Deviatak Marko  sa dostal medzi svetovú elitu

Deviatak Marko sa dostal medzi svetovú elitu

„Možno raz napíšem text, alebo projekt v ruskom jazyku...“ hovorí Marko Barník-Krivánek, ktorý vyhral prvé miesto v medzinárodnej súťaž v ruskom jazyku.

 Mladík z Prešova o sebe hovorí, že je lokálpatriot a ruština mu vraj učarovala. Venuje sa jej len tri roky a pritom chodí ešte len do deviateho ročníka na ZŠ Kúpeľná. Súťaž sa konala v metropole Ruska pod záštitou Štátneho inštitútu A. S. Puškina.

 

Zúčastnil si sa medzinárodného kola Olympiády v ruskom jazyku. Suverénne si vyhral. Aká bola konkurencia?

 

-        Na olympiáde bolo niekoľko kategórii. Súťažil som v skupine A2, v ktorej bolo dvadsaťdeväť súťažiacich z 29 krajín sveta. Bola to postupová súťaž, a teda som sa tam musel prepracovať cez krajské a celoštátne kolo. Samozrejme, v Moskve už bola elita žiakov, teda konkurencia bola silná.

 

Čo pre teba znamená víťazstvo v súťaži, posunulo ťa niekam?

 

-        Určite. Odnášam si z tejto skúsenosti veľa. Počas príprav na súťaž sa u mňa postupne vyvíjal vzťah k ruštine zároveň s cieľavedomosťou. Musel som preto obetovať časť svojho voľného času. Donútilo ma to uvedomiť si, že ak idem na súťaž, nebudem tam, len ako sa hovorí, „do počtu.“ Zrazu som si uvedomil, že mám istú zodpovednosť. Teraz po víťazstve si napríklad uvedomujem, že je to aj zásluhou personálu, ktorý ma pripravoval na súťaž.

 

Prečo práve ruský jazyk, veď azbuka je zložitá?

 

-        Lebo patrí medzi výrazné slovanské jazyky a ja mám rad Slovensko, jeho kultúru a napokon naše krajiny sú si blízke. Pri výbere jazyka mi asistovali aj rodičia a na základe diskusie sme sa zhodli, že tá ruština bude najlepším riešením. Angličtina a nemčina ma nikdy neoslovili.

 

Bol teda pre teba ruský jazyk len menším zlom, alebo ťa ruský jazyk niečím fascinoval?

 

-        Mimoriadne ma zaujala ľubozvučnosť jazyka, je to mäkší jazyk ako ten náš. Píše sa v azbuke a gramatika je tiež iná, ale napriek tomu si myslím, že sú si naše jazyky dosť podobné aj keď odlišné.

 

Tvoje prvé blízke stretnutie s týmto výnimočným slovanským jazykom?

 

-        Prvýkrát som si vybral ruštinu ešte v šiestom ročníku na mojej bývalej škole. Tam som si osvojil azbuku a základy jazyka. Neskôr som sa rozhodol prestúpiť na jazykovú školu na Kúpeľnej ulici, pod vedením ktorej som získal aj toto prvé miesto. Úroveň výučby ruštiny tu bola lepšia. Získal som zároveň lepšie podmienky na osvojenie si tohto jazyka.

 

Je ruský jazyk súčasťou tvojich plánov do budúcnosti?

 

-        Momentálne sa pripravujem ešte len na strednú školu a uvidím, aké možnosti sa mi budú otvárať. Mám aj iné záujmy, ale ruština je jazyk, v ktorom hovorí veľa krajín. Mojou prioritou je však robiť hudbu. Možno raz napíšem nejaký projekt v ruskom jazyku, bola by to „sranda“.

Diskusia k článku