Každý kúsok má svoje miesto

Každý kúsok má svoje miesto

V byte pani Ivany nenájdete na stenách žiadne maľby či fotografie. Už niekoľko rokov má, ako sama hovorí, puzzle mániu. Tie visia všade, kde je miesto. Jej najbližší s darčekmi problém nikdy nemajú. Nové puzzle do zbierky sa predsa zíde vždy.

Mnoho ľudí potrebuje po príchode z práce istý druh relaxu. Okrem športu, prechádzok, vysávania či rôznych hier je aj skladanie puzzle jedným z nich. „Poznám ľudí, čo sa mi čudujú. Denne viem pri skladaní presedieť aj niekoľko hodín. Sú však dni, keď na to chuť nemám a k mini dielikom si nesadnem aj mesiac,“ priznala Prešovčanka Ivana.
 
Samozrejme, v zimných mesiacoch ju skladanie baví viac. Pomocnú ruku však neprijíma. „Dcéra s manželom si už zvykli, že mi do toho ruky pchať nemajú,“ smeje sa. „Ja si skladám najradšej sama. Niekedy mi to trvá aj niekoľko mesiacov a to už ostatní členovia rodiny frflú. Väčšinou totiž puzzle skladám na stole v obývačke. Mám špeciálnu tvrdšiu dosku, na ktorej sa to dá celé preniesť do vedľajšej miestnosti, keď príde návšteva. Ak je puzzle väčšie musím ho však stavať na zemi,“ prezrádza zberateľka.
 
Vo svojej zbierke má asi tridsať poskladaných obrazov a zo desať momentálne čaká v skrini. „Pred mesiacom som oslavovala okrúhle jubileum. Dostala som asi desať nových puzzle. Veľmi som sa im potešila. Najradšej staviam dominanty veľkomiest. Mám doma Eiffelovu vežu, Sochu Slobody, Červené námestie v Moskve, Tádž Mahal v Indii, Biely dom, Karlov most a mnoho ďalších,“ teší sa zo svojej zbierky.
 
Pani Ivana svoje prvé puzzle má ešte teraz odložené. „Keď bola dcéra mála, teraz má už dvadsaťsedem rokov, vždy mi chcela vymyslieť nejaký originálny darček. Raz dala mne a manželovi z fotografie spraviť puzzle. Nebolo veľké. Bolo tam len niekoľko dielikov, ale poskladať sme si ho museli sami,“ spomína si.
 
„Ešte pred dvadsiatimi rokmi toľko možností ako je teraz, samozrejme, nebolo. Trojicu myslím 1000 dielnych puzzle som si kúpila aj v niekdajšom obchode s kávou Eduscho. Určite si mnohé ženy pamätajú, ako sme skoro ráno vstávali a išli sa postaviť do radu, aby sme si kúpili odšťavovač, jogurtovač, kávovar či iné veci, čo ešte tak bežne v obchodoch nebolo dostať,“ dodala Prešovčanka Ivana.
 

Diskusia k článku