Peter Opet: „Mal som len dve možnosti, buď  sa z toho zblázniť, alebo o tom napísať knihu“

Peter Opet: „Mal som len dve možnosti, buď sa z toho zblázniť, alebo o tom napísať knihu“

(dt) - Peter „Petko“ Opet je známy hudobník a člen slovenskej kapely Polemic. Nedávno ukázal, že okrem hudobného talentu má aj ten literárny. Je autorom úspešnej knihy o teenagerovi Adamovi s názvom Život Adama, ktorá sa dočkala aj svojho pokračovania. Knihu Život Adama 2 predstaví aj na knižnom festivale, ktorý organizuje Knižnica P. O. Hviezdoslava s názvom Prešov číta rád. My sme sa ho rozhodli pri tejto príležitosti vyspovedať.

 Ste pred účasťou na festivale nervózny?
- Festivalu Prešov číta rád sa zúčastňujem prvýkrát. Veľmi ma potešilo pozvanie Gabiky Futovej, ktorá ma sama oslovila ako autora. Verím, že ľudom sa to bude páčiť a dúfam, že to zvládnem. S vystupovaním na verejnosti mám už vďaka kapele bohaté skúsenosti, no toto bude niečo iné. Je to také intímnejšie a človek sa tam musí spoliehať len sám na seba. Do spisovateľského sveta pomaly začínam prenikať a toto sú pre mňa nové zážitky. Nemôžem povedať, že som z toho nervózny, skôr, že mám pred tým taký rešpekt. Iné je vystupovať s hlučnou kapelou a iné spoliehať sa sám na svoj hlas a vedieť zaujať ľudí. 
 
Čo alebo kto bol inspiráciou k tomu, že ste do ruky chytili pero a začali písať?
- K napísaniu knihy ma inšpiroval môj najstarší syn. Jeho život bol tak divoký, neuchopiteľný a ťažko zmenežovateľný zo strany nás, rodičov, že som si povedal, že to musím spísať a dať do knižky. Mal som len dve možnosti, buď sa z toho zblázniť, alebo o tom napísať knihu. Ja som si vybral ten druhý variant. Ďalším dôvodom bolo to, že keď Adam začal čítať ako štvrták, tak som si všimol, že pre jeho kategóriu, teda pre začínajúcich teenagerov vo veku od osem do štrnásť rokov, neexistuje pôvodná domáca literatúra, všetko boli len zahraničné preklady. No a napokon prvý diel, ktorý hovoril o živote piataka Adama bol úspešný a dohodli sme sa na pokračovaní. V druhom diely je už z Adama šiestak. 
 
Krstu knihy sa zúčastnil aj Adam (vpravo), ktorý bol otcovi inšpiráciou. 

 
Ako sa na celú túto vec pozerá váš syn Adam?
- Adam to spočiatku bral veľmi ťažko. Keď vyšiel prvý diel, tak si ho nechcel ani prečítať. Vravel, že to nie je pravda a vymýšľam si, pritom som mu stále hovoril, aby sa na to pozrel a keď sa mu niečo nepozdáva, tak to zmeníme. Pri druhej knihe to už bolo inak. Tú si pred vydaním prečítal spolu so svojou mamou a k niektorým veciam sa už aj vyjadroval. Takže mám z neho dojem, že už si to zažína aj celkom užívať, že má o sebe knihu. Predsa len, sú tam popísané reálne situácie jeho očami.
 
Takže všetko čo je v knihe sa skutočne stalo?
- Áno a aj v tom je táto kniha výnimočná. Deväťdesiatpäť percent z toho všetkého, čo je v knihe napísané, je čistá pravda. Všetky jeho príhody a zážitky sú skutočné. Jediné veci, ktoré som musel okresať, boli explicitné slová, ktoré dnešná mládež tak rada používa. 
 
Foto: www

Diskusia k článku