Dayal Rao: „Umenie nepotrebuje jazyk, každý mu rozumie aj bez slov“

Dayal Rao: „Umenie nepotrebuje jazyk, každý mu rozumie aj bez slov“

(dt) - V redakcii sme privítali „exotického“ hosťa až z ďalekej Indie. Dayal Rao nám prišiel povedať o svojich cestách naprieč Slovenskom a čo ho k nám priviedlo.

Dayal Rao je umelec. Spolu so svojimi priateľmi cestuje po svete a prezentuje tradičné umenie výroby dekorácií z papiera a to bez použitia lepidla či lepiacej pásky. Predtým ako nám predviedol svoju šikovnosť, sme ho, samozrejme, troška vyspovedali. 
 
Dayal pochádza z mesta Džajpur, ktoré sa nachádza blízko Dillí, je hlavným a najväčším mestom indického štátu Radžastan. „Slovensko som navštívil prvýkrát. Spolu s priateľmi sme sem prišli na tri týždne, aby sme deťom predviedli naše tradičné indické umenie. Vytvárame rôzne papierové dekorácie. Navštívili sme rôzne miesta ako Košice, Trnava, Žilina, Zvolen, Piešťany a veľmi sa nám u vás páči,“ povedal nám Dayal. V Indii sú predsa len zvyknutí na vyššie teploty. Ako teda znáša našu zimu? „Ja mám zimu veľmi rád. Možno aj preto, že u nás takáto zima a sneh nie je. V Indii hovoríme, že už je riadna zima, keď je vonku desať stupňov,“ hovorí s úsmevom sympatický umelec. 
 
Poďme ale späť k papierovým dekoráciám. Dayal nám svoje umenie predviedol a my sme len žasli. Za pár sekúnd vyčaroval pestrofarebné kvety. „Základom je farebný papier, ktorý bežne kúpite, zrolujete ho a potom sa už len troška pohráte s nožničkami a to všetko bez lepenia. Ak je nejaký festival alebo oslava, tak ľudia väčšinou kupujú dekorácie v obchode a to stojí dosť peňazí, ja ich učím ako si ich lacno vyrobiť doma,“ prezradil Dayal a ďalej dodal:Keďže je to tradičné indické umenie, my sa to učíme už ako deti v škole. Každé dieťa ovláda túto techniku. Použiť môžete rôzny papier, dokonca aj noviny. Slovenským deťom sa to páči, sú tým fascinované. A dávajú mi aj veľa otázok aj o Indii a našej kultúre. Veľmi ich to zaujíma.“ 

Sympatickému umelcovi sa v Prešove veľmi páčilo.
 
O tom, že Dayal videl kus sveta, niet pochýb. Zaujímalo nás, čo sa mu na Slovensku páčilo najviac. „Navštevujem rôzne štáty Európy. Navštívil som aj Maďarsko, Rakúsko a keďže sú tieto štáty blízko, zavítal som aj na Slovensko. Malé krajiny sú podľa mňa krásne. Teraz sa chystám navštíviť Českú republiku, konkrétne Prahu. Už sme precestovali aj Južnú Ameriku, Austráliu, Fidži, ale aj Karibské ostrovy. Indická ambasáda nás podporuje v cestovaní po celom svete, aby sme mohli prezentovať indické umenie. Slovensko je príjemná krajina. Vaša kultúra je odlišná od tej našej, ale veľmi sa mi páči, že ľudia sú priateľskí a milí. Na keď som cestoval po Európe v iných krajinách, ľudia sa mi zdali takí zaneprázdnení, ale na Slovensku sú komunikatívni a priateľskí. Pre mňa napríklad nie je podstatný jazyk, ale ľudskosť. Nezáleží na tom, či niekto hovorí po anglicky alebo nie, ale vieme si porozumieť. Som umelec a umenie predsa nepotrebuje jazyk, každý mu rozumie aj bez slov,“ hovorí Dayal Rao.
 
A čo hovorí na Prešov? „Práve som bol v Spojenej škole T. Ševčenka, spoznal som pána riaditeľa Igora Andrejčáka ako aj deti tejto školy. Som tu tretí deň, pobudol som však aj na ďalších. Všetci boli naozaj veľmi milí a priateľskí,“ dodáva sympatický Ind. 
 
Foto: redakcia 

Diskusia k článku