Po tvrdej príprave na Orave krasokorčuliari už na domácom ľade

Po tvrdej príprave na Orave krasokorčuliari už na domácom ľade

(vz) - Pred týždňom vykorčuľovali na domáci ľad starého zimného štadióna na prvý tréning v začínajúcej novej sezóne aj krasokorčuliari Kraso Klubu Prešov. Po skončení uplynulej sezóny si ešte kondičku udržiavali na ľade novej tréningovej haly na prešovskom sídlisku Sekčov. V júni a v júli už absolvovali pretekári medzinárodné kempy v Čechách a na Slovensku.

Krasokorčuľovanie už dávno nie je iba zimným športom. Kto nechce zaostať za konkurenciou musí  drieť aj v lete. Od druhého do ôsmeho augusta absolvovali pretekári KK  pod vedením tréneriek Heleny a Lindy Zamborskej intenzívne klubové sústredenie v prekrásnej prírode Oravy. „Na zimnom štadióne v blízkosti Oravskej priehrady sme absolvovali denne tri tréningové hodiny na ľade a dve na suchu,“ priblížila nám na úvod krátkeho rozhovoru šéftrénerka Helena Zamborská a pokračovala. Okrem ľadovej plochy sme mali k dispozícii telocvičňu, ihrisko, bazény aj welness so saunou. Takže po ťažkom dni si naši pretekári mohli v pokoji zregenerovať sily. 

 
Spoločná fotografia z Oravy. Zľava Saskia Oľhová, Eva Ferjová, Nina Olhová, Patrícia Miščíková, Dorota Kronová, Marína Pastieriková, Dominka Ferencová, Laura Kozmová, Eliška Frídlová, Olívia Jarkovská, Katka Ferencová a Zuzka Oravcová.

Okrem tréningov vám zostal aj nejaký voľný čas?
Popri tvrdej príprave sme mali čas venovať sa rôznym hrám i poprechádzať sa po krásnej prírode v okolí  Oravskej priehrady.  
 
Čo bolo náplňou spomínanej tvrdej prípravy?
V prvom rade to  bolo zlepšenie techniky korčuľovania a podľa vekových kategórii nácvik skokov a zložitých piruet. Mimo ľadu sme sa venovali i koordinačným  cvičeniam na rozvoj obratností, rýchlosti a zlepšovanie vytrvalosti.

Teraz už zarezávate v domácich  podmienkach, čomu sa momentálne budete venovať?
Začíname pripravovať súťažné programy pre sezónu. Do prvých pretekov, ktoré  budú v októbri  sa  každý pretekár podľa svojej vekovej kategórie  potrebuje naučiť  rôzne prvky ako sú skoky, piruety i krokové variácie. Okrem toho čakajú mladších pretekárov aj výkonnostné testy, ktoré nesmieme podceniť. Na základe ich splnenia  budú zaradení do jednotlivých kategórii. Preteky zaradené do Slovenského pohára môžu v novej sezóne jazdiť len pretekári so splnenými  výkonnostnými testami. Preto budú  zaradení do dvoch skupín podľa splnených testov.    

Chytáte sa tak ako po minulé roky urobiť aj kurzy korčuľovania pre verejnosť?
Samozrejme, pre predškolský vek, ale aj staršie deti a nevynecháme ani dospelých, pretože o kurzy je medzi prešovskou verejnosťou veľký záujem. S nimi začneme v septembri.  

 
 
Foto: archív KK 
a Viktor Zamborsk

Diskusia k článku