Prešovskí hádzanári postúpili  do skupinovej fázy Pohára EHF

Prešovskí hádzanári postúpili do skupinovej fázy Pohára EHF

(vz) - Priaznivci hádzanej v Prešove upierali svoju pozornosť v sobotu na odvetný zápas tretieho kvalifikačného kola Pohára EHF o postup do skupinovej fázy, ktorý hral Tatran Prešov na Islande. Prvý duel vyhrali zelenobieli trojgólovým rozdielom 24:21 a rovnako o tri góly prehrali v odvete s Hafnarfjördurom 23:26. Vďake väčšiemu počtu strelených gólov na ihrisku súpera postúpil medzi najlepšiu šestnástku Tatran Prešov.

Ten svojich súperov v A skupine poznal už od štvrtkového žrebovania vo viedenskom sídle Európskej hádzanárskej federácie. Sú nimi bieloruský SKA Minsk, dánsky Bjerringbro-Silkeborg a nemecký SC Magdeburg. Práve s posledne menovaným bundesligovým celkom hral pred piatimi rokmi Tatran v tejto súťaži o postup do semifinále. V Prešove sa stretnutie skončilo nerozhodne 29:29 a v odvete vyhral Magdeburg 26:22. Postup do skupinovej fázy Pohára EHF ja ďalším úspechom klubu. Bude to už jeho tretie účinkovanie v tejto významnej európskej súťaži.

Na Islande chýbali trénerovi slovenského majstra Slavkovi Golužovi pre rôzne príčiny či zo zdravotných dôvodov Januš Lapajne, Martin Kríž, Ľuboš Šárpataky, Roman Tsarapkin a s veľkým sebazaprením nastúpil so zraneným kolenom Lukáš Urban. Lepšie začali domáci , ktorí vyhrávali 6:4, ale Šarišania dokázali vyrovnať a na prestávku odchádzali s dvojgólovým vedením. V 34. minúte už Tatran vyhrával 16:12, nevyhol sa však hluchej desaťminútovke a v nej domáci siedmimi gólmi otočili vývoj v svoj prospech 19:16. Po oddychovom čase Prešove, skóroval Dominik Krok, ktorý bol na Islande najlepším strelcom hostí, dal osem gólov. Hafnarfjördur zvýšil na 21:17. Do záverečnej trojminútovky sa išlo za stavu 26:23 pre domácich a vďaka zákrokom brankárov Bjorgvinssona, resp. Mária Cvitkoviča sa už skóre nezmenilo a postupovú radosť si mohli po záverečnom hvizde vychutnať hráči Tatrana.

Povedali po zápase. Slavko Goluža, tréner Tatrana Prešov: „V prvom rade blahoželám tímu a ďakujem ľuďom, ktorí nás na Islande boli povzbudiť. Každý hlas podpory v týchto ťažkých zápasoch pre nás veľa znamenal. Toto sú presne zápasy, ktoré potrebujeme. Na takýchto zápasoch mužstvo vyrastá a posúva sa vpred. Očakával som takýto ťažký zápas, aký sme odohrali počas celých šesťdesiat minút. Znovu sa v ňom ukázalo, že pokiaľ takticky robíme to, čo trénujeme a vieme, vyzerá to tak, ako si predstavujeme. V momente, keď tak nerobíme, hra sa nepodobá tomu, čo trénujeme. Musíme ďalej pracovať na výkone v obrane, predovšetkým aby sme boli agresívnejší. V útoku musí byť každá akcia disciplinovaná. Dnes čo nás môže hnevať bolo zakončovanie a realizácia streľby. V druhom polčase, keď sme mali možnosť zlomiť zápas, nedali sme štyri, päť gólov z čistých šancí. A to je to, na čom musíme pracovať. Mužstvo ale znovu ukázalo charakter a pripravenosť, že aj v takýchto náročných zápasoch vieme výsledok dotiahnuť do úspešného konca. Teším sa, že sa chlapci pobili o výsledok. V zápase, samozrejme, bola nervozita, aj z mojej strany, ale najdôležitejšie je, že tím ukázal charakter.“
Dominik Krok: „Odohrali sme rozháraný zápas. Hralo sa hore, dole. Raz sme viedli my, potom na konci zápasu súper. Ale napriek prehre sme postúpili, čo nás nesmierne teší. Hlavne kvôli tímu a chlapcom, ktorí tu neboli a predovšetkým kvôli našim fanúšikom, ktorí nám verili a po domácom zápase, ktorý sme neodohrali tak ako sme chceli, sme dnes zabojovali a ukázali sme srdce, charakter a chvalabohu sme postúpili.“

Igor Chupryna, brankár Tatrana: „Začali sme dobre v útoku, išlo nám to celkom aj v obrane. V druhom polčase sme ale akoby trochu znervózneli, možno na nás doľahol nejaký tlak z postupu. Ukázali sme ale, že máme charakter i dobrý tím. A to nielen na palubovke, ale aj mimo nej. Chcel by som tiež poďakovať všetkým, ktorí nám fandili. Je to nás veľmi dôležitý postup aj po psychickej stránke. Tešíme sa na skupinovú fázu a budeme sa v nej snažiť uspieť.“

Hafnarfjördur: Bragasson, Bjorgvinsson – Birgisson 1, Rikhardsson 6, Kristjansson 3, Fridriksson 6/3, Petursson, Rafnsson 4, Reynisson 3, Eidsson 3, Ingvarsson, Asgeirsson, J. B. Olafsson, E. O. Olafsson, Arsaelsson, Bjornsson
Tatran: Cvitkovič, Bražnyk, Čupryna - M. Šárpataky, Butorac 4, Hrstka 4/1, D. Krok 8, Babič, L. Urban, Pekár, Číp, Vučko 3, Kasal 4. . Pred 1257 divákmi rozhodovali D. Lončar a Z. Lončar (obaja Chor). Pokutové hody: 4/3 - 3/1, vylúčení: 2:3.