Odovzdali sme ocenenia víťazom ankety: Športovec mesiaca október 2018

(jm) – V nedávnych dňoch zavítali do redakcie úspešní športovci. Prišli si prevziať ocenenie za víťazstvo v súťažnej ankete Športovec a mládežnícky kolektív mesiaca október 2018, ktorú sme na začiatku minulého roka obnovili na stránkach našich novín. Jej úlohou je zviditeľniť šport v našom meste, no v prvom rade jednotlivcov, ktorí svojimi výkonmi a výsledkami dali medzi fanúšikmi o sebe najviac vedieť – a to v troch kategóriách – dospelí (nad 18 rokov), dorastenci, juniori a kadeti (od 16 do 18 rokov vrátane), žiaci (do 15 rokov vrátane). Čitatelia môžu kedykoľvek posielať svoje tipy na adresu sport@povecernik.sk.

Po sčítaní hlasov sa športovcami mesiaca október 2018 stali: v kategórii dospelých Ján Giňovský (plavec TJ Slávia PU Prešov, víťaz deviatich disciplín na pretekoch Jesenných majstrovstiev východoslovenskej oblasti v plávaní), v kategórii dorastencov, juniorov a kadetov Diana Obcovičová (ŠK TKD Ge-Baek Prešov, najlepšia juniorka v 4. kole Slovenskej ligy Taekwon - Do ITF PONTE v Bratislave, výbornými výkonmi prispela k celkovému víťazstvu svojho klubu v uvedenej súťaži v sezóne 2018) a v kategórii žiakov Kristína Burdeláková (Prešovský rýchlokorčuliarsky klub, vybojovala tri zlaté medaily na pretekoch v Spišskej Novej Vsi).
V kategórii mládežnícke kolektívne športy získali ocenenie mažoretky PKO Diridonky - víťazky Svetového pohára v Záhrebe. Plaketu za kolektív prišla prebrať vedúca súboru Marika Borodáčová.

Čo prezradili o športe, ktorému sa venujú, niektorí z ocenených?

Kristína Burdeláková: „Môj dedo hrával niekedy hokej, pradedo bol trénerom hokeja. Rovnako ako strýko, ktorý neskôr prešiel na rýchlokorčuľovanie. Raz som sa bola pozrieť na jeho tréning a hneď ma to chytilo. Čochvíľa som stála na korčuliach a drží ma to doteraz. Keďže je toto šport, v ktorom sa vidím, mám tie najvyššie ciele a to vyhrať zlato na olympiáde.“

Kristína Burdeláková

Ján Giňovský: „Pred trinástimi rokmi hľadal náš otec pre mňa a sestru klub, v ktorom by sme sa naučili plávať. Sestra už skončila, no ja to odvtedy ťahám a motivoval som už aj mladšieho brata. Teší ma, že otcovi, hoci nejdem v jeho futbalových šľapajách, robím svojimi výsledkami radosť. Chcel by som pre neho vyplávať titul majstra Slovenska a úspešne skončiť vysokú školu.“

Patrik Tomič a Ján Giňovský.

Diana Obcovičová: „V našej rodine to bola a je taká športová všehochuť. Jeden starý otec sa venoval futbalu, druhý stolnému tenisu, otec v žiackom veku džudu. K tae-kwon do som sa dostala, priznám sa, cez známosť rodičov s trénerom slovenskej reprezentácie. No bolo to dobré rozhodnutie. Mojím snom je získať cenný kov na majstrovstvách sveta, dosiahnuť vyšší technický stupeň a stať sa trénerkou aj rozhodkyňou v tomto športe.“

Diana Obcovičová

Marika Borodáčová: „Detské mažoretky vznikli pri PKO Prešov 1. 9. 1993 ako vôbec prvé detské mažoretky na Slovensku. V roku 1996 pri choreografii Diridonda boli pokrstené na prešovské mažoretky DIRIDONKY. Za 25 rokov sa v súbore vystriedalo niekoľko desiatok dievčat a niektoré potom pokračovali aj v mažoretkových súboroch určených pre staršie a dospelé dievčatá. Prvým veľkým úspechom bola v roku 1999 účasť na majstrovstvách Európy v Chorvátskom Záhrebe, kde Diridonky excelovali a získali zlato! Od tohto dátumu sa každoročne zúčastňujú rôznych súťaží po celej Európe a získavajú tie najvyššie ocenenia. Za doterajší najvýznamnejší úspech sa považuje účasť na MS v Chorvátsku v roku 2014, kde získali striebro.

Za ocenený kolektív Diridonky prevzala plaketu Marika Borodáčová.

V súčasnosti v súbore tancuje okolo 40 dievčat vo veku od 4 rokov do 14 rokov, ktoré sa prešovskej verejnosti predstavili v nových choreografiách pripravených práve na oslavy 25. výročia. Posledný októbrový víkend sa Diridonky zúčastnili svetového pohára v Chorvátskom Záhrebe odkiaľ doniesli jedno tretie, štyri druhé a jedno prvé miesto vo veľkej formácii Baton junior.“
Toľko októbrová edícia našej ankety. Poznáte športovcov, ktorí by mohli ašpirovať na víťazstvo v mesiaci november 2018? Píšte na adresu sport@povecernik.sk.