Basketbalistky v minulej sezóne v mnohých zápasoch potešili seba i fanúšikov

Basketbalistky v minulej sezóne v mnohých zápasoch potešili seba i fanúšikov

(jm) – Útočili na extraligu, no zámer im nakoniec nevyšiel. Napriek tomu si basketbalistky BK Eilat Prešov zachovávajú svoju sympatickú tvár a fanúšikovia ich účinkovanie v sezóne 2016/ 2017 sledovali.

Pôsobili až v troch súťažiach – v spoločnej súťaži  junioriek a žien, v nadnárodnej Karpatskej lige a v nadstavbe o najvyššiu slovenskú súťaž. Porozprávali sme sa s trénerom Andrejom Kerestešom (na fotografii), mužom, ktorý si život bez lôpt ani nevie predstaviť. Okrem basketbalovej, ktorej sa v mladosti aktívne venoval (bol tiež rozhodcom), sa zaujíma aj o futbalovú, keďže jeho syn Dávid je platným hráčom fortunaligového 1. FC Tatran Prešov. Na nedávnom turnaji v plážovej hádzanej (píšeme o ňom na inej strane) mal radosť aj z víťazstva tímu Encore the Club, ktorému nahlas fandil. A. Kerestešovi sme položili niekoľko otázok... 
Počas sezóny sme sa im podrobne venovali, no skúsme ešte raz bližšie priblížiť spomenuté tri „fronty“, na ktorých ste sa so svojimi zverenkami predstavili. 
 
  • V prvej časti sa hrala spoločná súťaž  juniorky – ženy, východ  a západ. Celkovo sedem družstiev junioriek a naše ženy. Absolvovali sme spolu 14 stretnutí, skočili na prvom mieste, prehrali jediný zápas s juniorkami Yong Angels, v ostatných trinástich stretnutiach sme premožiteľky nenašli.  V Karpatskej lige súperilo dovedna osem družstiev. Sedem zo Slovenska a jedno, Mosir Bochnia, z Poľska. Aj tu si naše dievčatá „odkrútili“ kolotoč štrnástich vystúpení, z ktorých bolo dvanásť víťazných, dve prehrali. Konečným umiestnením bola strieborná priečka, zdolali nás iba celkové víťazky vo farbách CBK Košice.Treťou súťažou bola prvá liga žien, v nadstavbe hrali okrem nás Zvolen, Levice a UMB Banská Bystrica. Z dvanástich meraní síl sme len trikrát prehrali, no tieto zaváhania nás stáli postup, skončili sme druhí. 
Splnili tieto výsledky vaše očakávania? 

  • V sezóne sme chceli hrať dobrý basketbal a pritiahnuť do hľadiska čo najviac divákov. To sa nám čiastočne podarilo, postupne sme sa zohrali a v niektorých stretnutiach sa na naše výkony naozaj dalo pozerať, urobili sme nimi sebe, aj našim fanúšikom ,radosť.  No mrzí domáca prehra s družstvom Zvolena v prvej lige v snahe o postup do extraligy. Neskôr sa ukázalo, že to bol rozhodujúci výsledok. Povedal by som, že sme si tento súboj prehrali predovšetkým v hlavách, aj keď, musím priznať, že súper mal kvalitu. U neho sme zasa dvakrát podľahli, o štyri a o päť bodov. Boli to veľmi tesné rezultáty,  minimálne jedno meranie síl sme si objektívne zaslúžili vyhrať. Veľmi náročné boli dve vystúpenia na palubovke UMB Banská Bystrica. Bolo nás málo a proti nám aj dvojica  rozhodcov.  
Ako by ste stručne zhodnotili váš herný prejav?

  • Naša hra vychádzala z dobrého bránenia, často sme sa snažili rýchlo založiť útok,  na čo sme mali veľmi kvalitné krídla. Ťažili  sme aj z trojok, dávali sme ich priemerne šesť a viac na jedno stretnutie.
Niečo o jednotlivých hráčkach...
 
  • Pri tejto téme musím priznať, že nám veľmi pomohlo odhlásenie družstva Cassovie Košice z extraligy žien. Prišli k nám tri hráčky, ktoré veľmi dobre  zapadli do nášho družstva – Mariam Mackulinová, Adriána Tӧrӧková  a Alexandra Mončeková.  Vyzdvihnúť musím hlavne prínos Alex  Mončekovej, ktorá, aj keď nemala stopercentnú účasť na tréningoch, bola v zápasoch veľkou posilou. No aj všetky ostatné maximálne pomohli, boli platnými hráčkami. M. Mackulinová bola počas sezóny najlepšia vo všetkých štatistikách SBA prvej ligy. Tiež ma veľmi potešilo, ako naša odchovankyňa  Beáta Pivovarníková výkonnostne napredovala. Najprv u nás a v druhej časti súťaže aj na hosťovaní v družstve CBK Košice. Cením si aj pomoc skúsenej Sylvie Hrabovskej, ktorá si pamätá aj časy federálnej ligy, kedy hrala za Lokomotívu Košice a VSS Košice. V niektorých našich zápasoch si ešte trúfla nastúpiť a bola platnou hráčkou.  
 Čo bude ďalej? Aké sú vaše plány pre budúci ročník? Ako bude vyzerať príprava? 
 
  • Určite budeme štartovať v prvej lige žien. Či sa prihlásime aj do Karpatskej ligy, to sa rozhodne v najbližších dňoch. Univerzitnú halu budú rekonštruovať, práce majú trvať do februára budúceho roka, nuž budeme nútení improvizovať v mnohých činnostiach.  Niektoré stretnutia, hlavne v Košiciach, odohráme iba u súperov, ostatné možno v hale v susednom Sabinove. 
Príchody, odchody? 
 
  • Rozlúčili sme sa s Danielou Vajkovou, ktorá odišla do extraligovej Nitry. Trojica Laura Pražmová, Veronika Petrušová a Petra Szantóovása sa vrátila do CBK Košice. Po roku sa k nám zo Starej Ľubovne vrátila Katarína Furtkievičová. Snažím sa o príchod ďalších hráčok,  prial by som si, aby sa do družstva vrátila Miška Stašová, ktorá sa vydala a celú minulú sezónu vypustila. Pracujem aj na príchode niektorých dievčat z Košíc. Všetko bude jasné na konci augusta. Verím, že nová sezóna bude znova zaujímavá, že sa dočkáme úspechov. Za tú predošlú sa chcem poďakovať všetkým hráčkam, sponzorom, fanúšikom. 
Predbežné zloženie kádra BK PU Prešov: Miroslava Laníková, Silvia Dratvová, Andrea Kuhajdíková, Milota Kručovská, Marianna Palaščáková, Beta Pivovarníková, Alexandra Mončeková, Sylvia Hrabovská, Adriana Tӧrӧková, Miriam Mackulínová, Petra Sukubová, Zuzana Maďarčíková, Petrana Malatinová.  

Foto: V. Zamborský

Diskusia k článku