Marek Ivan: „Zrazu mi stŕpli prsty, ústa a lapal som po dychu“

Marek Ivan: „Zrazu mi stŕpli prsty, ústa a lapal som po dychu“

(šaja) - Všetko sa to začalo pred piatimi rokmi, keď Prešovčan Marek Ivan (21) zrazu nevládal na telesnej bežať. Sadol si na lavičku a to, čo nasledovalo, by mu nenapadlo ani v najhoršom sne.

„Behali sme a ja som zrazu nevládal, lebo sme bežali pomerne dlho,“ začína rozprávanie čašník Marek Ivan (21). „Bol som veľmi zadýchaný a tak som si sadol, aby som sa trochu vydýchal. No zrazu sa mi to zhoršilo, dýchal som veľmi rýchlo, nepravidelne a plytko. Uvedomil som si, že mi tŕpnu malíčky na rukách, neskôr celá dlaň a o chvíľu na to som nedokázal ani roztvoriť ruku. Prsty mi ostali spojené a nedalo sa s nimi ani pohnúť. Zľakol som sa, nevedel som, čo mi je,“ opisuje okamihy Marek. 


Ústa ako ryba
 
Študentovi sa rozbúchalo srdce, začal mu tŕpnuť krk a tvár. „Cítil som, ako mi trpne sánka a sťahuje mi ústa dopredu, pripomínalo to ústa ryby. Celý tento záchvat trval asi pätnásť minút.“ Keďže Marekovi sa neuľavilo, pedagógovia zavolali záchranku. „Skončil som v nemocnici, kde mi podali infúziu. Tam som sa dozvedel, že mám tetániu. Dovtedy som o tejto chorobe vôbec nevedel.“
 
Mladý čašník je po každom takomto záchvate veľmi vyčerpaný. „Na druhý deň som malátny, bolia ma svaly, najmä nohy, nevládzem sa ani pohnúť. Neraz som pre to nešiel ani do školy, alebo do práce. Jednoducho som nevládal,“ opisuje príznaky. Choroba sa mu vráti, keď zažije veľkú psychickú záťaž, enormný stres. „Nie sú na to žiadne lieky, lekári mi povedali, že si mám vziať vrecko, dýchať doňho a vdychovať ten istý vzduch. To mi pomôže okysličiť mozog a záchvat ustúpi rýchlejšie. Okrem toho mi veľmi pomáha to, že denne pijem magnézium a jedávam banány.“ 
Marek ukazuje, ako mu pri tetáni stŕpli prsty.
 
Marek mal obdobie, keď mu len tŕpol krk a mal kŕče, ale spomínaný vitamín to zmiernil. Raz sa mu to prihodilo dokonca aj v práci. „Našťastie kolegovia o tom vedeli, takže mi vyšli v ústrety. Dýchal som do vrecúška a do pol hodiny záchvat prešiel. Najhoršie je to, že pri mojej práci čašníka ma to doslova vyradí z práce. Niekedy nevládzem odniesť ani jednu polievku, lebo som veľmi unavený. Niekoľkokrát som si na druhý deň radšej vzal voľno,“ hovorí. 
 
Dnes sa Marek snaží žiť v pokoji a nestresuje sa. „Beriem veci s nadhľadom a neponocujem, dodržujem zdravý životný štýl. Snažím sa vyvarovať všetkému, čo ma vyčerpáva a čo spúšťa túto nepríjemnú chorobu,“ uzatvára Marek Ivan. 
 
Foto: šaja

 
Tetánia: Novodobý strašiak, ktorý ničí telo aj dušu 
 
Tetánia je syndróm vyvolaný zvyčajne extrémne zníženou hladinou horčíka a vápnika v krvi. Predstavuje stav, v ktorom vaše svaly trpia kŕčmi a nemôžu odpočívať. Za tento faktor môžu nekontrolovateľné svalové kontrakcie, ktoré často privedú telo k tomu, že ostane paralyzované. Tetánia môže postihnúť akýkoľvek sval tela, najviac je však viditeľná pri ovplyvňovaní kostrových svalov.Tetániu môžu sprevádzať ďalšie príznaky, ktoré sa líšia v závislosti od poruchy alebo stavu pacienta. Symptómy, ktoré často majú vplyv na svaly, môžu tiež zasiahnuť iné systémy a orgány v tele.
 
Bežné príznaky zahŕňajú:
- bolesti brucha alebo kŕče
- chronickú alebo pretrvávajúcu hnačku
- grimasy
- nevoľnosť alebo letargiu
- svalovú bolestivosť alebo bolesť
- stuhnutosť
- zrýchlené dýchanie alebo dýchavičnosť
- brnenie alebo iné nezvyčajné pocity v rukách a nohách
- zášklby alebo tras prstov
 
Príznaky poukazujúce na daný stav: 
V niektorých prípadoch sa môže objaviť tetánia s ďalšími príznakmi, ktoré by mohli naznačovať závažný stav. Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, ak vy alebo niekto s tetániou prejavuje tieto príznaky:
- mdloby, zmena úrovne vedomia alebo letargia
- strata svalovej koordinácie
- strata zraku alebo poruchy videnia
- paralýza
- záchvaty
- silné bolesti hlavy
- nezreteľná reč
- náhle problémy s pamäťou, myslením, rozprávaním, písaním alebo čítaním
- náhla slabosť alebo necitlivosť na jednej strane tela
- zvracanie
 
Liečba a odporúčania:
Spôsob liečby po diagnostikovaní stanovuje lekár na základe závažnosti ochorenia. Bežne sa však liečba zakladá na doplnení nedostatku horčíka a pacientom sa podáva glukonát vápenatý. Tetánia môže viesť 
k vážnym stavom, preto je po jej diagnostikovaní potrebné dodržiavať liečebný plán, čím znížite riziko možných komplikácií, či už v podobe zlyhania obličiek, poškodenia mozgu, paralýzy alebo upadnutia do bezvedomia a kómy.
 
Zdroj: www


 

Diskusia k článku