3. PREŠOVSKÝ CYKLOMARATÓN mal 423 účastníkov!

3. PREŠOVSKÝ CYKLOMARATÓN mal 423 účastníkov!

(pv) - Organizátori 3. Prešovského cyklomaratónu, občianske združenie Cyklomaratón Prešov, majú dôvod na spokojnosť. Akcia sa teší priazni nielen Prešovčanov, zúčastnil sa jej aj hosť z Nemecka. Absolvovalo ju rekordných 423 účastníkov. Oproti vlaňajšiemu ročníku sa na štart postavilo o 49 cyklistov viac. Štartovalo sa na štyroch okruhoch, hlavný meral 42 kilometrov. Začínal na Hlavnej ulici v Prešove a viedol cez obce Gregorovce, Šarišské Sokolovce, Orkucany, Sabinov, Ražňany, Ostrovany, Medzany, Veľký Šariš s cieľom v jazdeckom areáli v Prešove. Okrem toho sa štartovalo aj na ďalších troch okruhoch, dva z nich boli určené väčším a menším deťom, jeden bol určený pre hendikepovaných jazdcov a vozičkárov.

„Oproti vlaňajšiemu ročníku sa počet tratí rozšíril z troch na štyri, pribudol okruh pre najmenšie deti. Prvé dva okruhy pre dospelých a staršie deti  od 7 – 15 rokov sa konali za plnej cestnej premávky. Na hlavných ťahoch a problematických križovatkách organizátorom pomáhali policajti. Na hlavnej trase mali účastníci na troch stanovištiach zabezpečené občerstvenie.  Podujatie má navyše aj charitatívny rozmer. Vlani sme pomohli dvom sociálne odkázaným rodinám. Ináč to nebude ani tentoraz. S výberom nám pomohli pracovníci sociálneho odboru mesta Prešov,“ dodáva riaditeľ pretekov René Polačok.  
 

„S prípravami 3. Prešovského cyklomaratónu sme začali už v novembri a môžeme povedať, že vďaka tomu, že na motto podujatia „Vypnime počítače, televízory, opusťme gauče a hor sa do prírody“ zareagovalo 423 pretekárov,  je pre nás zadosťučinením za strávený čas i námahu pri príprave tohto podujatia. Podujatie nabralo jednak celoslovenský charakter,  každý kraj mal aspoň jedného zástupcu a rovnako nás teší, že 3.Prešovský cyklomaratón sa už zmedzinárodnil a to účasťou pretekárov zo susedného Poľska, ale i vzdialenejšieho  Nemecka. Celé podujatie prebehlo bezproblémovo a ani na jednom z okruhov nenastali žiadne problémy, za čo patrí vďaka všetkým zložkám Policajného zboru SR a aj mestskej polícii v Prešove i Sabinove,“
hovorí riaditeľ René Polačok.
 
Nielen na štarte, ale aj v cieli bol aj generálny riaditeľ SAD Prešov Jozef Kičura. Ten totiž akcii zúčastnil nielen ako oficiálny zástupca PSK a krajský poslanec, ale aj ako priamy účastník 3. Prešovského cyklomaratónu. „Som rád, že môžem podporiť túto vynikajúcu akciu svojou osobnou účasťou. Jazdu na bicykli považujem za jednu z najekologickejších, aj keď sa aj my v našej spoločnosti snažíme, aby sme na cestách mali ekologické autobusy. Samozrejme, že je to aj ten najlepší liek na naše zdravie. Atmosféra na trati ako aj v cieli bola vynikajúca, keď budem môcť, určite prídem aj o rok,“  odkazuje organizátorom.

 
J. Kičura v peletóne.
 
To naj:
- celkový počet účastníkov 3.ročníka je 423 (1.roč. 208; 2.roč.374) - z toho 12 vozíčkarov, z toho dvaja vozíčkari absolvovali na vozíčkoch     5,5 km a jeden na bicykli 
- súčasťou podujatia boli aj 8 handbikeri a absolvovali 42 km 
- najstarší účastník - Arpád Csaplár z Komárna - 80 rokov
- najvzdialenejší účastník Felix Hellmuth  - (Berlín - Nemecko)
- najmladší účastník, ktorý absolvoval 42 km - Martin Jurko - Prešov - 7 rokov
- najrýchlejší účastník - Tomáš Olšavský - Prešov - 1.06 hod
- zahraničné zastúpenie mali aj Drážďany a Krynica z Poľska
- výťažok z podujatia bude na návrh mesta Prešov venovaný dvom sociálne odkázaným rodinám

Foto: V. Zamborský
 

Diskusia k článku