Prešovská manažérka o práci s kyjevskými boháčmi: Čo nechýba ani jednému z nich?

Prešovská manažérka o práci s kyjevskými boháčmi: Čo nechýba ani jednému z nich?

Kyjev je moderné veľkomesto, ktoré ponúka všetko, čo človek potrebuje pre pohodlný život. Okrem toaletného papiera.

Aj takéto paradoxy spoznala v 2,5-miliónovej metropole Ukrajiny Prešovčanka Karina Hudáková (44), šéfka Inštitútu zdravia a krásy v kyjevskom štvorhviezdičkovom hoteli. Ľudia, ktorí nie sú spokojní so životom na Slovensku, so svojím finančným ohodnotením či s pesimistickou atmosférou, ktorá ovládla veľkú časť spoločnosti, upierajú svoje pohľady na Západ. Najmä na štáty Európskej únie. Tých, čo sa odvážia skúsiť šťastie na Východe, je ako šafranu. Keď prešovská manažérka špecializujúca sa na zriaďovanie a prevádzku wellness centier dostala ponuku otvoriť luxusné hotelové relaxačné centrum v Kyjeve, nezaváhala ani na chvíľu. Za dva roky života na Ukrajine svoje rozhodnutie ani raz neoľutovala.
 

A blázon!

„V oblasti wellness mám dvadsaťročné skúsenosti, na Slovensku som ich zakladala niekoľko. Keď chcela moja kamarátka rozbehnúť tento biznis v Užhorode, prišla som jej pomôcť. Na otvorení ma jeden z hostí zaskočil svojou ponukou. Vraj je majiteľom luxusného hotela v hlavnom meste Ukrajiny, chýba mu však práve wellness, tak či by som nemala chuť a odvahu sa toho ujať. Nechýbalo mi ani jedno, ani druhé, okamžite som na túto výzvu prikývla,“ hovorí pani Karina o tom, ako sa dostala na pozíciu šéfky hotelovej relaxačnej zóny. Náhodné stretnutie s majiteľom hotela jej prinieslo ponuku snov. O pár týždňov predložila svojmu novému zamestnávateľovi štúdiu, ako by také wellness centrum na úrovni špičkového európskeho hotela malo vyzerať. „Akurát som mala malú dušičku z toho, ako Ruslan zareaguje na výslednú sumu v dolároch. Keď sa mu zastavil zrak na dosť vysokej cifre, opýtala som sa: ‚Veľa?‘ Žiadny problém, zavolám architekta, dizajnéra, šéfa stavebnej firmy a ideme na to! O dva mesiace sme otvárali. Jediné zadanie, ktoré sme dostali, bolo, aby mala relaxačná zóna európsky charakter čo najviac ,šmrncnutý‘ francúzskym šarmom.“

Luxusné wellness v luxusnom hoteli sa okamžite stalo obľúbeným miestom kyjevskej smotánky. Oligarchov, priemyselníkov, bankárov, obchodníkov, mafiánov, ich manželiek i mileniek. Lebo aj na Ukrajine platí, čo v ostatnom svete – k veľkej kope peňazí patrí aj márnotratná milenka. Spravidla o dve-tri desaťročia mladšia ako jej sponzor.
 
Pani Karina si len tak pre seba vytvorila tri kategórie najbohatších Ukrajincov, aby sa ľahšie zorientovala, s kým prichádza v práci do styku. Sú tam staré komunistické kádre so stykmi na tajné služby, mladí vzdelaní manažéri a do tretice mafiáni. „Ak môže niekto dostať krajinu na úroveň západnej Európy, tak sú to mladí podnikatelia nezaťažení praktikami minulého režimu. Draví tridsiatnici, štyridsiatnici s doktorátmi z ekonómie na najlepších amerických a európskych univerzitách. Je radosť s nimi hovoriť, každý ovláda zo päť jazykov, žiadne vulgarizmy, chlipné narážky, ako býva zvykom u niekdajších straníckych funkcionárov. S prehľadom obchodujú na svetových burzách, veľký biznis je skrátka ich život. A dobre sa v ňom vyznajú. Do nášho hotela chodievajú za relaxom, pri masáži majú najradšej oleje z levandule, z masážnych stolov počuť iba ich slastné povzdychy, och, blaženo, blaženo...“Karina Hudáková šéfuje v Kyjeve Inštitútu zdravia a krásy.
 
 

„Štekle“ a vodka musia byť

Najlepšie hotely v Kyjeve vlastnia Nemci, Ukrajinci a Rusi. Domáci sa nechcú zahraničným hotelierom iba vyrovnať, chcú ich preskočiť. Za každú cenu. 
A investície do relaxačných zón sa im bohato vyplácajú. Kým podnikatelia rokujú, ako rozmnožiť svoje peniaze, ich manželky či frajerky si užívajú wellness. „Kým náš bulvár je plný pikantérií o hviezdnych manieroch slovenskej smotánky, v Kyjeve sa spoločenské excesy boháčov nepestujú. Od zahraničnej klientely nášho hotela sa líšia hlavne tým, že milujú vodku. Musí byť na raňajky, v bazéne, v saune. Vodka je pre bohatých Ukrajincov čosi ako vzduch, fetiš, elixír života. Páči sa mi, že sa nikdy nad nikoho nevyvyšujú. Slová, ktoré na Slovensku počuť tak často – a viete, kto som ja? – som za dva roky v Kyjeve ešte nepočula,“ hovorí na adresu najbohatších ukrajinských podnikateľov.
 
V mantineloch slušnosti sa správajú aj milenky mladých milionárov. Človek na prvý pohľad ľahko odhadne, s kým má tú česť. Nosia také divoké „štekle“, že máloktorá žena na nich udrží rovnováhu. A je im jedno či prší, sneží, alebo udrie poľadovica. „Štekle“ musia byť, bez nich sa žiť nedá, sú jasne čitateľným symbolom mileniek bohatých mužov. Čím bohatší milenec, tým sú vyššie a extravagantnejšie,“ smeje sa manažérka.
 

O politike sa nebavia

Za svojho pracovného pôsobenia v Kyjeve spoznala Karina Hudáková dobre aj rodinný život svojich kolegov. Páči sa jej, že doma sa vôbec nebavia o politike. Ani o Majdane a jeho dôsledkoch, ani o anexii Krymu, ani o bojoch pri Donecku. Ba ani o všadeprítomnej korupcii. Tieto témy sú, jednoducho, pri rodinnom stole tabu. Tam sa bavia o rodine, deťoch, susedoch, živote. To všetko sa môže, lebo to nerozdeľuje rodiny ako debaty o politike a politikoch. Rozumný postoj. „Ukrajinci sa už v rozhovoroch pri vodke nevracajú ku krvavým udalostiam na Majdane. Aj keď kdesi v podvedomí tie dramatické dni stále majú uložené.“
 

 


V atómovom bunkri

Pred dvoma rokmi, na začiatku leta, došlo k sérii výbuchov v rafinérii Vasylkiv tridsať kilometrov od Kyjeva. Keď to buchlo, polícia dala okamžite celému hotelu príkaz na evakuáciu. Kým úrady nezistili, o čo ide, museli zamestnanci ostať niekoľko hodín v protiatómovom bunkri. „Nebolo to veru nič príjemné, dostávali sa k nám správy, že to ruská armáda útočí na mesto,“ spomína na krušné chvíle Karina Hudáková. Život na Ukrajine jej priniesol aj situácie, na ktoré si stále nevie zvyknúť.

Ukrajinci milujú boršč, ona ho nemusí, čo jej kamaráti a spolupracovníci nevedia pochopiť. A už vôbec nemôže zobrať do úst tzv. borščík, vývar z cvikly, ktorým si liečia bolehlav po opici. „Podľa jednej štatistiky je vraj Kyjev najbohatšie mesto Európy. Či už je to pravda, alebo nie, jeho návšteva je v každom prípade veľkým dobrodružstvom s nečakanými prekvapeniami. Príjemnými i zlými. Napríklad na žiadnu diskotéku na hlavnom bulvári Kresčatik vás nepustia v športovej obuvi, ani tej najdrahšej a najluxusnejšej značky. Ak sa chystáte na návštevu hlavného mesta Ukrajiny, ušetríte si veľa problémov, keď si do kabelky pre istotu dáte toaletný papier. Ten je dnes v Kyjeve taká vzácnosť, akou býval u nás za čias socializmu. Ak na toalete v dobrom hoteli nájdete namiesto toaletného papiera aspoň nastrihané noviny, tak ste dieťa šťasteny,“ dáva dobrú radu potencionálnym cestovateľom prešovská manažérka z luxusného kyjevského hotela.

Text a foto: Peter Ličák
Ilustračné foto: www

Diskusia k článku