Prešovčanka Lucia zabojuje o titul Miss Folklór

Prešovčanka Lucia zabojuje o titul Miss Folklór

Lucia Malagová (25) je čerstvou absolventkou Filozofickej fakulty PU v Prešove, odboru psychológia. Miluje zvieratá, prírodu, svojich blízkych a priateľov. Rada športuje a predovšetkým rada tancuje a miluje folklór. Ľudovým tancom sa venuje už odmala a teraz zabojuje o titul Miss Folklór 2017.

Ako dlho sa venuješ folklórnym tancom?
- Folklóru sa venujem od svojich štyroch. Samotné začiatky boli pred zrkadlom doma, v širokých sukniach a mamkiných „klopkajúcich“ topánkach. Začínala som v detskom folklórnom súbore „Čipečka“, neskôr som začala tancovať v DFS Šarišanček, kde som nadobúdala tanečné skúsenosti od skvelej vedúcej Mgr. art. Aleny Paulusovej. Postupom času som sa pretancovala do FS ŠARIŠAN. Tam som zažívala najkrajšie obdobie svojho života. Rástla som po tanečnej stránke, navštívila som mnoho krajín, ktoré by som nikdy nenavštívila bez folklóru, mám množstvo zážitkov a čo je najdôležitejšie, spoznala som množstvo skvelých a výnimočných ľudí a vytvorila sa mi moja „druhá rodina“. Spoločne sme sa s niektorými vytancovali od malých, sedemročných detí na dospelých tanečníkov a  prežili to všetko krásne, čo prináša tanec a folklór.  Počas pôsobenia vo FS ŠARIŠAN som trénovala deti v mojom materskom súbore DFS Šarišanček. Spomienky a zážitky ostanú navždy. Tie nám nikto nevezme. Som veľmi vďačná mojim rodičom, lebo práve oni ma priviedli k folklóru a aspoň touto cestou sa začal plniť aj mamkin nesplnený sen.   
Lucka s priateľom Jozefom.

Čo pre teba tanec a samotný folklór znamená?
Tanec je pre mňa neskutočný relax, niečo, pri čom zabúdam na všetko okolo seba a úplne vypnem hlavu. Ak je tanec spojený so skvelými spolutanečníkmi, partiou, vtedy to má ten správny šmrnc. Folklór je to, čo jednoznačne nikdy nemôže zaniknúť. Je to niečo, čo môžeme posúvať ďalším a ďalším generáciám. Folklór spája ľudí a nie nadarmo sa hovorí, že všetci folkloristi tvoríme jednu veľkú rodinu. 
 
Prečo si sa rozhodla zúčastniť súťaže Miss Folklór?
Súťaž Miss Folklór sledujeme od samotného počiatku, no nikdy som nemala v sebe toľko odvahy, aby som sa prihlásila. Keď som svojim kamarátkam spomenula túto súťaž, hneď ma tam posielali, lebo vedeli, že by sa mi splnil jeden z mojich snov. Prezradím vám, že tento rok som si povedala, že určite idem, no v deň castingu vo Východnej strašne pršalo a mne sa nikam nechcelo. Písala som kamarátkam, že mením názor. Jednoducho sa mi tam nechcelo ísť. Vtedy bol súbor na zájazde a keď sa to dozvedeli, poslali mi video, v ktorom mi spievajú, že na mňa myslia a držia mi prsty. Prvé, čo som spravila bolo to, že som sa od šťastia rozplakala a vyštartovala som na casting do Východnej. Touto cestou by som chcela veľmi  poďakovať všetkým, ktorí ma k tomu „dokopali“  ... Veď oni už vedia kto.

 
V súbore sú ako jedna rodina.

Ako vyzerala príprava? 
Po všetkých castingoch, ktoré sa uskutočnili, vybrali finálovú jedenástku dievčat. Novinkou tohto ročníka je, že sa súťaže zúčastnia aj tri dievčatá zo srbskej Vojvodiny. Musím povedať, že podľa mňa sú neskutočným prínosom do súťaže, okrem iného je s nimi zábava. Absolvovali sme týždňové sústredenie na Donovaloch. Máme šťastie, že máme tak skvelú riaditeľku súťaže Barborku Palovičovú. Bolo o nás nadmieru postarané, všetko bolo na správnom mieste a vytvárala nezameniteľnú atmosféru. Počas sústredenia sme absolvovali kurzy líčenia, fotenie portrétov so skvelým fotografom Matúšom Lagom, fotenie bicyklov pre istú spoločnosť, natáčali sme videouputávky a taktiež sme zažili krásne natáčanie videoklipu v čarovnom prostredí Novej Holi. Sústredenie mi prinieslo množstvo nových skúseností, nezameniteľných zážitkov a nové priateľstvá. Každá z finalistiek je doslova skvelá baba. Každá z nás je niečím výnimočná, má nadanie, na nič sa nehrá, milujeme to, čo robíme a hlavne máme v srdci folklór a tradície. Nejde o klasickú Miss, kde sú potrebné ideálne miery, preto tejto súťaži držím veľmi prsty, aby sa naďalej rozširovala a vylepšovala. Už teraz sa teším, kedy sa znova všetci stretneme.
 
Tešíš sa na finále alebo si nervózna? 
Samotné finále sa bude konať 15. septembra na Donovaloch. Na finále sa veľmi teším, ale zároveň ma ovláda veľká dávka zodpovednosti a pokory a, samozrejme, začínam byť už mierne nervózna. Na finále sa predstavím tradičnou Šarišskou Polkou. Momentálne sa pripravujem na finále, upravujem si hudbu a tanec. Budem sa snažiť čo najlepšie reprezentovať východné Slovensko a náš región Šariš. V súťaži Miss Folklór mám číslo 5.

 
Lucia má v súťaži Miss Folklór číslo 5.Dominika Tuptová
foto: archív L.M.

Diskusia k článku