne dobré. Je to skôr šou pred diváka.“ 
 
Toto vypestoval v záhrade.
 
Pán Jozef je aj hubárom. Do lesa chodieva vždy, keď mu to čas a počasie dovolí. „Objímem veľký strom a naberiem veľa energie. Poradil som to aj cyklistom, ktorí prechádzali po dedine, a oni tak spravili. V lese si oddýchnem, a čo sa húb týka, tak som ich veľa našiel v júni. Už mám nasušené na Vianoce, dúfam, že ešte vyrastú, lebo teraz ich bolo málo. Mám svoje miesta pri Žehni a aj pri Záborskom,“ prezradil Jozef Varga, ktorý je našim dlhoročným čitateľom. „Večerník čítam rád a to najmä v utorok lebo sú tam v športové výsledky z okolitých obcí. Tie si nikdy nenechám ujsť,“ uzavrel. 
 


Pán Jozef sa zastavil v našej redakcii ešte raz, no tentokrát s parádnymi kúskami z lesa. „ Hríby už znovu rastú, v lese nad Záborským som našiel  dubáky, kozáre, červeňáky a bedle. Tých je plný les. Najviac ma potešila bedľa,“  pochváli sa nám hubár, ktorý bol v lese dopoludnia a vrátil sa s plným košíkom. Tak čo, vyberiete sa do lesa aj vy? 

Foto: V. Zamborský
 

Diskusia k článku