Výborným výkonom sfúkli vicemajstra

(vz) - Najvyššia volejbalová súťaž mužov pokračovala v stredu 11. kolom základnej časti. Prešovskí volejbalisti po prehre 0:3 v Svidníku hostili pod domácimi sieťou v šlágri kola vicemajstra a do stredy druhé družstvo súťaže VKP Bystrina SPU Nitra. Hostia nastúpili bez svojej opory Milana Bencza, ktorý prestúpil do talianskeho Taviana. Prešovčania potvrdili svoju domácu neporaziteľnosť a pred svojimi fanúšikmi vyhrali nad Nitrou bez straty setu. Pomohli Košičanom, ktorí sa posunuli na druhé miesto pred Nitru, štvrtý je Svidník a „Koňarom“ patrí piata priečka.

Úvodný set sa do stavu 14:14 lepšie vyvíjal pre hráčov spod Zobora, ktorých vedie niekdajší tréner Šarišanov Ľuboslav Šalata. Pretože domáci ich jeden až dvojbodový náskok doťahovali. Po druhom oddychovom čase Prešova sa to otočilo a potom už o bodík navrch mali domáci. Tí využili až piaty setbal. V zábere prvého setu videli diváci šesť skazených podaní. Hostia sa v druhom sete snažili, ten bol tiež vyrovnaný. Fanúšíkovia ocenili potleskom pekné aj dlhé výmeny na obidvoch stranách aj vychytené ťažké lopty domácich v poli. Hostia párkrát viedli aj o tri body, naposledy 17:14. Domáci po úspešných zakončených útokoch Bogdanoviča a Sopka vyrovnali. Výborne blokovali, smečovali a Nitre dovolili uhrať už len dva body. Pri podaní Juraja Jurka, ktorý sa stal najlepším hráčom duelu, získali domáci päť bodov. Set zakončil esom Martin Sopko. Nitrančania už v treťom sete nedokázali odpovedať na výbornú hru Prešova. Tréner Erik Digaňa dal príležitosť hráčom z lavičky Kamilovi Pavlinskému aj Borisovi Veličkovi.

Po zápase nám usmievajúci sa Michal Červeň povedal: „Sme radi, za tri body, po dvoch prehrách sme ich už potrebovali, aby sme nestratili kontakt s čelom. Podľa mňa rozhodol prvý set, ktorý sme do polovice prehrávali a v koncovke sme otočili víťazstvo na našu stranu. Potom sa nám už hralo ľahšie. Potiahol celý tím. Ak chceme byť v prvej štvorke, nemôžeme si dovoliť doma prehrávať.“

Erik Digaňa: „Dnes prišla Nitra bez Bencza, ale myslím si, že keby nastúpil aj on tak vyhráme, pretože chlapci ukázali po dvoch nešťastných zápasoch inú hru. Trocha sme už klesali na duchu, ale dnes sme mali charakter, bojovnosť a srdce. Hráči dodržali taktické pokyny, vykrývali sa. Konečne zahrali výborne, tímovo. Ja ako stále nespokojný tréner som momentálne prvýkrát v sezóne veľmi spokojný s výborným výkonom aj s fantastickými divákmi v hľadisku. Dôležité boli lopty, ktoré sme pochytali v poli a chlapci verili taktike, ktorú sme si určili. Nevymýšľali, ak prišla lopta do poľa, dvihli sme ju a chladnokrvne dohrali. Toto očakávam, že budeme hrať do konca sezóny."

Doma ste zatiaľ stopercentní, takže v Prešove sa asi každému hrá ťažko?
„Na jednej strane sa aj na to trošička spoliehame. V domácom prostredí nám veľmi pomáhajú diváci, halu máme nakrokovanú máme aj dosť naskákané, ale ja tvrdím, že rozmery ishrísk sú rovnaké, takže aj v iných halách je to rovnaké. Zmena môže byť len vo svetle, alebo v divákoch. Ak chceme byť úspešní v extralige, musíme sa s tým vysporiadať. Čaká nás Stará Ľubovňa, ideálny súper , kde si musíme vonku našu hru potvrdiť. Verím, že to bude pekný súboj, aj keď tam máme dvoch hráčov na hosťovaní. Nemajú zakázané hrať proti nám , lebo tých chlapcov chceme vychovávať a oni nám v budúcnosti iste pomôžu.“

Prešov: Červeň 4, Jurko 2, M. Sopko st. 16, Mikovčík 9, Bogdanovič 13, Hudák 9, Libero T. Lampart (Velička 0, Pavlinský 0). Pred 267 divákmi rozhodovali Andrejčák a Čunočka.