Tréner v posilňovni:  „Trochu pocvičia a hneď „čumia“ do mobilu“

Tréner v posilňovni: „Trochu pocvičia a hneď „čumia“ do mobilu“

„Od nového roka budem cvičiť, fakt s tým začnem“ – pripadajú vám tieto slová akési povedomé? Asi áno, ak ste jeden z tých, kto si ich povedal 1. januára. Dnes máme takmer polovicu februára za sebou a mnohí z nás nevideli posilňovňu ani z diaľky. No napriek tomu my sme našli fitnesko, v ktorom zaznamenali nárast klientov až o tridsať percent. Viac nám o cvičení, chybách, ktoré najčastejšie robia klienti, povedal Michal Tužinský, tréner I. stupňa v kulturistike, fitness a silovom trojboji s kvalifikáciou I. a II. stupňa a SM systému pre pokročilých a tiež tréner Vladimír Klubert.

Jednoročná nádhera v záhradke

Jednoročná nádhera v záhradke

Patria medzi jednoročné kvetiny, ktoré v jednom roku vysievame cez letné obdobie, vytvárajú semená a ešte v tom istom roku odumierajú. Väčšina z nich pochádza z južnej Európy, Ameriky, Ázie, južnej Afriky a Austrálie. Vynikajú ozdobným kvetom a listami. Pestujeme ich v nepravidelných tvaroch v trávnikoch, kde v skupinovom vysadení pôsobia dekoratívne. Okolo chodníkov sadíme nízke, kompaktne kvitnúce letničky, ako sú napr. aksamietnice, šalvia, agerátum a podobne. Letničky majú široké uplatnenie, môžeme ich vysádzať na balkóny, okná, sadíme ich do kvetinových mís a debničiek. Popínavé druhy sú vhodné na výsadbu okolo plotov, stien, prípadne pergol. Niektoré letničky používame na rezanie, ako sú napr. astrovky čínske, papuľky, klinčeky, slnečnice, cínie a pod. Letničky, ako sú napr. piesočník krídlatý, slamiha, slamienka či limonka sú vhodné na sušenie. Odrezané kvety zviažeme do zväzkov a sušíme ich zavesené pod strechou. Sú vhodným doplnkom na aranžovanie kvetov v zimnom období.

Voška  slivková

Voška slivková

V korunách stromov sa po miernej zime premnožili vošky, ktoré svojím vyciciavaním šťavy z listov a vylučovaním toxických výlučkov do rastlinných pletív, spôsobujú deformáciu a skrúcanie listov, zastavuje sa ich rast a znehodnocujú sa tvoriace plody.

Účesy povýšili na umenie

Účesy povýšili na umenie

Je to o talente a zručnosti. Keď sa objavia študentky Strednej odbornej školy služieb na Košickej ulici na niektorej celoslovenskej súťaži, sú pre ostatných veľmi silnou konkurenciou. Ináč to nebolo ani na Majstrovstvách SR v dekoratívnom líčení a v účesovej tvorbe 2014, ktoré sa konali v Nových Zámkoch.

Text k foto: Elegancia a dokonalosť si zaslúži bronz...

Najvážnejší škodca čerešní

Najvážnejší škodca čerešní

Ako vrtivka čerešňová prezimuje?

Je to drobná, pestro sfarbená muška, dlhá 3 až 4 mm. Na krídlach má štyri čierne dymové priečne pásy. Prezimuje v štádiu kukly v pôde pod korunami stromov v hĺbke asi 5 cm. Dospelé mušky sa liahnu po odkvitnuté čerešní v máji, živia sa sladkou šťavou, pohlavne dospievajú a kladú vajíčka do plodov čerešní. Jedna samička nakladie asi 50 vajíčok. Z nich sa vyvinú larvy, ktoré plody vyžierajú. Ovocie je červivé, dužina znehodnotená ich trusom, plody mäknú, sú nevhodné na konzum a ďalšie spracovanie. Vlhké a daždivé počasie dokáže zničiť celú úrodu neskoršie dozrievajúcich odrôd čerešní. Larvy sa živia sladkou dužinou plodov asi tri týždne, potom sa spúšťajú na zem a zakukľujú sa v pôde a celý cyklus sa každým rokom opakuje.

Rez marhúľ a broskýň po odkvitnutí stromov

Rez marhúľ a broskýň po odkvitnutí stromov

V tomto období na stromoch je dobre vidieť, ktoré konáre sú napadnuté moniliózou, ktoré výhonky odumierajú, kde sa vyskytuje glejotok, kde sa vytvorili plody, preto sa snažíme stromom pomôcť, aby sa výskyt chorôb neprenášal na celý strom.

Potápanie výhonkov

Potápanie výhonkov

Vegetatívne rozmnožovanie drobného ovocia, okrasných drevín či menej známych druhov ovocia.

Vrúbľovanie  za kôru

Vrúbľovanie za kôru

Používa sa v období, keď sa dá kôra ľahko odlúpiť od drevnej časti podpníka alebo hrubších konárov, ktoré chceme preštepiť inou odrodou.

Korene potrebné pre život

Korene potrebné pre život

Koreňová sústava upevňuje rastliny v zemi a súčasne prijíma vodu a v nej rozpustené živiny potrebné pre život. Rastový vrchol koreňa na svojom konci má koreňovú čiapôčku, ktorá umožňuje koreňom rásť v pôde a hľadať vodu a živiny. Koreňové vlásky žijú len veľmi krátko, niekedy len niekoľko hodín. Ich povrch je pokrytý slizom, takže sa ľahko obaľujú pôdnymi časticami. Koreňmi prijaté rozpustené živiny sa dostavajú do buniek dreva, ktoré ich rozvádzajú do kmeňa, konárov, listov a iných orgánov stromu. Aktívne korene sa vyskytujú vo veľkom množstve, sú dlhé len 3 – 4 mm a hrubé 0,2 až 0,5 mm. Hlavné korene sú hrubé a nie sú schopné prijímať vodu a živiny.

Cestovateľka Katka Kúšiková prekonala samu seba

Cestovateľka Katka Kúšiková prekonala samu seba

V Guatemale spala aj s nožom pod vankúšom

Pozriete sa na ňu a poviete si aká krásna, inteligentná mladá dáma. V nežnej žienke sa však skrýva chuť pracovať, pomáhať a najmä odhodlanie plniť si vlastné sny. Sama a z lásky ku zvieratám precestovala ďaleké krajiny. Jej posledná cesta viedla až do nebezpečnej Guatemaly. Aj takýto je život Katky Kúšikovej.

Text k foto: Severný polárny kruh, Rovaniemi, Laponsko.