Nešťastná matka Slávka: „Za synovu chorobu môže lekárka“

Nešťastná matka Slávka: „Za synovu chorobu môže lekárka“

(šaja) – Na prvé dieťatko čakala sedem rokov. Keď ostala tehotná, bola nadšená. Nevedela ale, aký šok a ťažká životná skúška ju čaká ihneď po pôrode....

Slávka Mathiová (39) z Prešova je  dvojnásobnou matkou. Matúško má dnes sedem rokov. Chlapček s krásnym úsmevom a veselými očkami ale nesedí, nechodí, nerozpráva. Rozumie všetkému, ale to, čo potrebuje povedať milovaným rodičom, nedokáže. Matúško rozprávať vedel, jedného dňa však prestal a nik dodnes nevie prečo. Matúško má detskú mozgovú obrnu. 

Matka tvrdí, že jej chlapček ju má „vďaka“ lekárke, ktorá bola pri pôrode. 
 
O prvé bábätko sa s manželom Slávka snažila dlhých sedem rokov. „Prekonala som tri potraty, a nakoniec sme zašli na kliniku a vyskúšali umelé oplodnenie. Podarilo sa a ja som konečne bola tehotná,“ spomína na čakanie sympatická mamička Slávka Mathiová. 
 
Mamička so svojími synmi. 
 

Čakala dvojičky 

Nastávajúca mamička mala problémy počas celého tehotenstva. „Čakala som dvojičky, ale jedno dieťatko odumrelo v maternici.“ Dieťatko sa v prešovskej starej pôrodnici narodilo skôr – už v 29. týždni. V inkubátore pobudol niekoľko týždňov, ale nemal problémy s jedením ani s dýchaním. 
 
Vážil 1100 gramov a meral 29 centimetrov. „Mohla som rodiť prirodzenou cestou, ale lekárka nesúhlasila. Musela som preto podstúpiť cisársky rez. A toto synčekovi ublížilo, bol vyvíjaný podtlak na hlavičku. Matúška museli oživovať rovno na pôrodnej sále, čím došlo k poškodeniu mozgu a Matúško má detskú mozgovú obrnu,“ prezrádza žena, ktorá vtedy ani nepomyslela na to, aby lekárku, ktorá to zavinila, obvinila. „Neskôr som pátrala po internete, rozprávala sa s niektorými ľuďmi a potvrdila si, že to, že synček je chorý spôsobila lekárka. Teraz je už ale neskoro,“ hovorí mladá žena, ktorá je inžinierkou ekonómie. „Keď som sa dozvedela, že bude postihnutý, prišlo mi ľúto, poplakala som si. Lekári ma pripravovali na to, že môže byť postihnutý veľmi vážne. Zrútil sa mi svet, veď to bolo moje prvé dieťa po jedenástich rokoch, po troch potratoch,“ spomína. 
 

Bračekovia si dobre rozumejú.

 

„Ťahá“ ho mladý braček 

Jej synček Matúško je aj dnes, keď má sedem rokov, na úrovni osemmesačného bábätka. Okrem plazenia nedokáže nič. 
 Potrebuje matkinu celodennú starostlivosť. „Veľmi mu pomáha celodenný pobyt v zariadeni, kde sa mu venujú a cvičia s ním. Mesačne nás to ale stojí štyristo eur,“ počíta mamička, ktorá je momentálne na materskej dovolenke s dvojročným synčekom Máriom. Ten je našťastie zdravý. 

A čo by si mamička priala najviac? „Bola by som rada, keby sa naučil chodiť v chodítku sám bez pomoci. Robíme všetko pre to, aby sa mu to podarilo,“ uzatvára Slávka Mathiová. 
 
Foto: S. M. 

Diskusia k článku