Ema Fitzeková vo svete Harryho Pottera: „Bolo to viac ako veľkolepé!“

Ema Fitzeková vo svete Harryho Pottera: „Bolo to viac ako veľkolepé!“

No kto by ho už nemiloval? Čarodejník s bleskom na čele si podmanil milióny fanúšikov. Milujú ho malí aj veľkí na celom svete. Harry Potter je žijúci fenomén, od jeho „narodenia“ už uplynulo dvadsaťjeden rokov. Vtedy totiž vyšiel prvý knižný diel z pera J. K. Rowlingovej.

Harry Potter opantal najskôr mamu dvoch dcér, Veroniku Fitzekovú a jej vášeň prešla aj na dcéry Terezku a Emku. „V našej rodine nikto tak neobraňuje Harryho ako mamka. Babka ho nemá rada, vždy sa pýta, prečo ho čítame,“ smeje sa gymnazistka Ema. 
Mama Veronika ju dopĺňa: „Brat mi povedal, že vyšla kniha, tak som ju na Vianoce kúpila. A potom sme už len čakali na ďalšie vydania. Je to klasická rozprávka, kde dobro víťazí nad zlom. Ukazuje, že ľudia nie sú dokonalí a ani život, na jeho ceste nás môžu stretnúť dobré a aj zlé veci. Je to výborný výchovný nástroj.“

Rokfortský expres je pripravený odviezť vás...

Čarodejník Harry má však aj v živote Emy „svoj“ presný dátum. „Presne si pamätám, že som bola v treťom ročníku. Viem, že som bola chorá, sedela som v kresle a púšťala si Harryho. Otec mi varil čaj, pozrela som si štyri filmy za sebou. A v kine na premiére druhého dielu som bola v stredu 17. novembra ako štvrtáčka. Domov sme prišli neskoro večer a ráno som musela vstávať do školy.“ Začiatkom mája si obe dámy splnili svoj sen. Okúsili filmový svet Harryho Pottera priamo v štúdiách Warner Bros. za Londýnom, kde sa natáčali všetky filmové adaptácie. „Je to cesta skutočnou fantáziou,“ hovorí Ema.
Expozíciu The Making of Harry Potter vo Warner Bros. štúdiách otvorili v roku 2012 zhruba rok po poslednom filmovom diele. „Samotná cesta sa začína už v kúzelnom doubledeckeri, ktorý do štúdií jazdí zo stanice. Autobus nikde nezastavuje, už tam nám začali púšťať film,“ prezrádza Ema. 
 
To bol začiatok jej veľkého, viac ako trojhodinového, dobrodružstva. Vo vstupnej hale štúdia sa ďalšie pocity eufórie už len znásobovali. „Očakávala som, že to bude veľkolepé, no všetko to prevýšilo moje očakávania. Veľké divadlo sa začína v kinosále, kde sa premieta krátky film, v ktorom expozíciu predstaví trojica hlavných hercov. Končí sa to tým, že sa plátno zdvíha hore a pred vami sa otvárajú dvere do rokfortskej Veľkej siene. Bolo to veľkolepé.“
Do najmenšieho detailu
Od tejto chvíle to bola pre ňu už len číra fantázia a radosť. „Okrem Veľkej siene sa tu nachádzajú napríklad skutočné kulisy spoločenskej miestnosti chrabromilského internátu, Dumbledorova pracovňa či sklad elixírov. Všetko je tu prepracované do toho najmenšieho detailu. Napríklad známe fľaštičky s elixírom, vysvetlili nám, že všetky nápisy na nich sú ručne písané. Keď si pozeráte film, ani si neuvedomujete, aké množstvo práce je za tým. V miestnostiach nájdete autentické rekvizity a tiež videá, kde dizajnéri, maskéri a kulisáci popisujú, ako sa ten ktorý objekt vyrábal. Všetko je to postavené na zážitkoch, čaká vás tu množstvo interaktívnej zábavy. Môžete si kadečo vyskúšať, rôzne predmety, ktoré sa po stlačení tlačidla začnú hýbať. Napríklad v kuchyni u Wiliovcov je nôž, ktorý sám krájal, môžete pozorovať, ako kúzelná žehlička sama žehlí bielizeň, alebo ako ihlice pletú sveter. Bolo tam aj veľa fotostanovísk, kde ste sa mohli zvečniť, napríklad aj ako cestujúci Rokforstkého expresu. Deti sa môžu prihlásiť na hodinu mágie. Dostanete sa i na kúzelnícky šport metlobal, kde si môžete zalietať na metle pred zeleným plátnom s pozadím. Všetky kostýmy sú autentické. V štúdiu nájdete aj nástupište 9 a 3/4 s rokfortským expresom v životnej veľkosti, ktorý si môžete celý prezrieť,“ prevádza nás Ema tajomným svetom. Ideme ďalej. „Celý expozičný komplex pozostáva z dvoch soundstage-ov, prepojených menšou vonkajšou časťou s externým výstaviskom. Sú pomenované J a K, to podľa autorky J. K. Rowlingovej. V prvej z budov môžete nájsť predovšetkým kulisy, ako aj inštaláciu Zakázaného lesa, postavili ho len pred rokom. Práve ten bol pre mňa asi najpôsobivejší. Je tam veľa svetelných a aj zvukových efektov, ktoré mu dodávajú na skutočnosti. Boli tam obrovské asi metrové pavúky, ktoré zliezali dolu. Podlaha pružila ako v lese. Bolo to fakt dramatické,“ hovorí nadšene naša „sprievodkyňa“.
 

Nástupište 9 a 3/4 nesmie chýbať - sú tam až tri.
 
A stojíme pred druhou budovou. „Druhá z budov patrí predovšetkým výrobnej časti. Sú tu masky škretov a ďalších tvorov z kúzelného sveta, tiež aj skice a modely miest z Harryho Pottera. Prechádzkou kulisami Šikmej uličky sa výstava pomaly blíži k svojmu záveru a končí kolosálnym modelom Rokfortu, ktorý slúžil k natáčaniu rôznych kamerových preletov a celkových pohľadov na hrad. Je to niečo famózne,“ dodáva Ema. Pribalila aj ďalšiu perličku: „Tvorcovia filmu v týchto filmových štúdiách strávili desať rokov života. Prezradili nám aj nejaké pikošky z natáčania. napríklad vyrobili pätnásťtisíc krištáľových gúľ, ktoré nakoniec ani nepoužili. Knihy, ktoré sa používali ako rekvizity, boli Zlaté stránky, ktoré dali do koženej väzby.“ 
 

V Šikmej uličke.

 
A na konci rozprávkového príbehu na návštevníkov čaká kúzelnícky obchod. „Tu nájdete všetko, na čo si len fanúšik Harryho Pottera spomenie. Od oblečenia s erbmi jednotlivých intenátov, až po autentické kúzelnícke paličky, samozrejme, dostanete aj hrnčeky či sladkosti. Nechýbajú čokoládové žabky či fazuľky každej chuti. My sme si dali ďatelinové pivo, nebolo to nič zvláštne, ale bol to, jednoducho, zážitok. Kúpili sme si šatku so záškodníckou mapou a odznaky metlobale,“ uzatvára pomyselnú bránu do čarodejníckeho sveta gymnazistka Ema.

 
  • Ešte za čias druhej svetovej vojny sa tu nachádzalo významné letisko, ktorého hangár sa následne v roku 1994 využil na natáčanie filmu James Bond: Golden Eye. Práve tento moment odštartoval jeho premenu na filmové štúdio, ktoré sa už iba ďalej rozrastalo. Zo známejších filmov sa tu natáčali napríklad: Star Wars: Epizóda I, Sleepy Hollow a samozrejme, už spomínaný Harry Potter. Po veľkom úspechu týchto filmov o mladom čarodejníkovi sa vo Warner Bros. rozhodli tieto štúdia kompletne odkúpiť a následne ich v roku 2012 premeniť na výstavisko venované tomuto filmu. 
  • Dnes je to jedna z najväčších turistických atrakcií v Londýne
  • Priemerná denná návštevnosť je niečo okolo 6000 ľudí
  • Prehliadka štúdií trvá 3-4 hodiny (veľkí fanúšikovia tu ale pokojne zotrvajú aj celý deň)
  • Štúdiá sa nachádzajú v mestečku Leavesden, približne 29 km od centra Londýna
  • Vstupenky si treba zakúpiť cez internet, predávajú sa na určený čas a dátum a následne si ich treba vyzdvihnúť aspoň 20 minút vopred 
Adriena Šmihulová
Foto: archív E. Fitzeková
 
 

Diskusia k článku