Dizajnérka Lenka Kacvinská: Dobyla svet módy

Dizajnérka Lenka Kacvinská: Dobyla svet módy

(šaja) - Jej modely majú šmrnc a pozná ich kadekto a to vyštudovala „hotelovku“ v Prešove. Dizajnérka Lenka Kacvinská Lorandi (33) z Prešova vytvorila módne kolekcie, ktoré obleteli celý svet. Lenka už desať rokov žije v Taliansku a tvorí pod vlastnou značkou LelkaLor.

Sympatická dizajnérka  je mamou malých, trojročných  dvojičiek. Aj napriek tomu stíha „makať“ v Taliansku a tiež v Prešove, kde má svoju firmu. „LelkaLor je meno, ktoré sa spája trochu s mojím detstvom, keďže keď som bola malá, volali ma Leľa, Lelka a posledná časť Lor sú prvé tri písmena manželovho priezviska,“ prezradila  Lenka, ktorá má svoj ateliér, kde tvorí,  aj v centre Prešova.  Značná časť jej tvorivej práce ale prebieha v Taliansku. Tam sa zoznámila aj so svojím manželom. „V Taliansku sú všetci veľmi priateľskí a otvorení. My sme sa stretli na jednom námestí, po ktorom som každý deň chodila do práce. Dokonca prvý impulz k založeniu mojej značky som dostala od neho. Stále mi hovoril, že na to mám a nech sa nevzdávam. Je dôležité plaviť sa životom s takými ľuďmi, ktorí vás vo všetkom bezhranične chápu a podporujú,“ tvrdí. 
 

Od Talianska sa nevie odtrhnúť
 
 
„Posledných päť rokov žijem teda medzi Slovenskom a Talianskom, kvôli práci, ale stále takým spôsobom, aby som mala aj v Taliansku svoje zázemie. Nedokážem sa úplne od Talianska odtrhnúť,“ smeje sa Lenka. A prečo práve Taliansko? „Lebo Taliansko je jediná krajina, kde som chcela vycestovať, pretože má vystihuje - je teplá, kreatívna, temperamentná. Hneď po ukončení strednej školy som odišla do Milána, kde som si na univerzite vybrala odbor literatúra. Popri tom som pracovala pre viaceré showroomy, predávali sme svetové značky,“ spomína na  začiatky a dodáva:  „Čo sa týka krajiny,  tak je úplne iná, líši sa veľmi od Slovenska. Ľudia sú viac otvorení novým veciam, preto sú aj takí kreatívni a tým, že sú temperamentní, tak sa  neboja riskovať. Taliansko má veľké bohatstvo čo sa týka kreativity od pamiatok, umeleckých  diel či módneho designu.“ 
 
Jej modely sú elegantné
Inšpirovala sa sama sebou 

Nedalo nám nespýtať sa na Lenkine začiatky. „Vždy sú ťažké, ale aj veľmi dôležité, začiatky sú to, čo vytvára váš undregroud,  vaše portfólio, skúsenosť a prax. Začiatky je presne to, z čoho veľa ľudí má strach, ale si neuvedomuje, že je to aj to, čo z nás vytvára osobnosť. Ja som sa inšpirovala asi samou sebou, lebo vlastne cit k móde som mala už vrodený, keďže ako malá, keď som mala päť rokov,  som kreslila princezné s krásnymi šatami vypracovanými do najmenších  detailov. Narodilo sa to so mnou, začala som pracovať v showroomoch v Taliansku a už sa to potom so mnou nieslo. Moja tvorba je veľmi elegantná, ale tým, že milujem kombináciu materiálov, posúvam hranice klasicky zaužívaných stereotypov. Netvorím však vulgárne veci. Ženy, pre ktoré navrhujem, sú odvážne a chcú sa obliekať elegantne. Do každého svojho modelu vkladám obrovský kus samej seba. Moja tvorba odzrkadľuje všetky moje emócie a myšlienky. Veľmi rada kombinujem materiály a farby. Inšpirujem sa najmä svetom okolo seba. Chodím s otvorenými očami a snažím sa všetko vnímať. Návrhár by mal predvídať aspoň dva roky dopredu, ako sa ďalej budú uberať módne trendy." 
 

V Prešove si oddýchne od hektického Milána 

 
Lenka, napriek tomu, že na Taliansko nedá dopustiť, stále nosí  v srdci rodný Prešov. „Mesto mám veľmi rada, lebo je pokojné a niekedy má vie aj potešiť, že je také prázdne.  Človek občas potrebuje aj pokoj a vypnúť od hektického Milana,“ dodáva so smiechom Prešovčanka, ktorá má aj teraz, s príchodom jesene plné ruky práce. Na našu otázku, čo nové ju čaká,  nám odpovedala: „Toto je moja najobľúbenejšia otázka. Nové, čo chystám,  má stále teší vždy  najviac. Pripravujem  novú kolekciu,  bude sa volať ,,Vacanze Románe,, čiže v preklade Román Holiday. Je to film s krásnou Audrey Hepburn a inšpiroval ma jednoduchosťou a krásou, a čo je najkrajšie, že som ten nádych toho tajomného dokázala vyjadriť v šatách, ktoré sú moderné a novodobé. Túto kolekciu predvediem na Filmovom Festivale v Benátkach a toto je ďalšia vec, na ktorú sa veľmi teším. Okrem prehliadky, ktorá bude v septembri, budú moje modely vystavené aj v Dressing Room Filmového Festivalu. Tam si ich budú môcť vyskúšať herečky.“ Lenka sa novú kolekciu chystá predviesť aj na jesenných Bratislavských módnych dňoch. „Kolekcia bude v odtieňoch oranžovej, žltej, ružovej i hnedej. Pomenovala som ju Agave Spirit Cocktails, pretože tie farby mi pripomínajú mix koktailov. Už sa neviem dočkať toho, ako uzrie svetlo sveta,“  prezrádza a dodáva: „Som veľmi šťastná, lebo môžem povedať, že milujem sny a že si ich aj postupne napĺňam.  So svojimi modelmi som sa predviedla hlavne v Taliansku, ale aj v Dubaji.  Najviac som si užila filmový festival v Ríme, kde som predviedla svoju autorskú kolekciu. Z profesionálneho hľadiska považujem za najväčší úspech Fashion Week v Miláne. Taktiež ma veľmi potešilo, keď sa moje oblečenie objavilo v magazíne Elle v Singapure. Teraz by som chcela preraziť tu, na Slovensku,“  dodáva na záver Lenka Kacvinská Lorandi. 
 
Foto: archív  L.K.L.

Diskusia k článku