Roman Lamač sa snažil so staršími žiakmi hrať podľa metodiky

Roman Lamač sa snažil so staršími žiakmi hrať podľa metodiky

(vz) - V Prešove sa v uplynulých dňoch stretli tréneri mládeže na odbornom workschope. Prestávku na ňom sme využili na krátke zhodnotenie sezóny s trénerom starších žiakov Tatrana Prešov U15 Romanom Lamačom (na snímke). Jeho zverenci v uplynulej sezóne sa stali suverénnym víťazom Regionálnej ligy Východ a druhí skončili na majstrovstvách Slovenska, kde základnú skupinu vyhrali jasne, taktiež úspešní boli aj vo vyraďovacích bojoch akurát im nevyšlo finále s domácou Modrou. Tú v skupine zdolali o deväť gólov 30:21, ale vo finále s ňou prehrali 19:25.

Vrátim sa ešte k domácemu šampionátu. Aj druhé miesto je pekným úspechom, ale chlapci boli iste sklamaní? 
 
  • Určite. Veď do finále sme nad týmto celkom vyhrali na turnaji v Rožnove pod Radhoštem o sedem gólov a aj na majstrovstvách sme Modru zdolali v skupine. Finále vyvrcholilo tretí deň po úmorných horúčavách, takže aj to mohlo zohrať nejakú úlohu, ale na to sa nechceme vyhovárať, pretože podmienky boli pre všetkých rovnaké. Modra v domácom prostredí podporovaná hľadiskom bola viac motivovaná. Veľkou prekážkou pre našich hráčov bol výborne chytajúci domáci brankár, ten podal svoj životný výkon. Naopak mojim chlapcom to nešlo tak ako celý rok, keď fungovali dobre. Nedarilo sa ani kľúčovým hráčom, ale taký je šport.
Ako ste spokojný so sezónou, ktorá sa skončila? 
 
  • Celý rok môžem zhodnotiť ako veľmi úspešný. Na medzinárodných turnajoch v Zlíne, Rožnove pod Radhoštěm či prešovských Sarius a Kempa cup i ďalších sme si v konfrontácii so zahraničnými družstvami počínali veľmi dobre. Mali sme aj družbu s poľskými a maďarskými družstvami. Chlapci veľa získali aj v Nemecku na týždennom pobyte na pôde bundesligového DHFK Leipzig, kde bolo sústredenie zamerané na hernú prípravu.

Čo bola základom týchto úspechov? 
 
  • Základnou myšlienkou a mojim cieľom bolo to, aby sme hrali podľa metodiky to, čo sa majú učiť hráči vo veku starších žiakov a to je vysunutá obrana, bránenie na veľkom priestore, hrá v tempe, agresívne poňatie obrany... 
Takže nebolo cieľom vyhrať za každú cenu, ale aby sa chlapci naučili základne a podstatné veci, ktoré im neskôr pomôžu v dospelosti...
 
  • Áno, Tak ako je to v metodike a nie, že napríklad postavím obranu nula šesť a budeme urputne brániť. Nechcel som aby výsledky boli prvoradé, aj keď víťazstva vždy potešia a motivujú. Prídu v zápasoch ak s chlapcami dobre zvládnete tréningy. Moji zverenci to za ten rok pochopili a v tomto smere som spokojný. Vysvetľoval som im to metodicky aj teoreticky, čo sa musia naučiť a ako chceme hrať. To či sme boli prví alebo druhí a koľko máme úspechov nie je také dôležité v tejto vekovej kategórii. Tu je dôležité aby ovládali princípy i špecifiká vysunutých obrán, preberanie hráčov, zbehy, ako hrať na veľkom priestore čo je čisté bránenie, ako čítať hru, čo je anticipácia na loptu, kto mi pomáha, jednoducho kolektívne poňatie. Všetkým týmto zasadám som sa venoval a aj preto sa tu o tom zmieňujem, lebo to bolo gro mojej práce so staršími žiakmi.
Daniil Radčenko

Foto: V. Zamborský

Diskusia k článku