Manneken Pis v slovenskom kroji cikal pivo

Manneken Pis v slovenskom kroji cikal pivo

V sobotu, 3. mája, bol symbol Bruselu – cikajúci chlapček Manneken Pis, oblečený do slovenského - detvianskeho kroja. Stalo sa tak v rámci osláv 10. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie.

„V rámci bohatého popoludňajšieho programu slovenskej tradície sa v belgickej metropole predstavil aj folklórny súbor Sabinovčan. V programe, ktorý spoluvytvorili takmer všetky slovenské kraje v spolupráci so Stálym zastúpením SR pri EÚ, nechýbali ukážky ľudových remesiel, či ochutnávky slovenských špecialít. Vyššie územné celky v stánkoch prezentovali jedinečné lokality a atrakcie svojich regiónov,“ uviedla Veronika Fitzeková, hovorkyňa PSK. 
 
Zastúpenie PSK v Bruseli patrí v rámci Slovenska k najstarším, oficiálne bolo otvorené ešte pred vstupom Slovenska do EÚ, 22. mája 2003. „Za ten čas sme intenzívne presadzovali záujmy Prešovského kraja na európskej úrovni a rozvíjali nové európske väzby, čo kraju prinieslo veľa pozitívnych výstupov,“ priblížila vedúca Zastúpenia PSK v Bruseli Natália Tarasovová.
 
Na oslavy 10. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie, ktoré sa v Bruseli niesli v duchu slovenských tradícií prišli desiatky Slovákov a stovky návštevníkov. Kráľovskú rodinu na podujatí reprezentovala princezná Lea. Vrcholom podujatia bolo obliekanie najväčšej turistickej atrakcie Belgicka, sochy cikajúceho chlapca Manneken Pis, do detvianskeho kroja, pričom cikal pivo.
 
„Tešíme sa, že sa podarilo zorganizovať skvelú akciu za spolupráce Veľvyslanectva SR, Stáleho zastúpenia SR, samosprávnych krajov a Európskej komisie. Ďakujeme, že sa akcie zúčastnili najvyšší predstavitelia mesta Brusel. Starosta aj napriek tomu, že sa blížia parlamentné voľby. Podujatie svojou účasťou podporila členka belgickej kráľovskej rodiny Princezná Lea. A aj napriek chladnému počasiu akciu navštívila široká verejnosť a podarilo sa priniesť slovenskú kultúru priamo do centra Bruselu,“ doplnil veľvyslanec SR v Belgickom kráľovstve Ján Kuderjavý.

Diskusia k článku