Samospráva očami Juraja Kopčáka

Samospráva očami Juraja Kopčáka

Kto nie je „fér“ v súkromí, nebude ani vo verejnom živote. Ako môže ten, kto si nevie slušne zariadiť vlastný život, dobre riadiť život mesta?

Vo svojich príspevkoch sa usilujem zorientovať Prešovčanov v rozhodovacích, výkonných i reprezentačných štruktúrach samosprávy. V prvom rade preto, aby vedeli, kto, čo musí, kto, čo smie a kto, čo môže. Aby bolo jasné, v čom sa dá obrátiť na orgány mestskej samosprávy a v čom nie. Mnohé sklamania, ale aj mnoho nevraživosti, výčitiek, až nenávisti je dôsledkom rozčarovania z očakávaní, ktoré neboli naplnené nie preto, že ich dotyčná osoba, orgán, či úrad splniť nechceli, ale preto, že ich jednoducho splniť nemohli. Na druhej strane, mnohé zneužitia právomocí, podozrivé operácie s majetkom, alebo financiami, čudné personálne praktiky..., ostávajú mimo pozornosti občanov práve preto, že sa presne nevie, kto za čím stojí. Nakoniec, nevedomosť o kompetenciách jednotlivých inštitúcií, či úrovní verejnej správy umožňuje funkcionárom, politikom, ale aj politickým subjektom profitovať na nesplniteľných sľuboch, prípadne sa pýšiť tým, čo zo zákona plniť musia, lebo je to ich „psia povinnosť“, alebo tým, na čom nemajú žiadnu zásluhu.

Samospráva očami Juraja Kopčáka

Samospráva očami Juraja Kopčáka

Sú odhodlané bojovať! Aj súdnou cestou

Sú odhodlané bojovať! Aj súdnou cestou

(msch) - Čo robiť vtedy, ak váš zámer pomôcť skončí ako nechcený, s veľkým N na začiatku... Obyvatelia Šidlovca a Dúbravy podali na radnicu petíciu proti zriadeniu Bezpečného ženského domu pre týrané ženy v objekte bývalej materskej školy na Jánošíkovej ulici. Záujmové združenie žien MyMamy, ktoré sa práci s týranými ženami venuje už niekoľko rokov a stoja za zámerom zriadiť takýto dom v Prešove, zvolili ďalší krok. Zorganizovali petíciu a v piatok odovzdali hárky, na ktorých je viac ako tisíc podpisov na prešovskú radnicu.

Nevyriešený prípad opäť otvoria! Otcovraha z Prešova chytili po osemnástich rokoch v Poľsku.

Nevyriešený prípad opäť otvoria! Otcovraha z Prešova chytili po osemnástich rokoch v Poľsku.

Nevyriešený prípad opäť otvoria
Otcovraha z Prešova chytili po osemnástich rokoch v Poľsku
(msch) - V uplynulých dňoch bol vo Varšave v Poľskej republike zadržaný 44-ročný Gustáv M. z Prešova, ktorý je obvinený z vraždy svojho otca v roku 1996. V tom čase len 25-ročný mladík po hádke bodol svojho otca priamo do srdca. Ten hádku otca a syna neprežil.

Taxík sa nepohol, ale zaplatiť musela

Taxík sa nepohol, ale zaplatiť musela

(md) - Neznalosť zákonov neospravedlňuje. Klišé formulka, ktorá často stojí za tým, že musíme zaplatiť pokutu. Bohužiaľ, človek nie je chodiaca encyklopédia a kto nemá fotografickú pamäť sa vďaka tejto formulácii dostane neraz do problémov. Do redakcie Prešovského večerníka sme dostali tip. Čitateľka Michaela T. sa nám rozhodla napísať o svojom zážitku, lebo nevedela či reagovala správne, alebo, naopak, urobila chybu. Neznalosť zákonov sa jej vypomstila a možno nakoniec až tak vtom nevinne nebola...

V piatok sa Prešovčania rozlúčia s najstaršou obyvateľkou

V piatok sa Prešovčania rozlúčia s najstaršou obyvateľkou

(msch) - Tento rok nás opustila už druhá najstaršia Prešovčanka. V januári tohto roku zomrela 105-ročná Gizela Duždová a v piatok Helena Krajčiová. Tá v apríli oslávila 105 rokov. Znie to až neuveriteľne, ale narodila sa v roku 1909.

Prešovský Platan prihlásil do ankety strom roka rodák z Lipian

Prešovský Platan prihlásil do ankety strom roka rodák z Lipian

(msch) - Už len do konca septembra 2014 môžete zahlasovať za jedného z dvanástich finalistov ankety Strom roka a zvýšite tak jeho šance na ošetrenie. Podľa aktuálneho stavu hlasovania zatiaľ vedie 200-ročná moruša biela zo Senice.

Šokujúce! Každých štyridsať sekúnd spácha niekto samovraždu

Šokujúce! Každých štyridsať sekúnd spácha niekto samovraždu

Dnes je Svetový deň prevencie samovrážd. Podľa štatistických zistení Národného centra zdravotných informácií, v roku 2013 sa Prešovský samosprávny kraj dostal na druhé miesto v rebríčku Hlásenia príčin a okolností úmyselného sebapoškodzovania. V našom kraji minulý rok spáchalo samovraždu až deväťdesiat ľudí. Na pomyselnom prvom mieste sa umiestnil už len Banskobystrický kraj. O probléme sme sa porozprávali aj s doktorkou Slavkou Sokáčovou z ambulancie klinickej psychológie a psychoterapie a dopravnej psychológie v Prešove.

Machule a hyperrealizmus z Prešova

Machule a hyperrealizmus z Prešova

Miro Zgabaj je dvadsaťdvaročný „chalan“ z Prešova so záľubou vo výtvarnom umení, ktorý má úspešne ukončené štúdium na gymnáziu. Na vysokú školu nenastúpil a ako sám hovorí, „tvrdohlavo si hľadá vlastnú cestu životom.“ Kresleniu sa venuje od narodenia a maľbe iba niečo vyše roka, ale jeho tvorba okúzlila aj redakciu Prešovského večerníka. Predstavíme vám teda obrazy, pri ktorých sa môžu hanbiť aj fotografie a machule, ktoré skrývajú svoje vlastné príbehy.

Po spoločnom poldeci dobil "kamaráta" skoro na smrť!

Po spoločnom poldeci dobil "kamaráta" skoro na smrť!

(msch) - Pred časom sme sa venovali téme nočných barov na sídlisku Šváby. Obyvatelia sa sťažovali na podgurážených ľudí, ktorí priamo pod bytovkami posedávajú, popíjajú aj sa pobijú. Cez víkend sa sídlisková šarvátka mohla skončiť naozaj veľmi zle. Len 24-ročný Lukáš spôsobil vážne zranenia o tri roky staršiemu Michalovi. Ten skončil v nemocnici so zlomeninou lebky!