Ženský futbal v Prešove zažíva boom

Ženský futbal v Prešove zažíva boom

(jm) – Dievčatá z Prešova vo farbách 1. FC Tatran sa namiesto chlapcov a počítačov zamilovali do futbalu. Hrajú, trénujú, vyhrávajú. No nie len to. Ich tréneri Marek Semančík a Peter Lupták im doprajú aj niečo navyše.

Osemdesiat dievčat


Prešovčania odštartovali minulý rok peknú tradíciu Festivalu dievčenského futbalu. Aj tento rok, vďaka dobrým ohlasom z vlaňajška, ochotne podali organizátorom zo Slovenského futbalového zväzu pomocnú ruku pri prípravách druhého ročník. Podujatie bolo určené pre hráčky vekovej kategórie U11 a mladšie, povolený bol štart dvoch hráčok narodených v roku 2005. Predstavilo sa na ňom osem družstiev. Okrem trojlístka najúspešnejších – Základná škola na ul. Bajkalskej, na ul. Mirka Nešpora a na ul. Šmeralovej, tiež Gymnázium sv. Mikuláša, ZŠ Veľký Šariš, ZŠ Široké, ZŠ Hermanovce a spoločné družstvo obcí Trnkov, Chmeľov a Nemcovce. Spolu naháňalo koženú osemdesiat dievčat. Súčasťou turnaja boli aj súťaže na stanovištiach, na ktorých si hráčky mohli preveriť svoje futbalové a pohybové schopnosti. Najlepšie sa tešili z pekných ocenení. Výsledky individuálnych súťaží: najlepšia hráčka - Vanesa Fabuľová  (Trnkov), žonglovanie - Ela Gajdošová (ŽŠ na ul. M. Nešpora), vedenie lopty - Nina Kočiščáková (ZŠ na ul. Bajkalskej), streľba na presnosť: Karin Kačmárová (Trnkov), šprint - Petra Peregrinová (ZŠ Veľký Šariš). 

Ženy 1. FC Tatran Prešov. V hornom rade zľava: Sarah Štoffova, Michaela Ličáková, Adriana Bačová, Lea Šimčíková, Nikol Verčimáková, Stelka Semanová, Laura Žemberyová, Eva Oršuľaková,  Juliana Jakabčinová , Kristína Tomášová.
V dolnom rade zľava: Soňa Vranková, Dominika Smalcová, Alena Marušová, Diana Macková, Kristína Lešková,
tréner Marek Semančík, Andrea Kucharíková, Martina Gumanová, Kristína Sedláková,  Kornélia Knišová.
 


V sobotu o prvú ligu

 

V 1. FC Tatran Prešov má nežné pohlavie zastúpenie v troch kategóriách - ženy, žiačky A15 a prípravka (nar. 2006-2009). Ženy vyhrali C skupinu druhej ligy a čaká ich z trojkolová baráž o postup do najvyššej súťaže s Ružomberkom a NMŠK 1922 Bratislava. Začínajú už túto sobotu (od 17. h doma s „Ružou“), treba prísť povzbudiť. V družstve je, okrem iných, aj sedem žiackych halových majsteriek Slovenska 2016, ide o potenciál do budúcna, na ktorom sa dá budovať. Ženy v základnej časti tejto sezóny súperky doslova valcovali – mali najlepší útok (124 gólov) a najlepšiu obranu (13). Najlepšia strelkyňa Stelka Semanová vsietila 34 gólov. V tíme figurujú mená troch reprezentantiek Slovenska - Laury Žemberyovej, Stelky Semanovej a Kristíny Leškovej. Mimochodom, nie tak ďaleko od Prešova oslavovali v stredu minulý týždeň majstrovský titul. Prvenstvo v najvyššej súťaži získali hráčky Partizána Bardejov. 
 

Ktorá to skúsi? 


Žiačky A15 hrali v sezóne 2016/17 prvú ligu východ, omladený káder skončil na šiestom mieste. Nechýbali na viacerým turnajoch, najvýraznejší úspech dosiahli na celoslovenskom turnaji dievčat do 12 rokov v Poprade, ktorý vyhrali. Ženy, žiačky, no až aj prípravkárky majú svoj pravidelný tréningový proces. Schádzajú sa v Jazdeckom areáli a na ihrisku Základnej školy na ul. Mirka Nešpora. „Futbal bol a bude najmasovejším a najpopulárnejším športom, aj my medzi sebou radi privítame nové dievčatá. Prípadné otázky sa môžu ony alebo rodičia opýtať na telefónnych číslach 0918 315 921 a 0915  963 032.Tešíme sa na ne,“ dodal na záver Peter Lupták.    
 

Diskusia k článku