Za šikovnosť „dostal“ koncert

Za šikovnosť „dostal“ koncert

(šaja) – Venovali mu benefičný koncert. Talentovaný žiak Andrej Harvan (9) z Prešova zažil nedávno nezvyčajnú udalosť – šikovné deti mu na jeho počesť zahrali a zaspievali v rámci koncertu s názvom „O umení umením.“ Malý šikovný žiak zo Základnej školy Lesnícka bol dojatý.

„Milo ma to prekvapilo a potešilo, mal som zmiešané pocity, trochu som sa aj bál, lebo som hral pred veľkým obecenstvom,“ priznal sa nám Andrejko, ktorý je talentovaným hudobníkom a už niekoľko rokov hráva na akordeóne. 
 
„Oslovila ma pani učiteľka Vizdalová a povedala mi, že organizuje benefičné koncerty pre nadané deti a že tento rok by chcela koncert venovať nášmu synovi Andrejkovi,“ hovorí mama Jana o tom, ako vznikla táto pekná myšlienka. 

 

Začínal Kohútikom jarabým 

Koncert sa konal v kine Scalla a účinkovali na ňom žiaci viacerých základných škôl. A nechýbal na ňom ani tretiak Andrej, ktorý hral na akordeóne. Tento hudobný nástroj mu učaroval už ako malému chlapcovi. „Čo si pamätám, syn mal od detstva hudobný sluch. Manžel mu raz ukázal pesničku Kohútik jarabý na detskom klavíriku a potom sme na to zabudli. Vtedy mal tri roky. Jedného dňa zrazu zo synovej izby počujem túto melódiu. Pýtala som sa ho, kto ho to naučil hrať. Povedal, že raz to zahral ocko. A on si to zapamätal. Neskôr hral sám ďalšiu pieseň - Maličká som, húsky pasiem. Nik mu ju nezahral, lebo manžel ani ja nie sme hudobne nadaní,“ hovorí pani Janka. 
 

Rodičia sú na syna veľmi hrdí. Na snímke s mladším, 6 – ročným Jarkom. 

Mama spievať nesmie

Andrejko trénuje takmer každý deň, sú dni, keď sa mu nechce. „Ale syn je taký, že sa prekoná a hrá, aj keď nemá náladu,“ chváli ho pani Jana, ktorá si doma nepospevuje. „Syn povedal, že nemám spievať, lebo spievam falošne,“ smeje sa sympatická mamička. 
Malý školáčik sa už nevie dočkať letných prázdnin. V škole je vynikajúcim žiakom. Na vysvedčení mu svietia samé jednotky a tak to bude aj v tomto školskom roku. „Mám rád matematiku, hudobnú, telesnú a tiež fyziku. Nebaví ma slovenčina." Andrej už dnes vie, čomu sa bude venovať v dospelosti. „Chcel by som podnikať, mať firmu a už mám aj názov. A popri tom hrať na akordeóne. Chcem nielen pracovať, ale aj zabávať ľudí hudbou,“ uzavrel Andrej Harvan. 

 

Foto: archív rodiny  

Diskusia k článku