Prezradili nám: Polstoročie spoločného života? Žiaden problém

Prezradili nám: Polstoročie spoločného života? Žiaden problém

(dt) - Vernosť až do smrti! Na začiatku lásky je to samozrejmosť. No čo by ste povedali po päťdesiatich rokoch manželstva? Je to dnes vôbec možné toľko spolu vydržať? Áno! Podarilo sa nám nájsť dva sympatické páry, ktoré to spolu vydržali v dobrom aj zlom viac než polstoročie...

Niekdajšia vynikajúca trénerka moderných gymnastiek Mária Chalupová s manželom Jozefom sú spolu neuveriteľných 58 rokov. Osudovou sa im stala tanečná súťaž. Vtedy ani jeden z nich ešte netušil, že to bude láska na celý život. Mária Chalupová nám porozprávala, ako sa s manželom stretli a aký je jej recept na šťastné manželstvo. „Môj manžel je zo západného Slovenska z Bošian a ja som z Prešova. Vtedy čítal v novinách, že je nábor, volalo sa to tuším Pomoc východnému Slovensku, do ZPA. Ja som chcela ísť študovať do Prahy, ale to sa mi nepodarilo. Neskôr som sa dala na modernú gymnazistku. Prv som viedla deti v Pionierskom dome a po rokoch si ma všimol nebohý pán Dančo a zobrali ma do Tatranu ako trénerku modernej gymnastiky. Keďže som milovala hudbu, prihlásila som sa na spoločenské tance. Manžel sa vtedy tiež prihlásil na spoločenské tance u nich v Krížiku. Tak bola súťaž a osud to zohral tak, že sme sa stretli ako tanečný pár a dokonca sme aj vyhrali. Odvtedy sme k sebe mali blízko, veľmi dobre sme si rozumeli a po roku a pol prišiel sobáš,“ spomína Mária Chalupová. Zaujímalo nás, či už vtedy vedela, že stretla toho pravého. „Je ťažko povedať, či som už vtedy vedela, že to bude láska na celý život. Viete, ja ako športovkyňa som si vždy myslela, že aj môj manžel bude športovo založený a nakoniec to dopadlo úplne inak. Keď sme sa brali, mala som 21 rokov a manželia sme spolu už 58 rokov. Ja budem mať čochvíľa 79 rokov a manžel 86. Recept na šťastné manželstvo sa nedá povedať. Podľa môjho názoru je to všetko v človeku. Je dôležité ako berie toho partnera, ja som k svojmu partnerovi mala vždy úctu. Boli aj krízy a výmeny názorov. Ale vždy po tej výmene názorov sa na to zabudlo a všetko bolo v poriadku. Aj muž aj žena musia vedieť ustúpiť a všetko musí ísť cez hlavu. Nie cez peniaze, peňaženku, ale cez hlavu a lásku k tomu, koho si človek zobral. Nemôžeme ho, ako sa hovorí, použiť a odhodiť. To sa nedá. A taká perlička na záver, aj napriek nášmu veku sa vždy oslovujeme mamka a ocko. Za to nás chvália aj naši známi, že sa im to veľmi páči ako milo a láskavo sa oslovujeme. Začalo to, keď sa nám narodili deti a ostalo nám to dodnes,“ hovorí Mária Chalupová.

 
Jozef Chalupa s manželkou Máriou.
 
Ján Čižmár s manželkou Annou minulý rok oslávili krásne výročie zlatej svadby. Toto významné jubileum oslávili v kruhu rodiny a spomínali, ako to celé vlastne začalo. „Ja som sa so svojou pani manželkou stretol tak romanticky v autobuse. Išiel som do Prešova a ona išla domov z roboty. Sedel som a ona stála. Bolo mi to ľúto, tak som jej ponúkol sedenie. Prvá reakcia bola nie, že je mladá a ona postojí, ale napokon to prijala. Sadla si a dali sme sa do reči. Keď sme vystupovali, tak som jej ponúkol, že ak má čas, mohli by sme zájsť niekde na kávu. A tak nejako to celé začalo. Iskra preskočila a už to bolo,“ hovorí s láskou v hlase Ján Čižmár. Ten nám zároveň prezradil, že prvotný impulz musí byť ten, že sa vám žena páči. Vtedy, podľa jeho slov, neriešite či je bohatá alebo nie, aké má vzdelanie. To je v tej chvíli vedľajšie. Základ je, aby sa vám žena páčila a bola vám sympatická, všetko ostatné príde potom. Anna sa mu zapáčila natoľko, že sa ju rozhodol požiadať o ruku. „Keď som mal 24 rokov, tak sme sa rozhodli, že sa zosobášime a minulý rok sme mali už aj zlatú svadbu. A či som vedel hneď od začiatku, že je tá pravá? Viete, v tých začiatkoch neuvažujete čo bude a ako to bude. Ani neuvažujete tak ďaleko. Predsa len tá láska je aj o niečom inom a také tie konkrétne veci, ktoré vás čakajú v budúcom živote, sú potláčané do pozadia. Láska je láska a my sa máme radi. Samozrejme, v každom vzťahu prídu problémy, ale ja som mal to šťastie, že nikdy sme sa nedostali do kritickej situácie. Ono je dôležité si tak správne vybrať a rozhodnúť sa. Keď idete na dlhú cestu, musíte rátať s tým, že tam budú aj prekážky a nemôže sa stať, že pri tej prekážke hneď stroskotáte. Musíte ju prekonať a ísť ďalej. Mladým by som poradil jednu vec. Základom dobrého vzťahu je mať svoju posteľ, svoj domov. Teda mať sa kam vrátiť a mať vlastný domov. Žiadne podnájmy, bývanie u rodičov, dôležité je sa osamostatniť. Zlatú svadbu sme oslavovali minulý rok v kruhu rodiny. Zišli sme sa pri spoločnom obede a pospomínali sme si na naše začiatky a pozreli sme si fotografie. Bolo to veľmi príjemné,“ uzatvára Ján Čižmár. 

 
Ján Čižmár s manželkou Annou.

 
Foto: archív rodín 

Diskusia k článku