M. GERNÁT: Profesionál s neplatenou funkciou, za ktorú je však vďačný

M. GERNÁT: Profesionál s neplatenou funkciou, za ktorú je však vďačný

(jm) – Okrem toho, že sa pripravuje individuálne na suchu, trénuje na ľade hneď s dvomi mužstvami. S prvoligovým HC Prešov Panguins a v univerzitnom tíme Unipo Warriors, pôsobiaceho v Európskej univerzitnej hokejovej lige. V obidvoch mančaftoch by bol platnou posilou, no nič nenasvedčuje tomu, žeby v najbližších dňoch obliekol dres jedného z nich. Reč je o Martinovi Gernátovi, slovenskom reprezentantovi v ľadovom hokeji. Vyrastal v Prešove, ako dorastenec odišiel do Košíc, odtiaľ na päť rokov za more. Tam, ako je známe, je to často o obrovskom šťastí, či o zhode „tisícok“ náhod, či sa ten ktorý hráč objaví čo len raz v drese niektorého z klubov NHL. Vnukovi hádzanárskej legendy Martinovi Gregorovi, ktorého z roku 2011 draftoval Edmonton Oilers, to dopriate nebolo.

Minulý rok sa tak „malý Gery“ vrátil na starý kontinent. Hrával za Spartu Praha, sezóna 2016/ 2017 sa mu vydarila. Neminula ho nominácia na majstrovstvá sveta v Kolíne, kde strelil dva góly a patril medzi najlepšie hodnotených zadákov slovenského výberu. Lenže, v júli tohto roku vyšla v médiách prekvapujúca správa o rozviazaní kontraktu medzi M. Gernátom a Spartou Praha.

A tak, jediný post (či skôr funkcia), ktorú 24-ročný obranca momentálne zastáva, je pozícia ambasádora tímu Unipo Warriors. „Je mi cťou, že ma funkcionári oslovili, rád som ju prijal a som za ňu vďačný. Má to len jednu chybičku, že sa z nej nedá vyžiť,“ zasmial sa na úvod rozprávania. „Mojou úlohou je pomôcť chlapcom v čase, kedy som doma. Hlavne ich pozitívne motivovať a poskytnúť nejaké rady,“ dodal. Mnohých hráčov súčasného kádra vysokoškolákov pozná z mládežníckych čias, s niektorými sedel v košickej šatni, proti iným nastupoval ako súper. Počas pôsobenia v Prahe videl niekoľko zápasov EUHL. „Je kvalitná súťaž, chlapci sa budú mať čo obracať. Koniec koncov, ukázal to hneď prvý zápas.“ 

Martin Gernát
 
Zaujímalo nás, čo a ako ďalej, prečo je potenciál M. Gernáta momentálne nevyužitý a aké sú to pocity. „Je to trochu frustrujúce a občas ma to znervózňovalo. Boli chvíle, kedy som sa nesústredil na nič iné, len na túto situáciu. Postupom času som si však uvedomil, že záujem tu je. Objavila sa ponuka z KHL, ale tá z istých príčin padla. Teraz sa ukazuje záujem zo Švédska, tam sa však vzhľadom na dane uzatvárajú klasické šesťmesačné kontrakty, ktoré platia od novembra.“ 

Čo bude dovtedy... „Určite som uvažoval aj o niekoľkých zápasoch na Slovensku, najskôr v Košiciach. Lebo už na budúci mesiac začína reprezentácia a blíži sa olympiáda. Nebudem tajiť, účasť na olympiáde patrí medzi moje hlavné ciele pre túto sezónu. Veľmi ma to láka a mohla by to byť obrovská skúsenosť.“ A čo zámorská NHL? Ako na záver M. Gernát poznamenal, ostáva naďalej jeho nesplneným snom a preto by sa tam rád vrátil. 

Foto: V. Zamborský, www
 

Diskusia k článku