Na kanalizáciu čakajú takmer 20 rokov

Na kanalizáciu čakajú takmer 20 rokov

Tvrdý odkaz pre poslancov a radnicu: „Už sa konečne sa zobuďte!“

(šaja) – Došla im trpezlivosť! Prešovčania, ktorí bývajú na Ulici Pri mlyne, už majú nečinnosti radnice a poslancov plné zuby. Už 18 rokov totiž márne čakajú, že im konečne spravia kanalizáciu. Zatiaľ však stále ostáva len pri sľuboch. Poslancom preto odkazujú, aby sa konečne prebudili a začali niečo robiť. 
„Už je to osemnásť rokov, kedy som písala prvú žiadosť na mesto, aby nám spravili kanalizáciu, ale stále to ignorovali. Posledné dva roky už intenzívnejšie tlačíme na poslancov, hlavne na pána Malagu. No stále sa nič nedeje. Keď stavali Hypertesco, podpisovali sme zmluvy, kde sa uvádzalo, že nám pri plote nechajú kanalizačnú prípojku. Prípojka síce je, ale to je všetko. Každý od tohto problému dáva ruky preč. Je to katastrofa, kvôli tomu sa nám podmýva aj dom a na toto nikto nepozerá,“ hovorí sklamane  Anna Hrušková. 

„Zapadákovske dediny kanalizáciu majú a my nie“
 
„Mesačne za vyťahovanie žumpy platíme 50 eur. Je to dosť vysoká položka. Zapadákovské dediny po okolí kanalizáciu majú a my, v treťom najväčšom meste a takmer v centre mesta, nie? To je nemysliteľné,“  dodáva jej zať Miloš  Varga.  
Ďalší problém vidia obyvatelia v zaradení lokality. „Raz nám tvrdia, že patríme pod výbor mestskej časti štyri,  inokedy že patríme pod Solivar, teda pod mestskú časť číslo päť. Ani na tomto sa nevedia  dohodnúť a každý nás len presúva a hovorí, že máme čakať. Ale dokedy,“ pýta sa ďalej Miloš Varga. 

V lokalite majú obyvatelia  aj ďalší problém. Chýbajú im chodníky a priechod. „Dennodenne riskujeme vlastný život. Po Solivarskej jazdí strašne veľa áut a čím je teplejšie, tým je ich viacej. Prejsť  z našej ulice na druhú stranu je takmer nemožné. Máme malé dieťa a s kočiarom nemôžeme prejsť na druhú stranu. Šoféri si ťukajú na čelo, keď nás vidia, že chceme prejsť z jednej strany na druhú, ale čo máme robiť?  Dcérku ani samu nemôžem pustiť do školy, lebo sa bojím, aby sa jej pri prechádzaní cez cestu niečo nestalo.  Okrem toho tu nie je ani chodník, takže sa brodíme blatom a mlákami,“ hovorí Miloš Varga. 

Takmer prišiel o život 
 
Kvôli chýbajúcemu priechodu nedávno takmer prišiel o život. „Kolóna áut stála a tak som chcel prejsť na druhú stranu. V tom na mňa zatrúbil jeden vodič, lebo si všimol, že  jedno auto začalo obehovať ostatné.  Keby ma neupozornil trúbením, skončím pod kolesami,“ spomína na otrasný zážitok muž, ktorý  bude čoskoro trojnásobným otcom. „Keď sa niečo stane, som zvedavý, ktorý z poslancov sa mi potom bude vedieť pozrieť do očí,“ pýta sa.  
Od obyvateľom sme sa dozvedeli, že kedysi pred ich ulicou priechod bol, ale nik na ňom neobnovil značenie a dnes teda neexistuje. „Vraj my si máme vybaviť projektanta, ale prečo? Veď to je predsa vec mesta,“ dodáva  Anna Hrušková. 
Aj o tomto probléme radnicu informovali, písali podnet na odbor dopravy. Podpísali dokonca aj petíciu. „Dozvedeli sme sa, že radnica nemá problém a že našu žiadosť odstúpila na odbor dopravy. A tu sa to skončilo, znovu sa nič nedialo, preto sme napísali minulý mesiac žiadosť predsedovi výboru našej mestskej časti pánovi Malagovi. Zatiaľ sme ale odpoveď nedostali,“ hovoria. Každý príde, porozpráva a ide preč

 
„Pred časom sa dokonca poslanci vyjadrili, že kanalizácia je vyriešená, ale my vieme, že z mesta ešte stále neodišli potrebné doklady na príslušné inštitúcie. Tak ako to vedia, keď ešte nemajú ani právoplatné stavebné povolanie? Zavádzajú nás a klamú! To, že kanalizáciu budeme mať, nám tvrdili už v lete minulého roka,“ povedal ďalší obyvateľ ulice. 

Obyvatelia ale tvrdia, že pred dvomi rokmi poslancov ich problémy ešte zaujímali. Potom ale ich záujem akosi utíchol. „Pán Malaga sa zmienil, že keďže sme ho nepodporili vo voľbách do vyššieho územného celku, tak on nám teraz nemá ako pomôcť,“ dozvedáme sa na ulici. „Každý príde, porozpráva a ide preč. Keď nám chce radnica pomôcť, tak nech nám vyťahovanie žumpy prepláca a nech aj my platíme takú čiastku za stočné, ako aj ostatní Prešovčania, ktorí majú kanalizáciu. Veď toto je pre nás nespravodlivé. Poslancom sme už povedali, aby  prišli bývať  do našich domov. Budú sa cítiť ako v dobe Flinstonovcov,“ dodáva Miloš Varga. „Nech sa  poslanci aj tí na radnici konečne zobudia a nech nám kanalizáciu konečne urobia,“ odkazuje Miloš Varga. 

Radnica o probléme dobre vie. „Momentálne je uzavretá zmluva s dotknutými obyvateľmi, tiež so spoločnosťou Tesco a aj Východoslovenskou vodárenskou spoločnosťou (VVS). Potrebné je ešte uzavrieť zmluvu so Slovenskou správou ciest,“ dozvedeli sme sa od hovorkyne mesta Veroniky Kmetóny Gazdovej. 
„Spoločnosť VVS, a.s. zatiaľ nie je investorom stavby. Mesto Prešov zabezpečilo projektovú dokumentáciu a  ďalej zabezpečuje doklady potrebné k realizácii stavby. Keď budú zabezpečené všetky potrebné úkony – vodoprávne stavebné povolenie, majetkovo – právne vysporiadanie  zo strany kompetentných inštitúcií a orgánov, VVS, a. s. prevezme stavbu ako investor a zabezpečí jej realizáciu do konca roka 2018. Kým Mesto Prešov nevysporiada spomínané náležitosti, VVS, a.s. sa nemôže stať investorom tejto akcie. Takto koncipovanú odpoveď  sme zaslali na Mestský úrad v Prešove minulý rok,“ dozvedeli sme sa od  Moniky Murovej z PR agentúry Penelopa, ktorá zastupuje spoločnosť VVS,a.s..

O vyjadrenie sme požiadali aj spoločnosť Tesco Stories a.s. „Zo strany spoločnosti Tesco je všetko skompletizované, bola podpísaná zmluva medzi nami, mestom Prešov a Východoslovenskou vodárnskou spoločnosťou, pričom sa čaká ešte na vyjadrenie ďalších subjektov,“ uviedol  Martin Krajčovič, manažér pre komunikáciu s médiami Tesco Stores a.s. 

 
 Foto: šaja 

Diskusia k článku