Sestra Maristella odkazuje: „Robte dobré skutky, ale s rozumom!“

Sestra Maristella odkazuje: „Robte dobré skutky, ale s rozumom!“

(šaja) – Pomáhať v dnešnej ťažkej dobe tým, ktorí sú v núdzi, by malo byť samozrejmosťou. Našťastie, vždy sa nájde dosť ľudí, ktorí sú ochotní pomôcť a robia to s radosťou a láskou. No, nie vždy je ich láskavosť oplatená rovnakou mincou.

Svoje o tom vie aj sestra Maristella z občianskeho združenia Magis. V spolupráci s našim denníkom pomáha rodinám aj jednotlivcom v núdzi. Rodinám pomáhajú tak, že darujú jedlo alebo oblečenie. „Denne sa stretávam s chudobou a s existenčnými problémami. Prichádzajú tu ženy, matky s deťmi, ktoré doplatili na svoju dobrotu. Pomohli a samé ostali bez pomoci,“ hovorí sestra a prezrádza konkrétny prípad. 

Za dobrotu na žobrotu? 
 
„Prišla ku mne jedna pani, nazvime ju Elena, ktorá pomohla svojej známej. Povedala jej, že sa zadlžila a že súrne potrebuje peniaze. Elena, keďže šlo o jej kamarátku, jej v dobrej viere peniaze dala. Dohodli sa, že jej dlh bude postupne splácať. No do dnešného dňa sa tak nestalo a Elene ostali len oči pre plač. Volá jej, píše správy, ale dotyčná sa neozýva. Šlo o vysokú sumu a celý prípad už rieši polícia. Je mi smutno, keď počúvam takéto príbehy. Preto chcem ľuďom odkázať, pomáhajte, ale s rozumom. Dobre si preverte, komu peniaze požičiate, aby ste neostali bez peňazí vy,“ radí sestra Maristella, ktorá je sama v takýchto prípadoch bezradná. Pomoc právnikov je častokrát už nemožná. Obete totiž nemajú ani doklad o tom, že niekomu pomohli, čím sa situácia značne skomplikuje. 
 
Svoje investujú do „cudzieho“ 

Ako ďalej dodáva, najčastejšie sú podvedené práve ženy. „Manželky sú zamilované do svojich manželov natoľko, že neraz investujú spoločné alebo aj vlastné peniaze do majetku manžela. Zo spoločných peňazí teda investujú napríklad do domu, ktorý ale patrí manželovi. Po rokoch nastanú problémy, nasleduje rozvod a delenie majetku. Lenže, ženy odchádzajú s prázdnymi rukami, lebo nemajú doklad o tom, že manželovi poskytli aj svoj finančný podiel,“ opisuje sestra Maristella. 
 
Najviac trpia deti 

Dodáva, že je jej veľmi ľúto, lebo okradnutými sú ľudia, ktorí majú dobré srdce a pomohli. „Za svoju dobrotu sa dostanú do veľkých problémov. Neraz ostanú bez strechy nad hlavou a aj s deťmi. Tie pri takýchto podvodoch trpia najviac,“ uzatvára sestra Maristella. 
 
Foto: www

Diskusia k článku