Osemdesiatročný Prešovčan v Kanade sa nevzdáva svojej vášne. Miluje parašutizmus

Osemdesiatročný Prešovčan v Kanade sa nevzdáva svojej vášne. Miluje parašutizmus

Každý, kto cestuje po tejto zemeguli, vám potvrdí, že všade vo svete stretnete Slováka a najčastejšie východniara. Ľudia z východnej časti Slovenska sa rozpŕchli po celom svete. To isté možno tvrdiť o Prešovčanoch. O jednom z nich, ktorý žije v Kanade od roku 1968, chcem napísať viac.

Michal Olenočin, osemdesiatročný  parašutista, majster športu, držiteľ svetového rekordu v nočnom skákaní trojčlenných družstiev (spolu s L. Platkom a J. Rydzikom) na presné pristátie (MS v parašutizme, Poprad, 24.9.1961), bývalý učiteľ Poľnohospodárskej technickej školy v Orkucanoch (dejepis + telesná výchova), aktívny člen parašutistického športu.
Koníček  parašutizmus ho sprevádzal po celý život. Začínal v Prešove, skákal po celej ČSR, zúčastnil sa kurzu pre inštruktorov a učiteľov krúžkov mladých výsadkárov (Chrudim 1962), pri oslavách SNP na Táloch skočil nočný propagačný zoskok pre ČSTV, dostal diplom a medailu. V roku 1967 sa presťahoval do Prahy, kde učil na škole telesnú výchovu. V roku 1968 odišiel do Paríža a koncom roku 1968 do Kanady, kde žije a skáče ešte aj v deň výročia svojej osemdesiatky , ktorú oslávil 17. augusta 2013. Na priložených fotografiách vidieť jeho jubilejný zoskok v deň svojich okrúhlych narodenín.
V Kanade učil telesnú výchovu na gymnáziu, bol inštruktorom lyžovania, do  dôchodku odišiel 18. apríla 2008. V tomto roku naposledy navštívil Prešov. V Qebeckej provincii bol členom I. reprezentačného družstva na MS v Oklahome. Skákal v Kanade i USA. Zúčastňoval sa ako inštruktor na rôznych  leteckých dňoch, ale účinkoval aj ako moderátor  - reportér na rôznych akciách parašutizmu. Tu reprezentoval dlhé roky Slovensko.
Nešťastie nechodí len po horách, ale i parašutistoch. V roku 2010 si pri zoskoku nalomil ľavý členok na nohe. Úraz sa mu stal na tej istej nohe aj o rok neskôr. Ani tieto a ďalšie menšie úrazy ho od skákania neodradili.
Treba spomenúť jeho najväčší úspech z roku 1976, kedy pri majstrovstvách  Qebeckej provincie pri jednom zoskoku na presné pristátie skočil 0,00 m, inak povedané dopadol presne do stredu kruhu. V tom istom roku ukončil svoje súťažné skákanie.
Ako športovec – parašutista skákal až do 17. augusta 2013, kedy v jeho zápisníku o skokoch vyšla číslica 1681. V roku 2008 navštívil Prešov a ak mu zdravie dovolí, mal by sa v rodnom meste objaviť v lete 2014.
Je september, 4. septembra 2013 bolo tomu 74 rokov, kedy sme spolu kráčali v Prešove do štátnej ľudovej školy (kolégium) do I. A triedy. V triede nás bolo 50 chlapcov...

Diskusia k článku